Čimelice

Když pojedete z Prahy směrem na Písek nebo Strakonice, Čimelice nemůžete minout. Leží v typické jihočeské krajině plné rybníků, dominantou je půvabný schwarzenberský zámek. Místní raritou je řada barokních soch, reprezentujících čimelické baroko.

Čimelice: baroko Jana Karla Hamera  

Podobně jako v Praze se do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů a v Kuksu Matyáš Bernard Braun, pak v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer. Jeho sochy dodnes zdobí řadu míst v Čimelicích: barokní kostel Nejsvětější Trojice, kamenný most přes rybník Kostelák i morový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice v centru obce. Další sochy kdysi lemovaly alej spojující zámek Čimelice s nedalekým zámkem Rakovice. Sochařská alej se v originální podobě nezachovala, několik soch bylo přemístěno na čimelický hřbitov.
 

Alšovou stezkou z Čimelic do Mirotic

Alejí prastarých červených dubů, která spojuje čimelický zámek se zámkem Rakovice, prochází Alšova stezka, naučná turistická trasa mapující nejzajímavější místa mezi Miroticemi a Čimelicemi. Můžete ji využít například pro výlet k viklanu na úbočí vrchu Malý Kosatín anebo k hradišti z doby železné pod vrcholem kopce Hrad nedaleko obce Boudy. Dochovaly se linie hrazení z nasucho kladených kamenů a část vnitřní konstrukce.
 

Mosty a mlýn, kde skončila druhá světová válka

Barokní čimelický most, někdy podle plastické výzdoby nazývaný U čtyř svatých, má nedaleko mladšího „kolegu“: v Krsicích vede přes řeku Skalici kamenný most z roku 1869, uprostřed stojí kaplička zasvěcená sv. Janu Nepomuckému. Mezi Čimelicemi a Krsicemi pak stojí Rakovický mlýn, místo, kde padl poslední výstřel druhé světové války. Ve mlýně 12. května 1945 probíhala jednání o kapitulaci, po podpisu dokumentu se velitel německých vojsk generál Carl von Pückler zastřelil.