Vratěnín

Prozkoumejte obec Vratěnín ležící v západní části znojemského okresu, v blízkosti hranice s Rakouskem a nabídku turistických atraktivit. V obci je vyhlášena památková zóna s 21 chráněnými objekty. Vzácností je barokní poštovní stanice. Nedaleko od Vratěnína je divoké údolí řeky Dyje. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Obec se nachází v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí. Z původně slovanské osady se během staletí stala převážně německá obec. Po obsazení Sudet německou armádou museli z Vratěnína odejít čeští obyvatelé, po válce došlo k odsunu Němců. Přišli noví osídlenci, převážně z nedalekého vnitrozemí. Vratěnín byl typickou pohraniční obcí, která zažila kolektivizaci a byla odsouzena k zániku. Po roce 1989 se do Vratěnína vrátila samospráva a obec se přihlásila do nově se rozvíjejícího Programu obnovy vesnice. Obec Vratěnín byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou a v seznamu jmenovitých památek je uvedeno 21 památkově chráněných objektů. V roce 1996 byl Vratěnín vyhlášen Vesnicí roku ČR.

Ocenění Zlatá cihla získal Vratěnín v rámci soutěže Vesnice roku 2014 za za obnovu barokní poštovní stanice. Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete i další zajímavé turistické cíle. Graselovou stezkou dojdete ke Grázlově vyhlídce nad Dyjí, napojit se můžete na GW Praha – Vídeň. Překrásná je přírodní rezervace Bílý kříž. Ve vedlejších Uherčicích je rozsáhlý areál zámku s anglickým parkem. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Vratěnín

Grázlova vyhlídka nad Dyjí

Vyhlídka také nazývaná Graselova (Graselova) vyhlídka je pojmenovaná po Johannu Georgi Graselovi, který zde na přelomu 18. a 19. století působil jako bandita a loupežník.
Vratěnín, Jihomoravský kraj

Přírodní rezervace Bílý kříž na Znojemsku

Jedná se o hluboce zaříznuté údolí řeky Dyje při vtoku z Rakouska zpět na území České republiky. Nachází se zde několik dominantních skalisek, z nichž jsou pěkné rozhledy do údolí.
Vratěnín, Jihomoravský kraj

Barokní poštovní stanice ve Vratěníně

Pozoruhodná barokní poštovní stanice se nachází ve střední části obce a patří mezi její nejcennější památkové objekty. Pochází z doby, kdy Vratěnín ležel na staré kupecké a poštovní cestě spojující Vídeň s Prahou.
Vratěnín, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Vratěnín

Experimentální útulna na řopíku u Vratěnína

Útulna u Vratěnína je postavena na bývalém vojenském objektu lehkého opevnění, tzv. řopík. Jedná se o experimentální dřevostavbu.
Vratěnín, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Znojemsko a Podyjí


Výlet na zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov – romantika orlích hnízd

Výhledy, které berou dech. Bítov a Vranov nad Dyjí, dva nejstarší hrady moravsko-rakouského Podyjí. A také románsko-gotická bazilika a unikátně zachovaná židovská čtvrť v Třebíči, společně zapsané mezi památky UNESCO. Vydejte se na výlet s výhledy, které si budete pamatovat navždy.
výlet na hrady a zámky, Cesty poznání

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních vyhlídek, fotogenickými meandry řeky Dyje a prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. Doslova rájem je oblast také pro milovníky historie a památek – ti zde najdou řadu nádherných památek architektury. Na prohlídku láká hrad Bítov, Vranov nad Dyjí i starobylé město Znojmo.

Vinné toulky jižní Moravou

O tom, že láska k jižní Moravě prochází také žaludkem, vás přesvědčí krajové speciality i skvělé víno. Vychutnat si je můžete pod klenbami vinných sklepů a vináren, při tradičních akcích anebo přímo ve vinicích. Spousty pěkných míst na svých cestách určitě objevíte sami, my vám však poradíme, kde najdete ta nejzajímavější.
Za vínem na Moravu, Výlety za každého počasí