Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Barokní poštovní stanice ve Vratěníně
Památky

Barokní poštovní stanice ve Vratěníně

Pozoruhodná barokní poštovní stanice se nachází ve střední části obce a patří mezi její nejcennější památkové objekty. Pochází z doby, kdy Vratěnín ležel na staré kupecké a poštovní cestě spojující Vídeň s Prahou.
Barokní poštovní stanice ve Vratěníně připomíná časy, kdy tudy vedla hlavní kupecká cesta mezi Vídní a Prahou. Koncem 14. století bylo doloženo na mezinárodních obchodních cestách na Moravě pět ubytovacích stanic. Jednou z nich byla i stanice ve Vratěníně. Hlavní poslové organizovali poselské spojení do jednotlivých zemí a vybírali poplatky za svěřenou korespondenci. Od 16. stol. propůjčoval a potvrzoval panovník jednotlivcům poštovní regál. V roce 1527 Antonio Taxis zřídil první poštovní trasu v Čechách, Vídeň – Praha. Poštovní stanice na této trase byly od sebe vzdáleny v rozmezí dvou hodin jízdy, což činilo tehdy asi délku 2 míle. (1 poštovní míle je 7,5 km). Jednalo se o stanice: Stockerau, Hollabrunn, Pulkava, Vratěnín, Slavonice, Člunek, Samosoly, Tábor, Votice a Nespeky.

Od 17. století provozoval poštovnictví v rakouských dědičných zemích rod Paarů, který zřídil poštovní stanice. Poštovní stanice v obci tak váženou živností a takový úřad byl dědičný. Pošta v obci přepravovala zásilky, osoby, půjčovala kočáry a pronajímala jezdecké koně. Zároveň organizovala přepravu korunovaných panovníků s celým potřebným servisem. Na příkaz Karla VI. přešla poštovní služba v roce 1722 pod stát. V roce 1723 byla pošta v městečku povýšena na hlavní poštovní stanici.

Význam stanice i Vratěnína začal upadat po roce 1750, když císařovna Marie Terezie nechala vybudovat novou císařskou silnici z Prahy do Vídně přes Jihlavu, Moravské Budějovice a Znojmo. V interiérech bývalé poštovní stanice si dnes v přízemí prohlédnete expozici věnovanou historii poštovnictví. V budově dnes sídlí obecní úřad, je zde společenský sál, knihovna i požární zbrojnice.

Aktuality

Tři mušketýři po 20 letech na hradě Bítově

Noční prohlídky.
Bítov, Jihomoravský kraj

Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Vánoční prohlídky v období adventu.
Uherčice, Jihomoravský kraj

Osadníci na hradě Bítov

Skupina historického šermu uspořádá v hradní zahradě soutěže v duchu historie.
Uherčice, Jihomoravský kraj

Bítovská hradní pouť

Tradiční letní program na hradě Bítov: historický jarmark, komedianti, pohádková představení pro děti...
Uherčice, Jihomoravský kraj

Hradní kaprobraní na Bítově

Další ročník Hradního kaprobraní uzavírá hradní sezonu. Děti v doprovodu rodičů mohou vyzkoušet své rybářské umění a vylovit si vlastního kapra z hradního rybníka.
Uherčice, Jihomoravský kraj

Zahájení sezony na hradě Cornštejn 2024

Zahájení sezony na zřícenině hradu Cornštejna se letos chystá na 4. května 2024. Hrad bude otevřen v květnu o víkendech od 9 do 17 hodin.
Bítov, Jihomoravský kraj

Zahájení sezony na hradě Cornštejn 2024

Zahájení sezony na zřícenině hradu Cornštejna se letos chystá na 4. května 2024. Hrad bude otevřen v květnu o víkendech od 9 do 17 hodin.
Bítov, Jihomoravský kraj

Bítov za barona Jiřího Haase

Výstava.
Bítov, Jihomoravský kraj

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".
Uherčice, Jihomoravský kraj

Rozhledna v zámeckém parku v Uherčicích

Kamenná rozhledna byla postavena v roce 1801 v zámeckém parku. Jedná se o nejstarší takovou stavbu na Moravě a druhou v Česku. Dnes zřícenina bývala 10 metrů vysokou rozhlednou s umělou hradní zříceninu. Nově zrekonstruovanou památku je možné si prohlédnout během otevírací doby zámku.
Uherčice, Jihomoravský kraj

Grázlova vyhlídka nad Dyjí

Vyhlídka také nazývaná Graselova (Graselova) vyhlídka je pojmenovaná po Johannu Georgi Graselovi, který zde na přelomu 18. a 19. století působil jako bandita a loupežník.
Vratěnín, Jihomoravský kraj

Přírodní rezervace Bílý kříž na Znojemsku

Jedná se o hluboce zaříznuté údolí řeky Dyje při vtoku z Rakouska zpět na území České republiky. Nachází se zde několik dominantních skalisek, z nichž jsou pěkné rozhledy do údolí.
Vratěnín, Jihomoravský kraj

Cyklostezka z Jihlavy až do rakouského města Raabs an der Thaya

V Jihlavě byla otevřena dálková cyklostezka, díky níž se jezdci na kolech dostanou až do rakouského města Raabs an der Thaya. Cyklostezka vede z Jihlavy přes Luka nad Jihlavou, Třebíč, Moravské Budějovice a Jemnici.
Rančířov, Kraj Vysočina

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.
Podhradí nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Zřícenina hradu Frejštejn nad řekou Dyjí

Hrad Frejštejn byl vystavěn ve 13. století na kopci nad dnešním Podhradím nad Dyjí.
Podhradí nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Synagoga v Polici u Jemnice

Synagoga v Polici u Jemnice je jediná svého druhu ve střední Evropě. Svatostánek střihu venkovského baroka ukrýval uvnitř interiér v exotickém maurském stylu. V průběhu let sloužila synagoga nejen jako místo modliteb, ale též jako tělocvična.
Police, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Experimentální útulna na řopíku u Vratěnína

Útulna u Vratěnína je postavena na bývalém vojenském objektu lehkého opevnění, tzv. řopík. Jedná se o experimentální dřevostavbu.
Vratěnín, Jihomoravský kraj

Restaurace u barona Haase na hradě Bítov

Hradní občerstvení na hradě Bítov nabízející návštěvníkům rychlé občerstvení a prostory k posezení.
Bítov, Jihomoravský kraj

Ubytování v bunkru 36 B u Županovic

Nedaleko česko-rakouské hranice mezi obcemi Písečné a Županovice se na úplné samotě nachází bunkr 36 B z 2. světové války. Pokud hledáte klid uprostřed přírody, kterou budete mít jen pro sebe, tady se vám to zaručeně podaří.
Županovice, Jihočeský kraj

Restaurace a penzion Rumburak – pohádkové pohostinství na úžasné vyhlídce

Restaurant, penzion, rozhledna, školící středisko a sportovní areál Rumburak najdete nad Bítovskou zátokou Vranovské přehrady, samostatně stojící v téměř nedotčené přírodě 600 m před hradem Bítov.
Bítov, Jihomoravský kraj

Camp Bítov na Vranovské přehradě

Moravský Jadran, jak je nazýván tento kraj, je krajem lesů, vod a strání, krajem slunce a perlivého vína. Jednu ze zátok Vranovské přehrady, která je obklopena 100 metrů vysokými skalami, obepíná Camp Bítov. Nabízí hřiště na plážový volejbal, dětské hřiště, blízké tenisové kurty, masáže, bowling.
Bítov, Jihomoravský kraj

Chatová osada Bítov

Chatová osada je letní sezónní zařízení. V areálu se nachází jídelna, kavárna se zastřešenou pergolou, grilem, golfové patoviště s umělým povrchem, tenisový kurt, sauna a fitness. Pro děti je k dispozici dětský koutek a venkovní dětské hřiště.
Bítov, Jihomoravský kraj

Kavárna Kafe v obýváku

Nová rodinná kavárna v malebné jihomoravské vesničce Bítov. Stavte se na vynikající italskou kávu, domácí dezerty nebo kvalitní míchané nápoje.
Bítov, Jihomoravský kraj

Penzion a minipivovar u Tesařů

Rodinný penzion s restaurací a vlastním minipivovarem.Zaměřujeme se na domácí kuchyni, vaříme se sezóních surovin. Jídlo se skvěle páruje s naším pivem.
Bítov, Jihomoravský kraj