Úvod > Co chcete dělat? > Barokní poštovní stanice ve Vratěníně

Barokní poštovní stanice ve Vratěníně

Památky
Pozoruhodná barokní poštovní stanice se nachází ve střední části obce a patří mezi její nejcennější památkové objekty. Pochází z doby, kdy Vratěnín ležel na staré kupecké a poštovní cestě spojující Vídeň s Prahou.
Barokní poštovní stanice ve Vratěníně připomíná časy, kdy tudy vedla hlavní kupecká cesta mezi Vídní a Prahou. Koncem 14. století bylo doloženo na mezinárodních obchodních cestách na Moravě pět ubytovacích stanic. Jednou z nich byla i stanice ve Vratěníně. Hlavní poslové organizovali poselské spojení do jednotlivých zemí a vybírali poplatky za svěřenou korespondenci. Od 16. stol. propůjčoval a potvrzoval panovník jednotlivcům poštovní regál. V roce 1527 Antonio Taxis zřídil první poštovní trasu v Čechách, Vídeň – Praha. Poštovní stanice na této trase byly od sebe vzdáleny v rozmezí dvou hodin jízdy, což činilo tehdy asi délku 2 míle. (1 poštovní míle je 7,5 km). Jednalo se o stanice: Stockerau, Hollabrunn, Pulkava, Vratěnín, Slavonice, Člunek, Samosoly, Tábor, Votice a Nespeky.

Od 17. století provozoval poštovnictví v rakouských dědičných zemích rod Paarů, který zřídil poštovní stanice. Poštovní stanice v obci tak váženou živností a takový úřad byl dědičný. Pošta v obci přepravovala zásilky, osoby, půjčovala kočáry a pronajímala jezdecké koně. Zároveň organizovala přepravu korunovaných panovníků s celým potřebným servisem. Na příkaz Karla VI. přešla poštovní služba v roce 1722 pod stát. V roce 1723 byla pošta v městečku povýšena na hlavní poštovní stanici.

Význam stanice i Vratěnína začal upadat po roce 1750, když císařovna Marie Terezie nechala vybudovat novou císařskou silnici z Prahy do Vídně přes Jihlavu, Moravské Budějovice a Znojmo. V interiérech bývalé poštovní stanice si dnes v přízemí prohlédnete expozici věnovanou historii poštovnictví. V budově dnes sídlí obecní úřad, je zde společenský sál, knihovna i požární zbrojnice.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 9. 2019
7.12.
8.12.
Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Uherčice, Jižní Morava
14.11.
Divoké kočky

Divoké kočky

Slavonice, Jižní Čechy
5.12.
Mikuláš na náměstí

Mikuláš na náměstí

Dačice, Jižní Čechy
8.12.
Vánoční jarmark v Dačicích

Vánoční jarmark v Dačicích

Dačice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Chatová osada Bítov

Chatová osada Bítov

Bítov, Jižní Morava
Penzion a minipivovar u Tesařů

Penzion a minipivovar u Tesařů

Bítov, Jižní Morava