Volyně

Jihočeské městečko leží v podhůří Šumavy mezi Strakonicemi a Vimperkem. Má půvabnou renesanční radnici, ve staré gotické tvrzi sídlí Městské muzeum. V nedalekých Hošticích se natáčela filmová komedie Slunce, seno, jahody a její dvě pokračování.

Volyně a obchodní stezka

Město vzniklo na důležité obchodní stezce u brodu přes řeku Volyňku. Nejstarší časy připomíná středověká tvrz, sídlo Městského muzea. Expozice přibližují historii tvrze, osídlení Volyňska od pravěku až po vznik města, lidový nábytek, dřevěné hračky, a lidové zvyky. Nedaleko stojí kostel Všech Svatých, v polovině 16. století vyrostla na náměstí půvabná renesanční radnice s loubím, věží a sgrafitovou výzdobou, jedna z nejstarších radničních budov v Česku.
 

Plovárna z Rozmarného léta

Na břehu Volyňky pod kopcem s novogotickou kaplí Anděla Strážce můžete v letních měsících navštívit volyňskou městskou plovárnu. Svou atmosférou a vybavením připomíná časy první republiky a dobu vzniku v roce 1941. Najdete tu původní dřevěné kabiny, sprchy i bazén, voda sem proudí přímo z řeky. Areál s bazénem a několika hřišti lemují vzrostlé stromy a železniční trať, k oblíbeným kratochvílím plavců tak patří mávání na vlak.
 

Slunce, seno a Hoštice

Ve Volyni si můžete prohlédnout prastarý židovský hřbitov, empírová synagoga se proměnila v kino a uměleckou školu. Na jihozápadním okraji města na vrchu Malsička se rozkládá hřbitov s urnovým hájem a renesančním kostelem Proměnění Páně. V okolí láká k výletům zřícenina hradu Helfenburk a vesnice Hoštice. V zámku, na návsi a dalších místech natočil hoštický rodák, režisér Zdeněk Troška, filmovou trilogii Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika.
 
21.5.
Volyňské hřmění

Volyňské hřmění

Volyně, Jihočeský kraj
1.6.
Miroslav Donutil – Na kus řeči

Miroslav Donutil – Na kus řeči

Volyně, Jihočeský kraj