Úvod > Česká nej > Osobnost > Václav Smil – jeden z nejvýznamnějších světových myslitelů v oblasti dějin vývoje
Osobnost

Václav Smil – jeden z nejvýznamnějších světových myslitelů v oblasti dějin vývoje

Václav Smil (* 9. prosince 1943, Plzeň) je kanadský vědec českého původu, emeritní profesor University of Manitoba ve Winnipegu. Věnuje se historii technologického a ekonomického vývoje lidstva, energetice a ekologii. Ve všech svých pracích zdůrazňuje, že je nutné používat fakta, čísla a statistiky.
Václav Smil se narodil během druhé světové války v Plzni. V roce 1965 získal doktorát z přírodních věd na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po emigraci v roce 1969 zamířil do Spojených států a posléze do Kanady.

Václav Smil se zabývá interdisciplinárním výzkumem v oblastech energetiky, životního prostředí a populačních změn, výroby potravin, historie technických inovací, hodnocení rizik a veřejné politiky. Na tato témata publikoval více než 40 knih a asi 500 prací. Je významným emeritním profesorem na University of Manitoba, členem Královské společnosti Kanady (Science Academy) a členem Řádu Kanady. Obdržel řadu vyznamenání, mimo jiné cenu Americké asociace pro rozvoj vědy za popularizaci vědy a techniky, časopis Foreign Policy jej v roce 2010 zařadil do žebříčku Top 100 Global Thinkers.

Myšlenky a názory profesora Smila ctí přední světové osobnosti, například Mark Zukerberg nebo zakladatel Microsoftu Bill Gates. Ten prý na nové Smilovy knihy čeká stejně, jako jiní čekají na nový díl Hvězdných válek, a považuje jej za jednoho z nejinspirativnějších a nejzajímavějších intelektuálů současnosti. V Česku Smila doporučuje třeba Ivo Lukačovič, zakladatel internetových portálů Seznam.cz a Mapy.cz.

Václav Smil je autorem několika desítek knih, první byla do češtiny přeložena až v roce 2017 (Globální katastrofy a trendy). V roce 2023 v Kostelci nad Orlicí poprvé veřejně přednášel v Česku, a to na konferenci platformy AlterEko a poté v pražském Cevro Institutu. Pří té příležitosti převzal rovněž vyznamenání na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
 

Vybrané publikace Václava Smila

Čísla nelžou: 71 věcí, které potřebujete vědět o světě. „Neexistuje žádný autor, na jehož knihy se těším víc než Václava Smila,“ říká Bill Gates. Kniha poslouží jako základní průvodce k pochopení toho, jak čísla odhalují skutečný stav našeho světa. 71 tematických kapitol přináší kromě nových informací a fascinujících příkladů z energetiky, dopravy či ekologie také odpovědi na otázky typu: Proč elektrická auta zatím nejsou šetrná k životnímu prostředí? Proč je těžké předpovědět, jak zlá bude probíhající pandemie? A jak lidstvo a vynálezy moderního světa ovlivňují život na naší planetě?

Jak svět doopravdy funguje. Lidstvo ještě nikdy ve své historii nemělo tolik informací, přesto si jen málokdo uvědomuje, jak svět ve skutečnosti funguje. Václav Smil se zabývá sedmi základními principy moderní společnosti, počínaje energiemi přes globalizaci až po výzvy čekající v budoucnosti.

Globální katastrofy a trendy. Interdisciplinární pohled Václava Smila na globální katastrofy a trendy, které může přinést příštích padesát let. Analyzuje škálu enviromentálních, ekonomických, demografických i politických faktorů, které nám umožní pochopit souvislosti, a v dlouhodobé perspektivě mohou zvrátit negativní trendy a minimalizovat rizika katastrof.

Jak se vyrábí dnešní svět: Materiály a dematerializace. Jaké úrovně ještě dosáhne spotřeba materiálů, kterou zvyšují bohaté společnosti? Ani nejefektivnější výrobní procesy a nejdokonalejší způsoby recyklace nemusí stačit k tomu, aby se zmenšila poptávka po materiálech, způsobená populačním růstem a zvyšující se životní úrovní. Kolik nás tato závislost bude stát?
 
Vědecká knihovna v Olomouci

Vědecká knihovna v Olomouci

Vědecká knihovna v Olomouci patří mezi univerzální veřejně přístupné odborné knihovny s univerzálním knihovním fondem doplněným specializovanými fondy. Je druhou nejstarší a třetí největší knihovnou svého druhu v České republice.

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě sídlí v budově Nové radnice v Ostravě, kde je také poskytována převážná část služeb uživatelům. Knihovna v roce 2021 oslavila výročí 70 let od svého založení.

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje byla založena již v roce 1950. Svůj nynější název nese od roku 2001. Shromažďuje přes dva miliony knih.

Knihovna Ústeckého kraje

Knihovna Ústeckého kraje

Knihovna Ústeckého kraje několikrát měnila svůj název. Kromě půjčování knih pořádá řadu zajímavých akcí.

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Budova studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové se pyšní titulem Stavba roku. Dnešní Studijní a vědecká knihovna byla založena v roce 1949, ale její prvopočátky lze spojovat se vznikem Městského průmyslového muzea v Hradci Králové v roce 1896.

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích

První zmínky o veřejné knihovně se datují již do 30. let 19. století. Založili ji posluchači filozofického institutu v roce 1834 a působila až do roku 1870. V roce 1885 byla zahájena činnost knihovny v budově Besedy v ul. Na Sadech. Jako student zde vypomáhal básník Fráňa Šrámek.

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Současná moderní budova knihovny vznikla koncem roku 2000 a byla oceněna několika cenami. Stojí na místě staré synagogy, kterou vypálili nacisté v roce 1938. Architektem celé budovy je Radim Kousal z libereckého ateliéru SIAL. Knihovna v Liberci má bohaté fondy literatury české, německé a židovské.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Plzeňský festival vína 2024 – podzim

V pátek 20. a v sobotu 21. září 2024 se uskuteční podzimní termín Plzeňského festivalu vína 2024, největší vinařské akce na západě Čech!
Plzeň, Plzeňský kraj

Hravá rodina

Den plný aktivit pro všechny generace.
Plzeň, Plzeňský kraj

Plzeňský festival stepu 2024

Láká vás poznat stepařské umění trochu zblízka? Pak se vydejte do Plzně na Festival stepu, který se zde koná od čtvrtka do neděle.
Plzeň 3, Plzeňský kraj

Veřejné čtení jmen – Jom ha-šoa

U Branky – Smetanovy sady.
Plzeň, Plzeňský kraj

Jarmila

Koncert.
Plzeň, Plzeňský kraj

Koncert Maoka

Maok v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Finále Plzeň 2024

Filmový festival Finále je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých dlouhometrážních hraných filmů, k níž přibyla i soutěž dokumentárních filmů.
Plzeň, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky

Odhalte kouzlo města akci Plzeňské dvorky! Na vlastní oči si prohlédnete městské dvorky, které skrývají mnoho tajemství.
Plzeň, Plzeňský kraj

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje byla založena již v roce 1950. Svůj nynější název nese od roku 2001. Shromažďuje přes dva miliony knih.
Plzeň, Plzeňský kraj

Pravoslavný chrám sv. Anny v Plzni

Kostel a klášter byl postaven plzeňským architektem Jakubem Augustonem mladším, který žil v letech 1670 až 1735.
Plzeň, Plzeňský kraj

Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga stojí ve Smetanových sadech od roku 1859. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je pozlacený svatostánek Aron HaKodeš. Před zraky návštěvníků je oproti Velké synagoze ukryta ve dvoře domu č.p. 80/5.
Plzeň, Plzeňský kraj

Bývalá Pomocná synagoga – Zahrada vzpomínek v Plzni

Pomocná synagoga v Plzni stála ve Smetanových sadech. V roce 2002 zde byl zřízen pomník obětem holokaustu s názvem Zahrada vzpomínek.
Plzeň, Plzeňský kraj

Historický meteorologický sloup v Plzni

Krásný meteorologický sloup se nachází v Kopeckého sadech, v centru Plzně. Zájemci si zde mohou přečíst údaje o tlaku, vlhkosti, teplotě vzduchu a samozřejmě i přesný čas. Navíc se na sloupku nachází otáčivá mapa hvězdné oblohy, na níž je vždy nastavena aktuální večerní obloha pro Plzeň.
Plzeň, Plzeňský kraj

Měšťanská beseda – srdce plzeňské kultury

Překrásná secesní budova v centru Plzně je po celý rok dějištěm koncertů, plesů, divadelních představení, festivalů, filmů i akcí pro děti. V létě se kulturní akce odehrávají na scéně pod otevřeným nebem v zahradě.
Plzeň 1, Plzeňský kraj

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.
Plzeň, Plzeňský kraj

Dětské narozeninové oslavy v Muzeu loutek v Plzni

Připravujete narozeninovou oslavu pro kamarády nebo Vašeho potomka? Nabízíme Vám nevšední oslavu v Muzeu loutek v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Le Frenchie café Plzeň

Příjemné a klidné posezení v centru Plzně nabízí Le Frenchie café. Dáte si zde dobrou kávu, zákusky i zmrzlinu, sandwiche nebo barevné makronky. Vždy ochotná obsluha dotváří sympatickou atmosféru tohoto místa.
Plzeň, Plzeňský kraj

Hotel Slovan – secesní perla Plzně

Tříhvězdičkový hotel v centru Plzně, který se nachází v blízkosti známých historických památek, je plným právem označován za secesní perlu Plzně. Byl postavený v letech 1890-1893 a nabízí svým návštěvníkům neopakovatelnou atmosféru, ze které na vás dýchne atmosféry doby.
Plzeň, Plzeňský kraj

Mitty

Mitty je mladším bráchou Waltera, pekárnou a espresso barem zároveň. Ano, oba podniky se odkazují na slavný film s Benem Stillrem v hlavní roli, Walter Mitty a jeho slavný život. Mitty teď konečně peče vlastní chléb pro Waltera a jeho slavné brunche, ale i ho prodává.
Plzeň, Plzeňský kraj

Croûte – řemeslná pekárna

Poctivé pekařství, které má blízko k Francii.
Plzeň, Plzeňský kraj

Pivstro v Plzni

Objevte skvělé bistro v centru Plzně s nabídkou piv z českých i zahraničních pivovarů na čepu, kde se i skvěle najíte. Vychutnáte si zde také netradiční dobroty, které se perfektně doplňují s pivy. Kromě masových specialit zde najdete také také vegetariánská i veganská jídla.
Plzeň, Plzeňský kraj

Walter

Jakub Koreis hrál profesionálně hokej, a to také v Brně, kávové Mecce. Když se vrátil do Plzně, otevřeli s přítelkyní Annou, která ráda experimentuje jak v kuchyni tak za barem, svého Waltera. Kafe berou od berlínských Five Elephant.
Plzeň, Plzeňský kraj

Zapa Bar v Plzni

Přesvědčte se o kvalitě a originalitě míchných nápojů v Zapa Bar Drinks & Cocktails hned ve dvou městech v České republice – v Plzni a Českém Krumlově. Kromě posezení, firemních i jiných akcí, můžete vyzkoušet i službu výuky míchaných nápojů.
Plzeň, Plzeňský kraj

Beseda 1901

1901 je celodenní podnik, který nabízí snídaně, obědy a večeře, krom toho si můžete vychutnat atmosféru živé klavírní hudby.
Plzeň, Plzeňský kraj