Úvod > Co chcete dělat? > Historický meteorologický sloup v Plzni
Památky

Historický meteorologický sloup v Plzni

Krásný meteorologický sloup se nachází v Kopeckého sadech, v centru Plzně. Zájemci si zde mohou přečíst údaje o tlaku, vlhkosti, teplotě vzduchu a samozřejmě i přesný čas. Navíc se na sloupku nachází otáčivá mapa hvězdné oblohy, na níž je vždy nastavena aktuální večerní obloha pro Plzeň.
Meteorologický sloup stojící před Měšťanskou besedou v Kopeckého sadech. Autorem secesní stavbičky z přelomu 19. a 20. století je někdejší plzeňská firma Jaroš a Michálek, která na kiosku prováděla uměleckořemeslné detaily. V jednotlivých polích lze sledovat různé meteorologické přístroje.

Naleznete zde barometr, vlhkoměr a teploměr. Mimo to se zájemci dozví i to, na jakých zeměpisných souřadnicích vzhledem k středoevropskému poledníku Plzeň vlastně leží. Jsou zde klasické hodiny měřící čas a otáčivá mapa hvězdné oblohy. Ciferníky jsou podsvíceny červeným světlem, aby čtenáře za šera nebolely oči z bílého světla.

Meteorologické sloupky bývaly častým parkovým prvkem ve větších městech a lázních. Na výstavbě se většinou podílely tzv. okrašlovací spolky, jejichž cílem bylo právě zvelebování veřejného prostoru měst. Sloupky se stávaly výrazným prvkem v městském prostoru, ale zcela jistě i místem schůzek, či dokonce záminkami k navázání rozhovoru přes nezávazně vypadající konverzaci o počasí.

Ubytování a restaurace v okolí

Potrefená husa Plzeň

Potrefená husa Plzeň

Plzeň 3, Plzeňský kraj
Cross café v Plzni

Cross café v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj
Restaurace Martinská Osteria

Restaurace Martinská Osteria

Plzeň, Plzeňský kraj