Úvod > Co chcete dělat? > Stará synagoga v Plzni
Památky

Stará synagoga v Plzni

První novodobá plzeňská synagoga je ukrytá ve vnitrobloku mezi dnešní Americkou třídou a Smetanovými sady. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je nově pozlacený svatostánek Aron HaKodeš.

Stará synagoga v Plzni, kterou najdete ve vnitrobloku domů mezi Smetanovými sady a Americkou třídou, byla postavena v letech 1858-1859 v novorománském stylu a až do II. světové války sloužila plzeňským židům. Původně zde bývala i židovská škola (taktéž znáímá jako zimní synagoga), která během válečných a poválečných let zanikla. Nyní na jejím místě najdete netradiční Památník obětem holocaustu (Zahrada vzpomínek), kte se nachází přes dva a půl tisíce kamenů se jmény plzeňskách obětí Šoa ( "zlo", "nespravedlnost") odvezených transporty do koncentračních táborů. V synagoze je zachován původní zrekonstruovaný svatostánek. Vnějším schodištěm je možné vystoupat na dvě ženské galerie spojené točitým schodištěm. Synagoga je využívána příležitostně k bohoslužbám.

Dům šámese byl vystavěn koncem 19. stol. ve dvorním traktu v těsné blízkosti staré synagogy, odkud vede přímý průchod do přední části Staré synagogy. V domě šámese je v současnosti v přízemí umístěno informační centrum pro návštěvníky a v prvním patře byt. Šámes znamená v překladu sluha a má na starosti chod a správu synagogy. Pracovník, který tuto pozici zastává, musí být žid. Od června 2014 je v objektu synagogy umístěna nová multimediální expozice na téma "Židovské tradice a zvyky". Díky ní se seznámíte s tradicemi a zvyky v judaismu v návaznosti na existující židovskou obec.

Velmi významnou židovskou památkou v Plzni je také Velká synagoga, která kromě náboženských účelů slouží díky vynikající akustice a unikátní atmosféře i jako koncertní a výstavní sál.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Pizzeria da Pietro

Pizzeria da Pietro

Plzeň, Plzeňský kraj
Le Frenchie café Plzeň

Le Frenchie café Plzeň

Plzeň, Plzeňský kraj
Mitty

Mitty

Plzeň, Plzeňský kraj