ÚvodČeská nejKulturníPolka – nejoblíbenější český tanec
Kulturní

Polka – nejoblíbenější český tanec

Půlka nebo maděra: tak se prý původně jmenoval tanec, který se se poprvé tančil ve třicátých letech 19. století, dnes jej známe jako polku a patří k české národní klasice. Nejznámější pak je Modřanská polka, známá rovněž jako Škoda lásky nebo Beer Barrel Polka, skladba od Jaromíra Vejvody.
Polka je společenský tanec ve dvoučtvrtečním taktu, který vznikl okolo roku 1830 v Čechách. Tančí se v párech dokola kolem sálu či tanečního parketu, jeho výhodou je kombinování kroků z podobných tanců a množství tanečních figur.

Příběh jejího vzniku popsal v knize Jak se kdy v Čechách tancovalo Čeněk Zíbrt, kulturní historik, folklorista a etnograf, profesor Karlovy univerzity. Podle něj polku vymyslela Anna Chadimová, když si jednou jen tak pozpěvovala a tančila na dvoře ve statku v Kostelci nad Labem, kde sloužila. Učitel Josef Neruda zapsal melodii do not, služka naučila místní chasu kroky, a polka se záhy dostala do Prahy. Podle jiných verzí se ale populární tanec vyvinul z polských lyrických písní, takzvaných krakováčků, a jméno polka mu dali studenti, sympatizující s polským povstáním roku 1830.

Polka se rychle šířila a záhy se hrála a tančila po celé Evropě. Traduje se, že v Paříži ji představil Jan Raab, baletní mistr Stavovského divadla, ve Vídni poprvé zazněla na jednom z plesů díky sboru pražských ostrostřelců, a do Prahy si dokonce přijel pro inspiraci pro skladby v rytmu polky hudební skladatel Johann Strauss. Polky skládal také Bedřich Smetana, žádná však popularitou nepřekonala tu nejznámější, Modřanskou polku od Jaromíra Vejvody, známou pod názvem Škoda lásky.

Polka je poměrně snadná a v tanečních kurzech patří k nejoblíbenějším tancům. Je také jedním ze základních tanců v balfolku, kdy lidé tančí spontánně, pro radost z tance, bez velkých příprav a kostýmů, na současnou muziku a jen pro zábavu.
 
Kapelník Jaromír Vejvoda a nejznámější česká píseň Škoda lásky

Kapelník Jaromír Vejvoda a nejznámější česká píseň Škoda lásky

Škoda lásky, kterou jsem tobě dala / ty mé oči, dnes bych si vyplakala. / Moje mládí, uprchlo tak jako sen, / na všechno mi zbyla jenom, v srdci mém vzpomínka jen. Tak zní text zřejmě nejznámější české písně. Složil ji hudební skladatel a kapelník Jaromír Vejvoda (28. března 1902 Zbraslav – 13. listopadu 1988 Zbraslav) a pod různými názvy ji dodnes znají a zpívají lidé na celém světě.

10 tipů, kam jít tančit

10 tipů, kam jít tančit

Kde se učit tančit? Využijte nabídky tanečních škol, naučte se co ještě neumíte… a můžete vyzkoušet i břišní tanec nebo swing. Naučíme vás tančit na současnou hudbu tak, jak se opravdu tančí čača, samba, jive, salsa, waltz, tango, polka nebo foxtrot. Na kurzech vás naučí nejen tančit, ale hlavně tančit s chutí. V nabídce jsou kurzy hromadné i individuální pod vedením učitelů i místa kam se můžete jít o víkendu bavit – v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci i Plzni.

Radotínské burčákobraní

MČ Praha 16 ve spolupráci s Českým archivem vín vás srdečně zvou na Radotínské burčákobraní, které se uskuteční před radotínskou radnicí na nám. sv. Petra a Pavla.
Praha 16, Praha

Havelské posvícení v Radotíně

Tradiční kulturní akce pořádaná Městskou částí Praha 16 spojená se staročeským jarmarkem. Další ročník Havelského posvícení se v Radotíně uskuteční 12. – 13. října 2024.
Praha 16, Praha

Příměstský cyklo kemp

Cyklo kempy jsou zaměřeny na výuku jízdy na kolech, bezpečnost pohybu jednotlivců i skupin a jízdu přes cyklo překážky. Pro děti je také připraven celodenní výlet na koloběžky. Vyvrcholením týdne je rychlostně-obratnostní závod o věcné ceny. Kempy jsou pro začátečníky, tak i pro pokročilé cyklisty.
Praha 12, Praha

PokéTour speciál k vysvědčení

Doneste vysvědčení a dostanete dárek.
Praha, Praha

Muzejní noc v Muzeu historických nočníků a toalet

Muzejní noc v Muzeu historických nočníků a toalet je letos zaměřena na hygienu astronautů s názvem "Jak to funguje ve vesmíru". Hlavní host, bývalý československý kosmonaut Ing. Vladimír Remek, povede od 20:00 hod. besedu o náročnosti vykonávání běžných lidských činností v prostředí bez gravitace.
Praha 12, Praha

Parkurové závody v Chuchle Areně Praha 2024

Parkurové víkendy ve Velké Chuchli patří k originálním nabídkám využití volného času v hlavním městě. Jsou výborným tipem na výlety i pro celé rodiny.
Praha 5, Praha

Parkurové závody v Chuchle Areně Praha 2024

Parkurové víkendy ve Velké Chuchli patří k originálním nabídkám využití volného času v hlavním městě. Jsou výborným tipem na výlety i pro celé rodiny.
Praha 5, Praha

Parkurové závody v Chuchle Areně Praha 2024

Parkurové víkendy ve Velké Chuchli patří k originálním nabídkám využití volného času v hlavním městě. Jsou výborným tipem na výlety i pro celé rodiny.
Praha 5, Praha

Aktivity v okolí

Zámek Zbraslav

Zbraslavský zámek, původně cisterciácký klášter, byl založen roku 1292. Po zrušení kláštera v roce 1785 byla jeho část upravena na zámek. Na začátku 20. století ho koupili Bartoňové z Dobenína. Několik reprezentačních prostor je možné si pronajmout pro svatby a další akce.
Praha 5, Praha

Zbraslavská Storchova vila v Praze

Storchova vila se nachází na úpatí kopce Havlína proti zbraslavskému zámku v Praze-Zbraslavi a v srpnu 2014 byla prohlášena kulturní památkou.
Praha 5, Praha

Pamětní deska Jaromíra Vejvody na Zbraslavi

Na průčelí rohového domu čp. 453 na Zbraslavském náměstí v Praze 5 Zbraslav je umístěna pamětní deska s reliéfní podobiznou Jaromíra Vejvody, místního rodáka a hudebního skladatele.
Praha 5, Praha

Vyhlídka Karlův stánek na Zbraslavi

Karlův stánek se nachází na kopci Havlín. Původně zde byl roku 1850 umístěn litinový kříž. V 70. letech 19.století zde byl vystavěn vyhlídkový pavilon, zvaný Karlův stánek, který nechal vystavět kníže Oettingen.
Praha 5, Praha

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Praha-Zbraslav, Praha

Vila Růže na Zbraslavi

Významnou dominantou nábřeží je vila Růže. Pochází z roku 1913 a je dílem vynikajícího architekta Ing. Otakara Novotného.
Praha 5, Praha

Vila Vladislava Vančury na Zbraslavi

Známý český spisovatel, dramatik a režisér Vladislav Vančura vlastnil na Zbraslavi působivou vilu s minimem architektonických dekorací. Její největší chloubou jsou terasy, na kterých spisovatel často vytvářel svá literární díla.
Praha 5, Praha

Divadlo Jana Kašky

Činoherní a loutkové divadlo v srdci Zbraslavi.
Praha-Zbraslav, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace Škoda lásky na Zbraslavi

Světově proslulou polku složil slavný zbraslavský kapelník Jaromír Vejvoda. Napsal ji v místech, kde dnes stojí restaurace Škoda lásky.
Praha 5, Praha

Restaurace U Rytíře – gastronomie v klasickém stylu

Skvělá restaurace nabízí straročeskou kuchyni a speciality české kuchyně. Přímo před hosty se pečou selata, steaky... stačí objednat!
Praha 5, Praha

Pivovar Horymír – první radotínský vzájemný pivovar

Moderní minipivovar s restaurací a bezbariérovým přístupem v srdci Radotína. Součástí restaurace je bowling a zahrádka s vjezdem pro cyklisty.
Praha, Praha

Deco Restaurace

Rodinná chorvatská restaurace. Útulný interiér je čistý a elegantní, laděný do bílých a béžových tónů. Přímořskou atmosféru umocňují obrazy na stěnách a příjemná reprodukovaná hudba chorvatských muzikantů.
Praha 12, Praha

Jemný bistro

Kristýna a Denisa Schimková spolu studovaly, cestovaly a pracovaly v gastru na Novém Zélandu, už tehdy toužily si spolu otevřít kavárnu. Název Jemný Bistro ale vymyslely až na cestách po Turecku.
Praha 12, Praha

Rosmarina Restaurant u Vltavy v Modřanech

Rosmarina Restaurant situovaný na lodi s výhledem na řeku a okolí je součástí volnočasového areálu Sport & Relax Rosmarina v Praze Modřanech. Rosmarina Restaurant není jen restaurací, ale nabízí také celou řadu doprovodných služeb a zajímavých gastronomických akcí.
Praha 4, Praha

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Praha 4, Praha

Hotel Michael

Čtyřhvězdičkový hotel Michael se nachází uprostřed zeleně v klidné a bezpečné lokalitě Prahy 12.
Praha 12, Praha