Kostelec nad Labem

Město v Polabí – a mimochodem jedno ze starobylých věnných měst českých královen – si řeku a starobylý kostel sv. Martina vpletlo přímo do názvu. Z původního Kostelce se postupně stal Kostelec na Labi, potom Kostelec Labský a nakonec současný Kostelec nad Labem.

Kostelec nad Labem a jeho kostely

Nejstarší památkou Kostelce je gotický kostel sv. Martina, který na návrší v rovinaté krajině vyrostl během druhé poloviny 13. století. Od něj se pak kolem všech labských ramen postupně rozrůstala osada.

Dnešní historické centrum tvoří trojúhelníkové náměstí s radnicí a kostelem sv. Víta, který koncem 15. století postavila kališnická rodina Sekerků ze Sedčic. Opevněná vodní tvrz u Labe se bohužel nedochovala, někdejší židovskou komunitu připomíná židovský hřbitov v Neratovické ulici.
 

Slavní rodáci

Dvě nejvýznamnější osobnosti Kostelce nad Labem se shodou okolností narodily v roce 1834. V červnu přiletěl čáp k rodině řeznického mistra: Tereza Stolzová byla věhlasná operní zpěvačka a oblíbená interpretka Verdiho děl, která zemřela roku 1902 a je pochována v Miláně. V prosinci 1834 se v Kostelci narodil novinář a nakladatel František Šimáček. Vydal například Hrady a zámky české Augustina Sedláčka, sebrané spisy Václava Beneše Třebízského a další významná díla odborné literatury i beletrie; zemřel roku 1885 v Praze.
 

Ráj vodomilů a bruslařů

Kostelec leží v Polabí mezi Brandýsem nad Labem – Starou Boleslaví a Neratovicemi. Podél Labe se můžete vydat na výlety oběma směry pěšky i na kole po Labské stezce, v zimě si můžete přijet zabruslit na Jiřickou tůň. Oblíbeným cílem letních výletů je jezero Křenek v Ovčárech, skvělé přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a písčitými plážemi v bývalé pískovně. Podobných míst je v okolí několik, například pískovna v Mlékojedech, jezero Lhota nebo jezero Konětopy.
 

Akce ve městě Kostelec nad Labem

Mochovský motoráček

Mochovský motoráček vás zaveze z Prahy-Čakovic přes Neratovice, Brandýs nad Labem a Čelákovice do obce Mochov a to pouze 1. září.
Kostelec nad Labem, Středočeský kraj

Aktivity ve městě Kostelec nad Labem

Gotický kostel sv. Martina v Kostelci nad Labem

Původně farní kostel byl postavený ve 2. polovině 13. století a následně goticky přestaven. V josefínské době sloužil jako skladiště střelného prachu. V roce 1769 byla postavena kostelní věž.
Kostelec nad Labem, Středočeský kraj

Bruslení na Jiřické tůni u Kostelce nad Labem

Bruslení na Jiřické tůni je vděčným námětem pro pěkně strávené bruslařské odpoledne nedaleko Prahy.
Kostelec nad Labem, Středočeský kraj

Židovský hřbitov v Kostelci nad Labem

Židovský hřbitov se nachází v Neratovické ulici. Byl založen v roce 1594 a je tak jedním z nejstarších v České republice. Nejstarší náhrobky nicméně pochází až z 2. poloviny 19. století, protože starší byly zničeny.
Kostelec nad Labem, Středočeský kraj

Kostel sv. Víta v Kostelci nad Labem

Pozdně gotická stavba, kterou nechali postavit v letech 1485 – 1492 Sekerkové ze Sedčic. V letech 1566 – 1567 byl kostel renesančně přestavěn a poté upravován v 17. a 18. století.
Kostelec nad Labem, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Mělnicko – Kokořínsko


Na hrad Kokořín za loupežníky

Lehce strašidelné ladění může mít návštěva hradu Kokořín – víte, že byl údajným doupětem Petrovských loupežníků?

Pěší trasa přes rokle a skály z Kokořína do Mšena

Naplánovali jste si výlet na Kokořín a přemýšlíte, s čím spojit prohlídku hradu? Rozhodně by byla škoda jet sem jen na otočku a hned se vracet, ať už jste vyrazili s celou rodinou, v páru nebo třeba sami. Okolní příroda nabízí spousty zajímavostí a míst, kde se pobavíte a ledacos se dozvíte.

Zažijte adrenalin na kole nedaleko Prahy

Udělejte si pořádný cyklovýlet v okolí Prahy. Projedete se z Horoměřic do Kralup nad Vltavou a zpátky krásným údolím Únětického potoka a přírodní rezervací Roztocký háj – Tiché údolí. Užijete si trochu adrenalinu na uzoučkých stezkách podél Vltavy a během přestávek bude vašemu oku lahodit pohled na pěkné přírodní scenérie. Kopcovitá trasa je poměrně náročná, a tak děti tentokrát raději nechte doma.

Okruh z Mělníka na Kokořín

Projeďte se po kouzelném kraji hlubokých údolí, roubených staveb a jedinečných skalních útvarů. Cílem naší příjemné trasy je hrad Kokořín.