Kostelec nad Labem

Město v Polabí – a mimochodem jedno ze starobylých věnných měst českých královen – si řeku a starobylý kostel sv. Martina vpletlo přímo do názvu. Z původního Kostelce se postupně stal Kostelec na Labi, potom Kostelec Labský a nakonec současný Kostelec nad Labem.

Kostelec nad Labem a jeho kostely

Nejstarší památkou Kostelce je gotický kostel sv. Martina, který na návrší v rovinaté krajině vyrostl během druhé poloviny 13. století. Od něj se pak kolem všech labských ramen postupně rozrůstala osada.

Dnešní historické centrum tvoří trojúhelníkové náměstí s radnicí a kostelem sv. Víta, který koncem 15. století postavila kališnická rodina Sekerků ze Sedčic. Opevněná vodní tvrz u Labe se bohužel nedochovala, někdejší židovskou komunitu připomíná židovský hřbitov v Neratovické ulici.
 

Slavní rodáci

Dvě nejvýznamnější osobnosti Kostelce nad Labem se shodou okolností narodily v roce 1834. V červnu přiletěl čáp k rodině řeznického mistra: Tereza Stolzová byla věhlasná operní zpěvačka a oblíbená interpretka Verdiho děl, která zemřela roku 1902 a je pochována v Miláně. V prosinci 1834 se v Kostelci narodil novinář a nakladatel František Šimáček. Vydal například Hrady a zámky české Augustina Sedláčka, sebrané spisy Václava Beneše Třebízského a další významná díla odborné literatury i beletrie; zemřel roku 1885 v Praze.
 

Ráj vodomilů a bruslařů

Kostelec leží v Polabí mezi Brandýsem nad Labem – Starou Boleslaví a Neratovicemi. Podél Labe se můžete vydat na výlety oběma směry pěšky i na kole po Labské stezce, v zimě si můžete přijet zabruslit na Jiřickou tůň. Oblíbeným cílem letních výletů je jezero Křenek v Ovčárech, skvělé přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a písčitými plážemi v bývalé pískovně. Podobných míst je v okolí několik, například pískovna v Mlékojedech, jezero Lhota nebo jezero Konětopy.
 

Aktivity

Kostel sv. Víta v Kostelci nad Labem

Pozdně gotická stavba, kterou nechali postavit v letech 1485 – 1492 Sekerkové ze Sedčic. V letech 1566 – 1567 byl kostel renesančně přestavěn a poté upravován v 17. a 18. století.
Kostelec nad Labem, Středočeský kraj

Gotický kostel sv. Martina v Kostelci nad Labem

Původně farní kostel byl postavený ve 2. polovině 13. století a následně goticky přestaven. V josefínské době sloužil jako skladiště střelného prachu. V roce 1769 byla postavena kostelní věž.
Kostelec nad Labem, Středočeský kraj

Židovský hřbitov v Kostelci nad Labem

Židovský hřbitov se nachází v Neratovické ulici. Byl založen v roce 1594 a je tak jedním z nejstarších v České republice. Nejstarší náhrobky nicméně pochází až z 2. poloviny 19. století, protože starší byly zničeny.
Kostelec nad Labem, Středočeský kraj

Bruslení na Jiřické tůni u Kostelce nad Labem

Bruslení na Jiřické tůni je vděčným námětem pro pěkně strávené bruslařské odpoledne nedaleko Prahy.
Kostelec nad Labem, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví