Úvod > Aktuality > Žatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma
Žatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma
"> ">
Památky

Žatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma

  • Vydáno27. února 2011
Pro výlet do Žatce vůbec není důležité, jestli máte nebo nemáte rádi pivo. Několik turistických novinek spojených se zdejším vyhlášeným chmelařstvím totiž nabízí zábavu a poučení pro malé i velké, pro milovníky zlatavého moku i pro ty, kteří jeho kouzlu nikdy nepropadli. Zkrátka sbalte rodinu nebo přátele a vydejte se na severozápad Čech!
Žatec a jeho poklady
Žatecký chmel představuje klasické české rodinné stříbro. První zmínky o jeho pěstování pocházejí už z jedenáctého století, stal se skutečným pojmem a díky výjimečným vlastnostem jej používají pivovary na celém světě včetně výrobců nejproslulejších pivních značek, například Budweiser Budvar či Pilsner Urquell.

Tajemství pěstování žateckého chmele a vaření dobrého piva vám odhalí Chrám Chmele a piva, nové celoročně otevřené centrum s tematikou chmelařství. Komplex za téměř čtvrt miliardy korun vyrůstá v místech, kde se v minulosti zelené zlato sušilo, skladovalo a balilo, v chmelařských budovách z 19. století. Díky Chrámu chmele a piva se rozrostla nabídka světových unikátů, jimiž se město Žatec pyšní. Už v minulosti jste si na zdejším náměstí mohli prohlédnout údajně nejmenší chmelničku na světě, ve výzkumném chmelařském ústavu zase mají nejmenší pivovar. A komu by tenhle výčet „nej“ nestačil, tak ještě zmiňme Chmelařské muzeum, zřejmě největší expozici svého druhu na světě.

Co jinde nenajdete
Chrám chmele a piva je plný atrakcí. Největší pozornost přitahuje více než 40 m vysoký chmelový maják. Nahoru se vyvezete výtahem, v němž vás čeká překvapení ve formě 3D animace, z vyhlídkové plošiny si prohlédnete věhlasný chmelařský region z ptačí perspektivy.

V těsné blízkosti majáku objevíte starý sklad chmele a v něm originální labyrint z chmelových žoků. Jeho součástí je nejen dílna alchymisty či metrový model chmelové šišky, ale také obrazy žateckého malíře Lubomíra Fárky nebo historické fotografie obyvatel Žatce. Z bludiště pak sestoupíte do Erbovní síně, zdobené erby všech obcí, kde se žatecký chmel pěstuje, nechybí ani prodejna upomínkových předmětů – triček, pohlednic, pivních sklenic a dalších suvenýrů.

Obdivovaným místem Chrámu chmele a piva je také originální orloj se stylovými motivy, který podobně jako mnohem starší staroměstský orloj v Praze odbíjí každou celou hodinu – jen místo apoštolů se v okénku ukazují mariášové karty. 

Pro mlsné návštěvníky
Pokud chcete na vlastní oči vidět, jak se vaří pivo, případně je i ochutnat, jste zváni k prohlídce Minipivovaru U Orloje. Kromě pivovaru si prohlédnete ingredience potřebné pro výrobu chutného a zdravého piva, řádně uleželé pivo se čepuje přímo ze zásobních tanků. V restaurantu U Orloje ochutnáte jak tradiční česká jídla z regionálních surovin, tak pokrmy, v jejichž receptech se pivo objevuje.

Neměli byste si nechat ujít prohlídku Chmelařského muzea, kde se seznámíte s vývojem chmelařství od středověku do současnosti. Dozvíte se například, proč se právě na Žatecku sklízí nejlepší chmel na světě a proč se již od středověku musel chránit před nekvalitními napodobeninami. Najdete zde i zajímavé nářadí, mechanizační prostředky a historické stroje, například česací stroj, který si zahrál ve filmu Starci na chmelu.

Nudit se nebudou ani děti, na které čeká maskot muzea, chmelový skřítek Hop, dětské hřiště a herna. Na žertovnou notu hraje i půvabné Muzeum Homolupulů, umístěné v bývalé středověké hradební baště. Připomíná zásluhy zvláštního národa, který prý před mnoha a mnoha lety obýval zdejší chmelařský region a již tehdy rozpoznal zázračnou léčivou moc planě rostoucí popínavky – chmele. Můžete věřit i nemusíte, ale za podívání tahle expozice rozhodně stojí.

Víte, že...?
V roce 2007 bylo označení Žatecký chmel zapsáno do Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení. V rámci EU se dokonce jednalo o první udělené označení týkající se chmele a o jedno z prvních pro české zemědělské nebo potravinářské výrobky. Vězte však, že označení Žatecký chmel se vztahuje výhradně na jemný aromatický chmel Žatecký poloraný červeňák, vypěstovaný v žatecké chmelařské oblasti. A pokud nevíte, proč se mu říká červeňák, tak zvláštní označení má původ v barvě chmelové révy.
Chmelařské muzeum Žatec

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.