ÚvodAktualityŽatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma
Památky

Žatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma

  • 27. února 2011
Pro výlet do Žatce vůbec není důležité, jestli máte nebo nemáte rádi pivo. Několik turistických novinek spojených se zdejším vyhlášeným chmelařstvím totiž nabízí zábavu a poučení pro malé i velké, pro milovníky zlatavého moku i pro ty, kteří jeho kouzlu nikdy nepropadli. Zkrátka sbalte rodinu nebo přátele a vydejte se na severozápad Čech!
Žatec a jeho poklady
Žatecký chmel představuje klasické české rodinné stříbro. První zmínky o jeho pěstování pocházejí už z jedenáctého století, stal se skutečným pojmem a díky výjimečným vlastnostem jej používají pivovary na celém světě včetně výrobců nejproslulejších pivních značek, například Budweiser Budvar či Pilsner Urquell.

Tajemství pěstování žateckého chmele a vaření dobrého piva vám odhalí Chrám Chmele a piva, nové celoročně otevřené centrum s tematikou chmelařství. Komplex za téměř čtvrt miliardy korun vyrůstá v místech, kde se v minulosti zelené zlato sušilo, skladovalo a balilo, v chmelařských budovách z 19. století. Díky Chrámu chmele a piva se rozrostla nabídka světových unikátů, jimiž se město Žatec pyšní. Už v minulosti jste si na zdejším náměstí mohli prohlédnout údajně nejmenší chmelničku na světě, ve výzkumném chmelařském ústavu zase mají nejmenší pivovar. A komu by tenhle výčet „nej“ nestačil, tak ještě zmiňme Chmelařské muzeum, zřejmě největší expozici svého druhu na světě.

Co jinde nenajdete
Chrám chmele a piva je plný atrakcí. Největší pozornost přitahuje více než 40 m vysoký chmelový maják. Nahoru se vyvezete výtahem, v němž vás čeká překvapení ve formě 3D animace, z vyhlídkové plošiny si prohlédnete věhlasný chmelařský region z ptačí perspektivy.

V těsné blízkosti majáku objevíte starý sklad chmele a v něm originální labyrint z chmelových žoků. Jeho součástí je nejen dílna alchymisty či metrový model chmelové šišky, ale také obrazy žateckého malíře Lubomíra Fárky nebo historické fotografie obyvatel Žatce. Z bludiště pak sestoupíte do Erbovní síně, zdobené erby všech obcí, kde se žatecký chmel pěstuje, nechybí ani prodejna upomínkových předmětů – triček, pohlednic, pivních sklenic a dalších suvenýrů.

Obdivovaným místem Chrámu chmele a piva je také originální orloj se stylovými motivy, který podobně jako mnohem starší staroměstský orloj v Praze odbíjí každou celou hodinu – jen místo apoštolů se v okénku ukazují mariášové karty. 

Pro mlsné návštěvníky
Pokud chcete na vlastní oči vidět, jak se vaří pivo, případně je i ochutnat, jste zváni k prohlídce Minipivovaru U Orloje. Kromě pivovaru si prohlédnete ingredience potřebné pro výrobu chutného a zdravého piva, řádně uleželé pivo se čepuje přímo ze zásobních tanků. V restaurantu U Orloje ochutnáte jak tradiční česká jídla z regionálních surovin, tak pokrmy, v jejichž receptech se pivo objevuje.

Neměli byste si nechat ujít prohlídku Chmelařského muzea, kde se seznámíte s vývojem chmelařství od středověku do současnosti. Dozvíte se například, proč se právě na Žatecku sklízí nejlepší chmel na světě a proč se již od středověku musel chránit před nekvalitními napodobeninami. Najdete zde i zajímavé nářadí, mechanizační prostředky a historické stroje, například česací stroj, který si zahrál ve filmu Starci na chmelu.

Nudit se nebudou ani děti, na které čeká maskot muzea, chmelový skřítek Hop, dětské hřiště a herna. Na žertovnou notu hraje i půvabné Muzeum Homolupulů, umístěné v bývalé středověké hradební baště. Připomíná zásluhy zvláštního národa, který prý před mnoha a mnoha lety obýval zdejší chmelařský region a již tehdy rozpoznal zázračnou léčivou moc planě rostoucí popínavky – chmele. Můžete věřit i nemusíte, ale za podívání tahle expozice rozhodně stojí.

Víte, že...?
V roce 2007 bylo označení Žatecký chmel zapsáno do Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení. V rámci EU se dokonce jednalo o první udělené označení týkající se chmele a o jedno z prvních pro české zemědělské nebo potravinářské výrobky. Vězte však, že označení Žatecký chmel se vztahuje výhradně na jemný aromatický chmel Žatecký poloraný červeňák, vypěstovaný v žatecké chmelařské oblasti. A pokud nevíte, proč se mu říká červeňák, tak zvláštní označení má původ v barvě chmelové révy.
Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem Zážitky

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma Památky

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku Gurmánská turistika

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Chmelařské muzeum Žatec Kultura

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Další aktuality

Olympijské hry 2024: jezero Most nabídne olympijský festival

Rekreační areál u jezera Most se po dobu Olympijských her v Paříži promění od 26. července do 11. srpna 2024 na olympijský park, kde si bude možné vyzkoušet nejrůznější sportovní disciplíny anebo fandit svým oblíbeným sportovcům. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit. Prožijte olympijské léto u jezera Most!
18. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

České Švýcarsko láká turisty na DUKpass: k ubytování získají bezplatnou veřejnou dopravu

Vydat se na vícedenní výlet do Českého Švýcarska je stále velmi výhodné! Stále zde totiž platí to, že každému turistovi v národním parku, který tam bude ubytovaný alespoň na dvě noci, přidává Doprava Ústeckého kraje celodenní jízdenky zdarma, tzv. DÚKpass. Síťovou jízdenku DÚK na bezplatnou dopravu v regionu lze získat u ubytovatelů zapojených do tohoto programu na podporu turismu, který připravil Ústecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
12. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 13. července 2024. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
11. červenec 2024 21:31
Zážitky, Ústecký kraj

100 tipů, kam za lázeňskou pohodou a za pobyty v lázních

Několikasetletá tradice, více než třicet lázeňských míst v zemi, stovky léčivých pramenů a bohatá naleziště peloidů – to vše dělá z České republiky jednu ze světových lázeňských velmocí. Vyzkoušejte jejich blahodárný vliv na organismus i vy. Léčebné procedury vám pod dohledem lékařů a odborného personálu pomohou nejen při léčení konkrétních zdravotních problémů, ale slouží i jako prevence a příliv nové energie. Nabídka lázeňských wellness programů je velmi pestrá a vybere si z nich opravdu každý. Mezi populární patří třeba programy manažerské, antistresové, redukční, detoxikační nebo wellness & beauty. Tipy, kam vyrazit za relaxací a lázeňskou pohodou vám přináší Kudy z nudy. Čeká vás božský klid, čistá příroda, léčivé prameny a blahodárné procedury.!
11. červenec 2024 11:30
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Celkem si tu můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.
6. červenec 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2024. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
30. červen 2024 10:13
Zážitky, Ústecký kraj

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoologická zahrada v Děčíně přichází s fantastickou nabídkou pro všechny školáky ve věku od 6 do 15 let. V pátek 28. června se mohou těšit na vstup zdarma do zoo jako poděkování za jejich celoroční úsilí a snahu ve škole. Tato jedinečná příležitost je skvělým způsobem, jak odměnit mladé studenty a poskytnout jim nezapomenutelný zážitek na začátku letních prázdnin.
27. červen 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj

Zámek Ploskovice se znovu otevírá: navštivte místa, kde se točila řada pohádek

Zámek Ploskovice byl od loňského srpna zavřený a za bezmála rok prošel zásadní reinstalací vnitřních prostorů. První prohlídková trasa v novém se milovníkům historických památek poprvé otevře v sobotu 29. června 2024. Při návštěvě nezapomeňte i na krásný park a umělé jeskyně, takzvané grotty z 18. století.
22. červen 2024 6:00
Památky, Ústecký kraj