Úvod > Aktuality > Za Českou mší vánoční J. J. Ryby se vypravte do Rožmitálu pod Třemšínem
Za Českou mší vánoční J. J. Ryby se vypravte do Rožmitálu pod Třemšínem
"> "> ">
Kultura

Za Českou mší vánoční J. J. Ryby se vypravte do Rožmitálu pod Třemšínem

Vydáno 18. prosince 2020
Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zaznívá v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem. Letos je všechno trochu jiné, ale udělat si výlet po stopách České mše vánoční můžete bez problémů nejen o Vánocích.

Rožmitál pod Třemšínem a Rybova mše

Českou mši vánoční složil Jakub Jan Ryba (1765–1815) roku 1796. Zdaleka to nebylo jeho jediné dílo, během života sepsal zhruba 1 300 skladeb církevních i světských, menuetů, tanců, árií, pastorel i mší. Dochovala se ovšem jen část a nejvíc jej proslavila právě Česká mše vánoční „Hej, mistře“, lidově nazývaná Rybovka, která k českým Vánocům patří podobně jako rybí polévka, bramborový salát a smažený kapr.

Kouzlo vánoční noci a půvabnou Rybovu hudbu si nejlépe vychutnáte přímo tam, kde Česká mše vánoční zazněla zřejmě vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem, v části nazývané Starý Rožmitál. Dodnes se tu dochovaly původní varhany z poloviny 18. století, na něž Jakub Jan Ryba v letech 1788–1815 hrával jako zdejší regenschori. Mše začíná na Štědrý den ve 22:00 hodin.
 

Výprava k Rybově mohyle

mohylaPokud se sem vypravíte, možná se budete chtít zastavit u Rybova hrobu. Je pochován na hřbitově přímo u kostela a místo jeho posledního spočinutí najdete hned za hlavní bránou vpravo u hřbitovní zdi. Pokud byste se chtěli vypravit přímo na místo, kde Jan Jakub Ryba odešel ze světa vlastní rukou, najdete jej jihozápadně od Rožmitálu v lese nad obcí Voltuš. Tam se nachází také Rybova mohyla.

Rybova mše bývá tradičním koncertním představením v období Vánoc po celé České republice. Letošní omezení kvůli koronaviru však všechny koncerty zrušila.
Mohyla Jana Jakuba Ryby u Rožmitálu pod Třemšínem

Mohyla Jana Jakuba Ryby u Rožmitálu pod Třemšínem

Místo v lese u obce Voltuš nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku připomíná místo tragického skonu českého hudebního skladatele a pedagoga Jana Jakuba Ryby (1765–1815). Autor České mše vánoční si zde dne 8. dubna 1815 podřezal žíly břitvou.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.