Úvod > Aktuality > Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi
Kultura

Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi

  • Vydáno28. listopadu 2023
Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání různých sborů a orchestrů.
Českou mši vánoční můžete znát pod názvem Hej mistře, lidově se jí ale říká také Rybovka podle jejího autora Jana Jakuba Ryby. Je to psaná církevní skladba s ryze pastorálním rázem zasazená do českého prostředí, jež vypráví příběh o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů ke Kristovým jesličkám. Pro svoji srozumitelnost a radostnou svěží atmosféru je přístupná širokému obecenstvu a patří již tradičně k českým vánočním svátkům.
 

Rybova mše v kostele sv. Salvátora a Obecním domě

vánoce a hudbaČeská mše vánoční Jakuba Jana Ryby, ale i jiné skladby navodí tu správnou atmosféru ve vytápěném kostele U sv. Salvátora, kousek od Staroměstského náměstí. Tradiční vánoční hudba rozezní kostel v podání špičkových umělců: Bohemian Symphony Orchestra Prague, sólistů Státní Opery Praha a pěveckého sboru Bohemian Choir Prague. Koncert se koná 26. prosince od 19:30 hodin. Vstupenky stojí od 490 do 990 Kč.

Zaposlouchejte se do Rybovy České mše vánoční v podání FOK! Letos zazní Rybovo dílo v Obecním domě, a to 20. a 21. prosince 2023. Muzikanti letos navážou na loňské velmi úspěšné scénické provedení v režii Matěje Formana a přenesou jeho kouzelný svět loutek na velké pódium Smetanovy síně. Sváteční atmosféra je zaručena.
 

Rybovka na Hlaváku

Rybovka na HlavákuNeobyčejným zážitkem bude naopak "Rybovka na Hlaváku", tedy svérázný koncert na Hlavním nádraží v Praze – každý, kdo by si letos rád zahrál, zazpíval nebo jen poslechl Rybovu Českou mši vánoční, bude mít jedinečnou příležitost v pondělí 23. prosince 2023 od 13:00 do 14:30 na pražském hlavním nádraží. Jako každý rok budou vítání všichni, kteří si donesou své hudební nástroje, pulty a noty a svou troškou přispějí k vytvoření té nejkrásnější předvánoční atmosféry. Dirigovat všechny příchozí muzikanty bude jako obvykle Lukáš Prchal. Koncert se bude konat v severní části nádraží.
 

Česká mše vánoční v Rožmitále pod Třemšínem

AndělTradiční provedení České mše vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby, který většinu života prožil právě v Rožmitálu pod Třemšínem, v podání zpěváků a hudebníků z Rožmitála a okolí se uskuteční na Štědrý den 24. prosince ve 22:00 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále.

Na svátek sv. Štěpána 26. prosince zazní Rybova česká mše vánoční "Hej, mistře" od 17 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého Rožmitále beze mše svaté, jako duchovní koncert se zpěvem koled na závěr.


Jan Jakub Ryba na Kuksu, Svijanech a Svaté Hoře

Vánoční klavírVánoční Rybova mše rozezní 16. prosince kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu. Od 17:00 hodin uslyšíte Smíšený pěvecký sbor Smetana Hradec Králové. Jazzové koledy v zámecké kapli zámku Svijany se budou konat v neděli 17. prosince. Zazní 10 nejznámějších koled a Rybova mše vánoční "Hej mistře" v krátkém 6minutovém provedení. Na Štědrý večer 24. prosince zazní Rybova Česká mše vánoční v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami v podání Svatohorského chrámového sboru. "Půlnoční" mše svatá začíná již tradičně v 16:00 hodin.

Další aktuality

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojď s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.
Kultura

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.
Kultura

20 tipů, kam do galerie v Česku

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním, raritami, historií i zábavou… Využijte naší nabídky ze světa umění – grafiky, malby a sochařství i multimediálních oborů. O historii, výtvarném umění, výstavách, umělcích i zajímavých akcích se dozvíte na řadě míst České republiky.
Kultura

Masopustní veselí 2024 vrcholí, užijte si poslední letošní masopusty!

Konec masopustu 2024 se nezadržitelně blíží, a proto nepromeškejte poslední letošní masopustní průvody a akce plné veselí a hodování. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled maškarních obchůzek, které se v následujících dnech budou konat po celé zemi a ponoří vás do reje tance, zpěvu a dobrého jídla.
Kultura

Výstavy, které byste s dětmi o jarních prázdninách neměli zmeškat

Týden volna je príma, možná s dětmi stihnete pár věcí, na které při každodenním kolotoči nezbývá čas ani chuť. Do programu si určitě zařaďte také některou z výstav; pro mrňata, školáky i studenty se jich nabízí celá řada a portál Kudy z nudy vám předkládá rychlý přehled těch nejzajímavějších z nich.
Kultura

Rok české hudby 2024: kde najdete muzea hudby a expozice slavných hudebníků

Oslavte Rok české hudby 2024 stylově – třeba návštěvou některého muzea hudby nebo expozice, věnované našim slavným skladatelům. Pozveme vás ale také do muzea klavírů a k několika kuriózním sochám, které by nevznikly, nebýt právě hudby. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura