Úvod > Aktuality > Hej mistře, Česká mše vánoční již tradičně rozezní kostely po celé zemi

Hej mistře, Česká mše vánoční již tradičně rozezní kostely po celé zemi

Vydáno 21. prosince 2019 Kultura
Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání sborů a orchestrů.
Českou mši vánoční můžete znát pod názvem Hej mistře, lidově se jí ale říká také Rybovka podle jejího autora Jana Jakuba Ryby. Je to psaná církevní skladba s ryze pastorálním rázem zasazená do českého prostředí, jež vypráví příběh o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů ke Kristovým jesličkám. Pro svoji srozumitelnost a radostnou svěží atmosféru je přístupná širokému obecenstvu a patří již tradičně k českým vánočním svátkům.
 

Rybova mše v kostele sv. Salvátora

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, ale i jiné skladby navodí tu správnou atmosféru ve vytápěném kostele U sv. Salvátora, kousek od Staroměstského náměstí. Tradiční vánoční hudba rozezní kostel v podání špičkových umělců: Bohemian Symphony Orchestra Prague, sólistů Státní Opery Praha a pěveckého sboru Bohemian Choir Prague. Koncert se koná 25. prosince od 16:00 hodin. Vstupenky stojí 990 Kč.

Oblíbené je také netradiční scénické podání Rybovy mše v kostele sv. Šimona a Judy. Tento rok máte šanci ji vidět a slyšet v neděli 22. prosince ve dvou termínech: od 15:00 a od 18:00 hodin. Účinkuje Český komorní sbor & komorní orchestr. Vstupné stojí 450 Kč.
 

Rybovka na Hlaváku

Rybovka na Hlaváku

Neobyčejným zážitkem bude naopak "Rybovka na Hlaváku", tedy svérázný koncert na Hlavním nádraží v Praze - každý, kdo by si letos rád zahrál, zazpíval nebo jen poslechl Rybovu Českou mši vánoční, bude mít jedinečnou příležitost v pondělí 23. prosince 2019 od 13:00 do 14:30 na pražském hlavním nádraží. Jako každý rok budou vítání všichni, kteří si donesou své hudební nástroje, pulty a noty a svou troškou přispějí k vytvoření té nejkrásnější předvánoční atmosféry.
 

Česká mše vánoční v Rožmitále pod Třemšínem

AndělTradiční provedení České mše vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby, který většinu života prožil právě v Rožmitálu pod Třemšínem, v podání zpěváků a hudebníků z Rožmitála a okolí se uskuteční na Štědrý den 24. prosince ve 22:00 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále.

Na svátek sv. Štěpána zazní Rybova česká mše vánoční "Hej, mistře" od 17 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého Rožmitále beze mše svaté, jako duchovní koncert se zpěvem koled na závěr.


Jan Jakub Ryba v Puppu

Vánoční klavírGrandhotel Pupp v Karlových Varech vás srdečně zve na tradiční koncert Karlovarského symfonického orchestru, který se uskuteční na Boží hod vánoční 25. prosince od 16:00 hodin. Dirigentem večera bude Jiří Štrunc, dále účinkují pěvkyně Kristýna Kůstková, Inka Kořínková a pěvci Vojtěch Šembera a Vincenc Ignác Novotný. Vstupenky jsou k dostání za 400 Kč.
 

Mše Hej mistře zazní v Českém Dubu

Pokud si rádi poslechnete tradiční Českou mši vánoční, zavítejte ve čtvrtek 26. prosince do Českého Dubu na Českolipsku. Jako každý rok se zde uskuteční svatoštěpánská mše, při níž vystoupí členové Vánočního sboru nadšených občanů Českodubska, za přispění dalších hostů. Těšit se můžete například na Smíšený pěvecký soubor z Huntířova, sbor Canzonetta z Osečné či členy operního orchestru Divadla F. X. Šaldy. Česká mše vánoční Hej mistře rozezní kostel sv. Ducha od 10 hodin.
Česká mše vánoční na Kuksu

12.12.
Česká mše vánoční na Kuksu

Zazní koledy a program vyvrcholí tou nejznámější vánoční od Jakuba Jana Ryby: Missa pastoralis bohemica neboli Česká mše vánoční.