Úvod > Aktuality > Hej mistře, Česká mše vánoční již tradičně rozezní kostely po celé zemi

Hej mistře, Česká mše vánoční již tradičně rozezní kostely po celé zemi

Vydáno 19. prosince 2018 Kultura
Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání sborů a orchestrů.
Českou mši vánoční můžete znát pod názvem Hej mistře, lidově se jí ale říká také Rybovka podle jejího autora Jana Jakuba Ryby. Je to psaná církevní skladba s ryze pastorálním rázem zasazená do českého prostředí, jež vypráví příběh o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů ke Kristovým jesličkám. Pro svoji srozumitelnost a radostnou svěží atmosféru je přístupná širokému obecenstvu a patří již tradičně k českým vánočním svátkům.
 

Rybova mše v kostele sv. Salvátora

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, ale i jiné skladby navodí tu správnou atmosféru ve vytápěném kostele U sv. Salvátora, kousek od Staroměstského náměstí. Tradiční vánoční hudba rozezní kostel v podání špičkových umělců: Bohemian Symphony Orchestra Prague, sólistů Státní Opery Praha a pěveckého sboru Bohemian Choir Prague. Koncert se koná 25. prosince od 18:00 hodin.

Oblíbené je také netradiční scénické podání Rybovy mše v kostele sv. Šimona a Judy. Tento rok máte šanci ji vidět a slyšet hned ve dvou termínech: 22. a 23. prosince v 16:00 hodin. Účinkuje Kvartet sólistů FOK, orchestr FOK a Kühnův smíšený sbor.
 

Rybovka na Hlaváku

Rybovka na Hlaváku

Neobyčejným zážitkem bude naopak "Rybovka na Hlaváku", tedy svérázný koncert na Hlavním nádraží v Praze - každý, kdo by si letos rád zahrál, zazpíval nebo jen poslechl Rybovu Českou mši vánoční, bude mít jedinečnou příležitost v sobotu 23. prosince 2018 od 13:00 do 14:30 na pražském hlavním nádraží.
 

Česká mše vánoční v Rožmitále pod Třemšínem

AndělTradiční provedení České mše vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby, který většinu života prožil právě v Rožmitálu pod Třemšínem, v podání zpěváků a hudebníků z Rožmitála a okolí se uskuteční na Štědrý den ve 22 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále.

Na svátek sv. Štěpána zazní Rybova česká mše vánoční "Hej, mistře" od 17 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého Rožmitále beze mše svaté, jako duchovní koncert se zpěvem koled na závěr.


Jan Jakub Ryba v Puppu

Vánoční klavírGrandhotel Pupp v Karlových Varech vás srdečně zve na tradiční koncert Karlovarského symfonického orchestru, který se uskuteční na Boží hod vánoční 25. prosince od 19:00 hodin. Dirigentem večera bude Jan Kučera.
 

Mše Hej mistře zazní v Českém Dubu

Pokud si rádi poslechnete tradiční Českou mši vánoční, zavítejte 26. prosince do Českého Dubu na Českolipsku. Jako každý rok se zde uskuteční svatoštěpánská mše, při níž vystoupí členové Vánočního sboru nadšených občanů Českodubska, za přispění dalších hostů. Těšit se můžete například na Smíšený pěvecký soubor z Huntířova, sbor Canzonetta z Osečné či členy operního orchestru Divadla F. X. Šaldy. Mše Hej mistře se uskuteční v kostele sv. Ducha od 10 hodin.
Rybovka na Hlaváku 2019

Rybovka na Hlaváku 2019

19. ročník Rybovky na hlaváku! Všichni, kdo si chtějí "Českou mši vánoční" zahrát, zazpívat nebo jen poslechnout jsou zváni a vítáni!