Úvod > Aktuality > Zima začíná! Pojedete na Monínec, Klínovec nebo do Špindlu?
Zimní sporty

Zima začíná! Pojedete na Monínec, Klínovec nebo do Špindlu?

  • Vydáno6. prosince 2021
Jak to bude letos se sněhem na portálu Kudy z nudy sice předpovědět neumíme, ale zato víme, které lyžařské areály již spustily vleky, i kde se chystají na zahájení zimního provozu v nejbližších dnech. Stačí si vybrat místo a lyžařská sezona 2021/2022 na českých horách může vypuknout naplno!

Na Monínci už sezóna začala!

Ski areál MonínecSki areál Monínec zahájil lyžařskou sezónu již 19. listopadu. Středisko uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř je vybaveno nejmodernější technikou. Díky technologii Snowfactory, která umožňuje výrobu sněhu i v plusových podmínkách zde zasněžují již od října. Hlavní monínecká sjezdovka nabízí lyžařům 1,2 km sjezdového lyžování. V horní části této sjezdovky je 600 m dlouhá dvoukotva. Celý svah je zasněžován a osvětlen pro večerní lyžování.

V provozu je prozatím horní část sjezdovky obsluhovaná kotvovým vlekem, takže se lyžuje na 600 m sjezdovky. Povrch sjezdovky závisí na aktuálních teplotách. Lyžuje se tu od pátku do neděle vždy od 9 do 16 hodin. Večerní lyžování v pátek a sobotu je možné od 18 do 21 hodin. Skipas pro dospělého na čtyři hodiny stojí mimo hlavní sezónu (od 5. do 19. 12.) 540 Kč za denní lyžování a 400 Kč za večerní. V hlavní sezóně (od 20. 12. 2021 do 13. 3. 2022) bude denní skipas stát 735 Kč.


Nová sjezdová trať na Lipně

Ski LipnoSkiareál Lipno zahájil sezónu první prosincovou neděli. Na lyžaře zde čeká nová sjezdová trať Lipenská i se svou dvousedačkovou lanovkou. Počasí v uplynulých dnech přineslo na Lipno i několik centimetrů přírodního sněhu, takže všechny milovníky zimních sportů čeká parádní lyžovačka! Skiareál je otevřen každý den od 8:30 do 16 hodin. Lanovka Lipno Express by měla začít jezdit od druhého prosincového víkendu, další sjezdovky se otevřou podle aktuálních sněhových podmínek.

BěžkyOtevřena je také prodejna sportovních potřeb Intersport a všem zákazníkům nabízí široký sortiment zimního vybavení nejen na svah. Další služby poskytuje půjčovna a servis lyží, snowboardů či běžek. Bez objednání a na počkání vám v Intersportu pomohou i s běžnými servisními úkony, ať už se bude jednat o broušení, mazání nebo seřízení vázání lyží, snowboardu či běžek.

Velkou novinkou na Lipensku je vznik nového běžkařského areálu, kde bude možné lyžovat na téměř 50 kilometrech udržovaných stop v Čechách i Rakousku. Okruhy v Pasečné u Přední Výtoně mají nabídnout různě náročné trasy pro bruslení i klasiku, navázat by měly na dalších 25 kilometrů stop na rakouské straně.
 

Skiareál Klínovec otevřel Dámskou

Skiareál KlínovecOd začátku prosince se ve Skiareálu Klínovec jezdí na sjezdovce Dámská, na jejíž vrchol vás vyveze stejnojmenná lanovka. Areál i nadále intenzivně zasněžuje a připravuje pro tak skvělé podmínky pro první lyžování.

Provoz na lanovce Dámská probíhá denně! Na vrchol sjezdovky se svezete nejnovější lanovkou s vyhřívanými sedadly a oranžovými krycími bublinami. První „večerko“ je připravené na Boží hod Vánoční, tedy 25. prosince 2021. A jak je to ve Skiareálu Klínovec se skiapsy? Do 23. prosince si můžete zalyžovat za 920 Kč (1denní skipas), v hlavní sezóně pak skipas vyjde na 980 Kč, večerní pak na 550 Kč.
 

Na Dolní Moravě se po dvou letech konečně lyžuje

Ski Dolní MoravaPrvní prosincový víkend zahájilo provoz také oblíbené středisko zimních sportů Skiareál Dolní Morava. V ceně skipasu je jízda na lanovce Sněžník nahoru i dolů (ať se dostanete ke Slamníku i zpět) a samozřejmě vlek Slamník. Skipas stojí od 9. prosince 880 Kč (přes eshop 790 Kč). Na sjezdovkách stále pokračuje zasněžování, aby se brzy mohly otevřít i ostatní sjezdovky. O víkendu bude v provozu také lyžařská škola, půjčovna, Stezka v oblacích a Mamutí horská dráha.

Letošní novinkou je večerní lyžování na více než 600 metrů dlouhé sjezdovce Kamila, kterou na Dolní Moravě po obou stranách osázeli výkonnými reflektory, pod kterými se budete moci zařezávat několikrát v týdnu do čerstvě urolbovaného sněhu. Díky své komfortní šíři a sklonu patří Kamila, která se nachází naproti Wellness hotelu Vista, mezi lyžaři nejoblíbenější sjezdovku. K večernímu posezení poslouží chata Marcelka přímo pod sjezdovkou.
 

Ski opening otevře sezónu ve Špindlerově Mlýně

Ski ŠpindlŠpindl SkiOpening je již klasickou akcí, která provází první otevření sjezdovek ve Skiareálu Špindlerův Mlýn. Zasněžování areálu je ve Špindlu závislé na povětrnostních podmínkách, které se provozovatelé snaží využít naplno tak, aby pro vás mohli oblíbené sjezdovky otevřít co nejdříve. Ve Svatém Petru mají prioritu sjezdovky Turistická 2, Hromovka II (1a), Červená 3. Na Medvědíně jsou to Červená 12a, Horní Mísečky – Turistická 13a, Cvičná louka 14.

Tradiční SkiOpening je naplánován na pátek 10. 12. 2021, kdy se bude lyžovat za výhodné ceny. A možná, že přijede zahájit sezónu i sám vládce hor Krakonoš. Jednodenní skipas se dá pořídit za 990 Kč na pokladně, nebo za 720 Kč přes eshop GoPass. Systém cen je nastaven jako u letenek, tj. čím dříve si nakoupíte skipas, tím ho pořídíte levněji.
 

Třetí prosincový víked zahájí sezónu na Ještědu

ski ještědVe ski areálu Ještěd se otevře nová sjezdovka Skalka. Kromě vybudování Nové Skalky se před minulou zimní sezónou rozšiřovaly i sjezdovky Slalomák, Liberecká a Beranova cesta. Na Ještědu pořídili i nový zasněžovací systém Snow Factory, který dokáže produkovat technický sníh bez ohledu na okolní teploty. Díky tomu je zahájení sezóny stanoveno na sobotu 18. prosince 2021.

Středisko nabízí 5 lanových drah a 6 vleků, které zajistí bezpečnou a rychlou dopravu na vrcholek sjezdové tratě. Sjezdové tratě jsou vhodné pro rodiny s dětmi, ale i pro zkušené a náročné lyžaře. Když je dost sněhu, můžete ve ski areálu využít i sáňkařskou dráhu, která začíná u horní stanice lanové dráhy Skalka. Pohodové lyžování s krásnými výhledy na noční Liberec.
 

Jaké budou letos opatření v prevenci proti šíření koronaviru?

lyžařiZ důvodu nařízení vlády mohou lyžovat pouze občané, kteří se prokážou jakýmkoli certifikátem o prodělání nemoci (od kterého neuplynulo více než 180 dnů) či dokončené očkování. Od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní. Jakékoli testy se u dospělých lyžařů neuznávají.

Toto nařízení se nevztahuje na osoby mladší 12 let. Děti mezi 12 a 18 rokem mohou kromě certifikátu o prodělání i očkování použít PCR test, který není starší než 72 hodin.

Nosit respirátory je povinné ve vnitřních prostorech, nikoliv tedy například na vleku. Běžkaři nemusí mít během sportování nasazenou roušku či respirátor.
Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času jak v zimě tak v létě. Skareál je vhodný pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Lyžařský areál Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Králického Sněžníku (1 424 m n. m.). Zdejší sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najít. Obsluhovány jsou 2 lanovkami a 3 vleky.

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Středisko uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř je vybaveno nejmodernější technologií. Z Prahy je vzdálen pouhých 80 kilometrů a nabízí návštěvníkům dvě červeno modré sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů i snowtubing. V létě se nabízí mnoho aktivit: lanový park, golf, koupaliště a další.

Skiareál Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně

Skiareál Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně

Nejvyhledávanější oblast Špindlerova Mlýna každoročně hostí sportovní události celorepublikové i světové úrovně. Nabízí lyžařskou zábavu pro náročné i nenáročné lyžaře. Na trati Audi Race Track si navíc můžete poměřit svůj zajetý čas s českou sjezdařskou hvězdou Ondřejem Bankem.

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Skiareál Medvědín ve Špindlerově Mlýně

Skiareál Medvědín ve Špindlerově Mlýně

Na Medvědíně si můžete zalyžovat jak na nenáročné modré sjezdovce, tak i na dvou červených, z nichž jedna patří se svými 60m mezi nejširší sjezdovky v Česku. Medvědínský areál ale nabízí sjezdařský zážitek i pro zkušené a náročné lyžaře na sjezdovce černé.

Další aktuality

Jaro přichází, i přesto si můžete užít poslední dny zimy

Při pohledu z okna to chvíli vypadá, že přichází jaro, potom zase, že ještě bude zima, tak proč nevyužít poslední možnosti, jak strávit pár dní na horách, a zabavit se například adrenalinovými sporty? Přinášíme vám pár tipů, při kterých se vám zrychlí tep a při kterých se určitě nudit nebudete.
Zimní sporty

Tipy, kde si skvěle zalyžujete na nejlepších sjezdovkách v ČR

I když zimní sezóna 2022/23 nepatří k těm nejlepším a počasí lyžování příliš nepřeje, přeci jen se, díky aktuálním teplotám pod bodem mrazu, přírodnímu sněžení a umělému zasněžování, sněhové podmínky v mnoha ski areálech výrazně zlepšily a vleky i lanovky jsou v provozu. Přehled těch nejlepších míst, kde si skvěle zalyžovat vám přináší Kudy z nudy.
Zimní sporty

10 tipů na nejlepší modré sjezdovky pro děti a začátečníky

Chystáte se na hory s dětmi a hledáte, kde si nejlépe zalyžují? Anebo na lyžích teprve začínáte a potřebujete se dobře rozjezdit? V našich horách najdete spoustu skvělých sjezdovek, které potěší začátečníky pěkným ale ne přespříliš prudkým sjezdem a děti se na nich naučí spoustu nových dovedností. Vhod přijdou i těm, kteří se potřebují po delším čase opět dostat do formy. Vybrat si můžete například Turistickou z Lysé hory v Rokytnici nad Jizerou, Jezerní sjezdovku na Lipně, Dámskou na Klínovci nebo Pohodovou v Koutech nad Desnou.
Zimní sporty

Tipy na nejlepší sjezdovky Česka

Chtěli byste si zalyžovat, ale zatím váháte, kam se vydat? V Kudy z nudy jsme pro vás vybrali to nejlepší z našich hor! V našem přehledu naleznete tipy na ty nejoblíbenější skiareály Krkonoš, Jizerek, Orlických i Krušných hor, Šumavy, Jeseníků, Beskyd i Českomoravské vrchoviny. Stačí jen sbalit lyže a užít si parádní sjezdy s partou kamarádů či sportovní den s celou rodinou.
Zimní sporty

Buďte aktivní i v zimě aneb jak si užít jarní prázdniny na sněhu

Zima láká všechny milovníky radovánek na sněhu do své bílé náruče. Naplánujte si jarní prázdniny tak, abyste si užili sportování na svazích hor. Na Kudy z nudy vám poradíme, kde vyzkoušet ty nejlepší sjezdovky, kam se vypravit na krásné běžkařské výlety v bílé stopě a kde vás potěší dlouhé sjezdy na sáňkách či adrenalinová zábava na snowboardu ve snowparku.
Zimní sporty

35 tipů, kam vyrazit na horách na běžky

Letošní zima milovníkům běžeckého lyžování konečně ukázala vlídnější tvář – na horách připadl nový sníh a teploty se drží pod bodem mrazu. Na mnoha místech probíhá strojová úprava tras, do stopy se můžete vydat v Jizerkách, Krkonoších, Krušných horách, Orlických horách, na Šumavě, v Jeseníkách, na Králickém Sněžníku i v Beskydech. Inspirujte se našimi tipy a projeďte se zasněženou přírodou!
Zimní sporty

Sáňkování z módy nevyšlo

Chtěli byste se vrátit do dob, kdy jste toužebně čekali na první sníh a pak nadšeně běželi pro sáňky? Proč ne! Sáňkařské dráhy nabízí radovánky pro děti i dospělé chlapy. Aktuálně je v provozu upravená přírodní sáňkařská dráha na Černé Studnici, Špindlerově Mlýně, v Janských Lázních a v úterý, pátek a sobotu se jezdí na Dolní Moravě.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty