Úvod > Aktuality > Výstava Monarchie byla v Národním muzeu prodloužena
Výstava Monarchie byla v Národním muzeu prodloužena
"> Výstava Monarchie byla v Národním muzeu prodloužena "> Výstava pripomíná osobnost císare Františka Josefa a jeho rodiny "> Výstava predstavuje radu predmetu každodenního života obyvatel monarchie
Kultura

Výstava Monarchie byla v Národním muzeu prodloužena

  • Vydáno2. července 2013
Výstava Monarchie byla pro velký návštěvnický ohlas v Národním muzeu prodloužena až do 28. července! Výstava je k vidění v Nové budově bývalého Federálního shromáždění. Spolu s prodloužením výstavy došlo však také k obměně některých exponátů.
Expozice MonarchieNa výstavě Monarchie jsou k vidění jedinečné předměty spojené s panovníkem a jeho rodinou, ale i celou řadu předmětů každodenního života obyvatel monarchie, které vás vtáhnou do nejrůznějších dobových sociálních prostorů. Od 1. července zde došlo k obměně exponátů, ale i nově vystavené předměty přibližují osobnost císaře Františka Josefa I., stejně jako jeho manželku císařovnu Alžbětu, zvanou Sissi a následníka trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este.

Císař byl znám pro svou zálibu v uniformách, kterých vlastnil více než šedesát. Z císařského šatníku jsou na výstavě nově k vidění generálský plášť, vesta a maršálské kalhoty. Císařovna Alžběta byla považována za vynikající jezdkyni a podle dochovaných svědectví podnikala náročné, mnohahodinové vyjížďky. Tuto její vášeň připomíná krásný jezdecký bičík vykládaný zlatem a rubíny. Vystaven je i Alžbětin zlatý náramek zdobený půlperlami, který byl po násilné smrti císařovny darován její dvorní dámě kněžně Vilemíně Auerspergové.

Móda 19. stoletíPomocí zdánlivě drobných předmětů přiblíží výstava i velké historické události, jako je například vypuknutí 1. světové války – spatříte zde například Řád Zlatého rouna, který měl na sobě arcivévoda František Ferdinand d´Este ve chvíli, kdy byl na něj v srbském Sarajevu spáchán atentát. Na stuze řádu jsou dosud patrné stopy jeho krve.

Prodlouženy však byly i další dvě výstavy v nové budově Národního muzea, které rozvíjejí téma života za monarchie a nahlíží ho z dalších úhlů. Porovnat situaci dnešních a tehdejších dětí tak můžete na výstavě Dětský svět za císaře pána a do časů dávno minulých vás pak spolehlivě vtáhne výstava s názvem Člověk ve fotografii.

Prodloužení výstavy se týká také ostatních souvisejících expozic Národního muzea – například v Letohrádku Kinských v Musaionu se na výstavě Krmě – jídlo – žrádlo dozvíte, jak vypadaly jídelny a kuchyně v 19. století, podle jakých kuchařek a receptů se vařilo. Národní památník na Vítkově se vám zase představí Sportsmeny v zemích českých, průkopníky dnes již notoricky známých sportů, jako je cyklistika, veslování, fotbal nebo bruslení.
 Národopisné muzeum Národního muzea

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.

Národní památník na Vítkově v Praze

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.