Úvod > Aktuality > Výstava Monarchie byla v Národním muzeu prodloužena
Výstava Monarchie byla v Národním muzeu prodloužena
Kultura

Výstava Monarchie byla v Národním muzeu prodloužena

  • Vydáno2. července 2013
Výstava Monarchie byla pro velký návštěvnický ohlas v Národním muzeu prodloužena až do 28. července! Výstava je k vidění v Nové budově bývalého Federálního shromáždění. Spolu s prodloužením výstavy došlo však také k obměně některých exponátů.
Expozice MonarchieNa výstavě Monarchie jsou k vidění jedinečné předměty spojené s panovníkem a jeho rodinou, ale i celou řadu předmětů každodenního života obyvatel monarchie, které vás vtáhnou do nejrůznějších dobových sociálních prostorů. Od 1. července zde došlo k obměně exponátů, ale i nově vystavené předměty přibližují osobnost císaře Františka Josefa I., stejně jako jeho manželku císařovnu Alžbětu, zvanou Sissi a následníka trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este.

Císař byl znám pro svou zálibu v uniformách, kterých vlastnil více než šedesát. Z císařského šatníku jsou na výstavě nově k vidění generálský plášť, vesta a maršálské kalhoty. Císařovna Alžběta byla považována za vynikající jezdkyni a podle dochovaných svědectví podnikala náročné, mnohahodinové vyjížďky. Tuto její vášeň připomíná krásný jezdecký bičík vykládaný zlatem a rubíny. Vystaven je i Alžbětin zlatý náramek zdobený půlperlami, který byl po násilné smrti císařovny darován její dvorní dámě kněžně Vilemíně Auerspergové.

Móda 19. stoletíPomocí zdánlivě drobných předmětů přiblíží výstava i velké historické události, jako je například vypuknutí 1. světové války – spatříte zde například Řád Zlatého rouna, který měl na sobě arcivévoda František Ferdinand d´Este ve chvíli, kdy byl na něj v srbském Sarajevu spáchán atentát. Na stuze řádu jsou dosud patrné stopy jeho krve.

Prodlouženy však byly i další dvě výstavy v nové budově Národního muzea, které rozvíjejí téma života za monarchie a nahlíží ho z dalších úhlů. Porovnat situaci dnešních a tehdejších dětí tak můžete na výstavě Dětský svět za císaře pána a do časů dávno minulých vás pak spolehlivě vtáhne výstava s názvem Člověk ve fotografii.

Prodloužení výstavy se týká také ostatních souvisejících expozic Národního muzea – například v Letohrádku Kinských v Musaionu se na výstavě Krmě – jídlo – žrádlo dozvíte, jak vypadaly jídelny a kuchyně v 19. století, podle jakých kuchařek a receptů se vařilo. Národní památník na Vítkově se vám zase představí Sportsmeny v zemích českých, průkopníky dnes již notoricky známých sportů, jako je cyklistika, veslování, fotbal nebo bruslení.
Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Národopisné muzeum Národního muzea

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl