Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Sportsmeni v zemích českých
Výstavy

Sportsmeni v zemích českých

Jak se sportovalo za císaře pána, kdo byli lyžníci nebo jak vypadala hra míčem ledovým i kopaným? Cyklisti, veslaři, zápasníci, bruslaři, první fotbalisté a další sportovníci čekají na návštěvníky výstavy, která ukazuje, jak se v českých zemích sportovalo v 19. a na počátku 20. století.
Národní muzeum startuje novou výstavu z cyklu Monarchie Sportsmeni v zemích českých, která v Národním památníku na Vítkově představí počátky moderního sportu na našem území a jeho slavné průkopníky.

Dobové sportovní náčiní, ocenění, získaná sportsmeny za jejich výkony či fotografie prvních sportovců přibližují návštěvníkům poetickou atmosféru počátků sportování na našem území. Opravdovými unikáty výstavy jsou například jedny z nejstarších dochovaných lyží u nás, originální ilustrovaný deník průkopníka sportu Josefa Rösslera-Ořovského nebo bronzová medaile šermíře Viléma Goppolda z olympijských her v Londýně 1908. Návštěvníci se mohou těšit také na bohatě zdobený zápasnický pás Josefa Šmejkala, dobový dámský turistický oděv nebo dámské jezdecké sedlo.

Oblíbenými a módními sporty byly od poloviny 19. století v první řadě turistika, cyklistika, atletika, tenis, veslování či zápas, v zimě se sportsmeni věnovali lyžování nebo bruslení. Sporty byly pěstovány v převratně vznikajících klubech, z nichž některé existují i dnes, například Klub českých turistů, SK Slavia, AC Sparta nebo SK Blesk. Bylo vysloveně prestižní záležitostí být aktivním členem některého z nich.
 

Provozovatel

Národní památník na Vítkově - Historické muzeum Národního muzea v Praze

U Památníku 1900
130 00 Praha 3
Tel.:
+420 222 781 676
Email:
oncd@nm.cz
WWW:
pamatnik.nm.cz
GPS:
50,088539 14,450032
 
Region:
Praha
Město:
Praha 3
Tipy na výlet:
Praha 3 a okolí
 

Vstupné

Cena: 110 Kč

Snížená cena: 60 Kč

Rodinné vstupné: 170 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Betlémy 2022 – kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně

Betlémská krajina je namalovaná na plátně zavěšeném na zeď. Konstrukce jeskyně je ze dřeva.
Praha 8, Praha

Cécile Da Costa: Zero etc.

Vhodné pro děti od osmi let!Můžeme si vyprávět krásné příběhy, i když čelíme katastrofě? Performance-dialog Cécile Da Costa, její osmileté dcery Thelmy a performera Lukáše Karáska.
Praha, Praha

Adventní galakoncert v Hudebním divadle Karlín

Slovenské pop-operní trio GIOIA ve složení Peter Ševčík, Martin Vetrák, Matej Vaník a Eva Urbanová, operní pěvkyně a sólista Národního divadla v Praze.
Praha, Praha

Kruhy na vodě

Bez vody není života a bez života není umění. I takto se můžeme podívat na jeden ze základních živlů. Umělci na svých obrazech zachycují vodu z mnoha pohledů – střídání ročních období, voda a hra světel, voda a život kolem. Každá krajina má svá specifika, a to i ta česká.
Praha 8, Praha

Aktivity v okolí

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.
Praha 3, Praha

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Na vrcholu kopce Vítkov na pražském Žižkově se hrdě tyčí socha Jana Žižky na koni, největší jezdecká socha u nás i v Evropě a třetí největší na světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství.
Praha 3, Praha

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.
Praha 3, Praha

Úniková hra Maphia

Don Katto má pro vás prácičku. Troufnete si? Při práci s mafií totiž musíte projevit i trochu zručnosti a zdatnosti v únikové hře.
Praha 8, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Visit in Prague

Apartmány nabízejí kombinaci pohodlného a nadstandardně vybaveného ubytování za výhodné ceny, se všemi významnými pamětihodnostmi Prahy na dosah ruky.
Praha 3, Praha

Pohodlí Prokop Boutique Hotelu v Praze

Prokop Boutique Hotel se nachází v klidném prostředí nedaleko historického jádra Prahy. V interiéru majestátní budovy hotelu se snoubí graciézní atmosféra Prahy 30. let s moderním designem, a propůjčuje tak hotelu jeho typickou elegantní nadčasovost.
Praha 3, Praha

Spojka Karlín

Karlínská adresa je dobrá adresa. To potvrzuje další ze zážitkových restaurací, která otevřela své brány v létě 2019.
Praha 8, Praha

Restaurace U sedláka na Praze 3

Moderní česká restaurace U sedláka nabízí posezení v příjemném prostředí, vynikající kuchyni vedenou špičkovým šefkuchařem, širokým sortimentem domácích nápojů a osobitý přístup týmu.
Praha 3, Praha