Úvod > Aktuality > Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

  • Vydáno4. října 2021
V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou ideálním útočištěm. Jeskyně každoročně navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Zatímco některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se otevírají pouze na pár dní v roce. Které to jsou vám prozradí Kudy z nudy. Takže: vzhůru do podzemí!

Jeskyně v Čechách

Bozkovské dolomitové jeskyněV Libereckém kraji se nacházejí Bozkovské dolomitové jeskyně. Jsou nejdelším jeskynním systémem v ČR vytvořeným v dolomitech, s největším podzemním jezerem v Čechách. Mají vzácnou krápníkovou výzdobu, stěny zdobí také unikátní struktury křemene. Svou celkovou délkou dosud objevených prostor – 1060 m a výškovým rozpětím (denivelací) 43 m jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v České republice. Teplota vzduchu v jeskyni se pohybuje v rozmezí 7,5 – 9 °C, vlhkost 96 – 100 %, teplota vody v jezerech je 8 °C. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.

Koněpruské jeskyněV kraji Středočeském, v blízkosti hradu Karlštejna, se nacházejí Koněpruské jeskyně, které se vyznačují nejrozsáhlejším krasovým jeskynním systémem v Čechách. Mají ojedinělou výzdobu, zvanou “koněpruské růžice”. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více než 70 m. Jeskyně jsou nalezištěm prehistorických kosterních pozůstatků lidí a zvířat, raritou je tajná středověká penězokazecká dílna. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Chýnovská jeskyněChýnovská jeskyně leží na jihozápadním okraji Českomoravské vrchoviny v Pacovské pahorkatině nedaleko Tábora. Od roku 1868 je první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území ČR, dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště návštěvní trasy. Vyniká mimořádnou barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Je největším přírodním zimovištěm netopýra řasnatého v Evropě. Strmé chodby jeskyně upadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku. Celková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1200 metrů. Bílé, žluté, ale i zelené a modré odstíny vybarvují například Slavníkovu chodbu. Ta vede k Purkyňovu jezírku, jehož hladina je 50 metrů pod povrchem a je nejhlubším místem, kam se návštěvníci dostanou. Délka turistické trasy je 220 m s převýšením 42 m. Doba prohlídky 40 minut, teplota vzduchu 5 až 9°C.
 

Jeskyně Moravského krasu a samého jihu Moravy

Punkevní jeskyněNa Moravě, severně od Brna, se rozkládá Moravský kras a je asi naší nejznámější lokalitou s nabídkou prohlídek jeskyní pro veřejnost, kterých je v této oblasti pět. Součástí podzemního okruhu Punkevních jeskyní s krásnou krápníkovou výzdobou je návštěva propasti Macocha a plavba motorovými čluny po podzemní říčce Punkvě.

Kateřinská jeskyně je významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Do její návštěvní trasy spadá i největší zpřístupněná podzemní prostora v ČR 95 x 44 x 20 metrů. Mezi nejkrásnější partie patří barevně nasvícený útvar Čarodějnice a Bambusový lesík tvořený vzácnými, až 4 metry vysokými hůlkovými stalagmity.

Sloupsko ŠošůvskéSloupsko-šošůvské jeskyně otevírají turistům fascinující pohledy do nitra mohutných propastí na okouzlující krápníkovou výzdobu. Součástí prohlídky je i světoznámá jeskyně Kůlna s pravěkým sídlištěm a nalezištěm pozůstatků neandertálského člověka. Zážitková trasa s názvem Po stopách Nagela o délce 1300 metrů vede spodním patrem Sloupsko-šošůvské jeskyně. Zde se chodí se stupňovitou propastí do spodních pater jeskyně. Trasa navazuje na zpřístupněné části Sloupsko-šošůvských jeskyní.Dále vede řečištěm Sloupského potoka na dno Nagelovy propasti. Přechodem přes Nagelovo jezírko nahlédnete do přítokových sifonů. Při návratu odbočíte ještě k Wankelovu jezírku a vystoupíte opět Stupňovitou propastí. Na trase vás čeká sestup po 12 m dlouhém žebři, v některých místech je postup možný jen "po čtyřech" nebo plazením.

jeskyně Výpustek Jeskyně Výpustek je významnou paleontologickou lokalitou, jedním z mála evropských nalezišť kompletních koster pleistocenní zvířeny. V jejích prostorách se v začátku minulého století těžily fosfátové hlíny, v jeho druhé polovině ji využívala německá armáda k výrobě zbrojního materiálu a později v ní působila československá armáda, které sloužila jako protiatomový kryt a tajné velitelské stanoviště.

Jeskyně Balcarka nabízí pozoruhodné kruhovité propasti, jeskynní bludiště a mimořádně bohatou a barevnou krápníkovou výzdobu. Ve Velkém dómu bylo poprvé ve východní Evropě použito osvětlení LED diodami, které vytváří zvláštní světelné efekty. Expozice v Balcarce, představuje tuto lokalitu jako jeskyni lovců sobů a koní i generační zimoviště medvědic jeskynního medvěda a jeskyni medvíďa.

jeskyně Na TurolduNa jihu Moravy, na okraji města Mikulova, se nachází Jeskyně Na Turoldu. Je jedinou zpřístupněnou jeskyní v ČR vytvořenou v jurském vápenci, kde stěny místo krápníků zdobí unikátní "turoldská výzdoba", která připomíná korálové útesy a kamennou pěnu s množstvím dutinek, hráškovitých výrůstků a drúz jemných krystalků kalcitu. Je největším zimovištěm ohroženého druhu vrápence malého na jižní Moravě. Zpřístupněn je i tzv. Jezerní dóm – část jeskyně, v níž se nachází jezírko se smaragdově zbarvenou vodou. Jeho délka dosahuje 30 metrů a šířka 17 metrů. Vedle jezírka můžete obdivovat jeskynní výzdobu, která vznikala chemickou erozí. Jedná se o jakousi "kamennou pěnu", ve které jsou krystalky kalcitu. Vyvolává proto pocit, že se procházíte po dně korálového útesu.
 

Jeskyně střední i severní Moravy

Javoříčské jeskyněOlomouckém kraji se nachází pět zpřístupněných jeskyní. Poblíž obce Javoříčko jsou Javoříčské jeskyně. Vyznačují se unikátní bohatou a rozmanitou krápníkovou výzdobou v složitém komplexu mohutných dómů, chodeb, propastí a puklin a patří mezi nejkrásnější jeskyně v České republice. Jsou největším zimovištěm vrápence malého v ČR.

Asi 4 km západně od Litovle mohou turisté navštívit Mladečské jeskyně. Je to složitý třípatrový krasový systém, vytvořený v hrubozrnných krystalických vápencích a částečně i v nekrasových horninách amfibolitech. Jeskyně sloužila jako rituální pohřebiště kromaňonského člověka období středního paleolitu, z doby před více než 31 000 lety. Zároveň je nejsevernějším sídlištěm moderních lidí rodu Homo sapiens sapiens v Evropě, s řadou kosterních pozůstatků a nálezů unikátních kostěných hrotů oštěpů, tzv. "hrotů mladečského typu" z období kultury aurignaciénu. Výpravnou expozici o Kromaňoncích můžete zhlédnout v Dómu mrtvých. Jeskyně jsou složitým labyrintem chodeb, dómů a vysokých komínů s pozoruhodnou modelací stěn i krápníkovou výzdobou, a svými chodbami prostupují vrchem Třesín až pod hladinu podzemní vody. Z celkové délky 1 250 m chodeb a síní, o výškovém rozpětí 30 m, je 380 m zpřístupněno veřejnosti.

Jeskyně Na ŠpičákuJeskyně Na Špičáku se nachází severně od Jeseníku a patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. První písemná zmínka o ní pochází již z roku 1430 a množství unikátních historických nápisů na stěnách, které jsou předmětem výzkumu, dokládá její časté návštěvy. Podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech, chodby mají charakteristický srdcovitý profil. Jeskyně sloužila často jako úkryt, o čemž svědčí četné epigrafické nápisy a malby na stěnách (nejstarší z roku 1519). Roku 2014 byla odborně zrestaurována renesanční malba „Adorace kříže“ v centrální části jeskyně. Chodby mají charakteristický srdcový profil, který jim vdechly tavné vody ledovce.

jeskyně na pomezíPoblíž Jeseníku se také nacházejí Jeskyně Na Pomezí. Jsou největšími krasovými jeskyněmi v krystalických vápencích na území ČR, mají typické nátekové útvary, vytvářející bohaté kaskády a mohutné členité krápníky. Pro jeskyni Na Pomezí jsou typické úzké a místy vysoké chodby, které se v kříženích rozšiřují v menší dómy. Podzemní prostory jsou také oblíbeným zimovištěm deseti druhů netopýrů. Celková délka jeskynního systému je asi 1400 metrů, délka turistické trasy činí 390 m, s dobou prohlídky 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních je 7,7°C, vlhkost ovzduší 99 %.

Hranická propastZbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky Bečvy v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu, vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod, vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Zajímavostí je také to, že jsou jeskyněmi s nejvyšší teplotou v České republice – mají stálou teplotu 14°C. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast ČR a nejhlubší sladkovodní jeskyně světa - Hranická propast.
 

Mimořádné otevření Amatérské jeskyně

Amatérská jeskyněSpráva Chráněné krajinné oblasti Moravský kras zve na mimořádně prohlídky Amatérské jeskyně, které proběhnou o třech listopadových víkendech: 13 – 14., 20. – 21. a 27. – 28. listopadu 2021. Dny otevřených dveří Amatérské jeskyně se konají kletošnímu 65. výročí vyhlášení CHKO Moravský kras a k Mezinárodnímu roku jeskyní.

Amatérskou jeskyni objevili speleologové v lednu roku 1969. Jedná se o nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Otevření jeskyně je mimořánou událostí, Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech. Zájemci o podzemí projdou po tzv. Ministerské trase. Jde o úsek, který si v minulosti prohlédlo několik ministrů životního prostředí, proto podle nich dostal netradiční název.
Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 450 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor

Jeskyně Na Pomezí se nacházejí v komunikačně významném stejnojmenném sedle (576 m) v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně. Jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence.

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu

Nové expozice s názvem Jeskyně a lidé rozšiřují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisící let nazpět

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisící let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Další aktuality

18.8.
2022
Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná

Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná

Jihomoravský kraj | Kultura
17.8.
2022
Kam v září na jižní Moravu na vinobraní? Nevíte? Poradíme...

Kam v září na jižní Moravu na vinobraní? Nevíte? Poradíme...

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky