Úvod > Aktuality > Výlet z Trhových Svin na Kohouta i Slepici uspokojí touhu po klidu a harmonii
Příroda

Výlet z Trhových Svin na Kohouta i Slepici uspokojí touhu po klidu a harmonii

  • Vydáno15. srpna 2021
Zeptejte se někoho, kde leží Slepičí hory a v lepším případě bude přemýšlet, ve kterém státě by to mohlo být. V tom horším si bude myslet, že si z něj tropíte blázny. Přitom jde o lidový název Soběnovské vrchoviny, kopcovité krajiny s nejstaršími osadami jižních Čech a pozůstatky keltské kultury jihozápadně od Trhových Svinů, která byla roku 1995 vyhlášena za přírodní park.

slepičí horyJedná o místní pojmenování Soběnovské vrchoviny, která je částí Novohradského podhůří. Toto rozlohou nevelké pohoří leží tak trochu ve stínu známějších Novohradských hor, Blanského lesa či Třeboňské pánve, které je obklopují. Pro ty, kteří se nechají zlákat jejich kouzlem a vydají se po lesních pěšinách, skrývají nejedno překvapení.

Nejvyšší vrch se jmenuje Kohout (870 m n. m.), druhý nejvyšší se jmenuje sice Vysoký kámen (865 m n.m.), ale lidově se mu říká Slepice. Po červené značce můžete vystoupat na Slepici (Vysoký kámen). Její vrchol je typickou ukázkou zdejšího reliéfu, naleznete tu téměř skalní hradbu z jednotlivých skalisek. Lidově se jim říká Kuřata. Značka se mezi nimi proplétá jako bludištěm. Na některou ze skal si můžete vylézt, i když z nich výhled není. Najdete tu i dokonalou skalní mísu.
 

Nebeskými schody na Slepici

Okolí Slepice porůstá chráněný suťový smíšený les. Kdysi byla Slepice oblíbeným výletním místem, návštěvníky sem lákala krásná vyhlídka, sestupuje podél skalního hřbetu k osadám Kamenice a Předlesí. Dodnes tu zůstala precizní stezka z poskládaných balvanů, které nahrazují primitivní schodiště.

Je to památka na předešlé generace, které v minulosti zpřístupnily vrchol Slepice tzv. Nebeskými schody. Ze zarůstajících pastvin jsou krásné pohledy na Slepičí hory, na malé městečko Benešov nad Černou a na pohraniční hradbu Novohradských hor. Kdo chce ale poznat hory celé, měl by navštívit i romantické údolí říčky Černé.

Na severní straně zádumčivá a místy až melancholická krajina s osadami nebo samotami s názvy Kroha, Strouha, Do Parízů ... a na straně jižní prosluněná a plná optimismu. Krajina, která je schopná uspokojit vaši touhu po klidu a harmonii. Z rozhledny jsou vidět za dobrých podmínek nedaleké Novohradské hory a Blanský les s Kletí, ale také Knížecí stolec s vojenský výcvikových prostorem Boletice a za ním v dálce Šumava.

VýletMěsto Trhové Sviny, které leží na soutoku Trhosvinenského a Farského potoka, je východiskem turistických cest do Slepičích hor, vzdálených necelých 10 km. Od nepaměti bylo město střediskem obchodu této nejjižnější části jižních Čech a jak sám název vypovídá, proslavilo se zejména trhy. Ještě koncem 40. let minulého století se zde pravidelně konaly zvlášť známé trhy s dobytkem. Obchod býval tradičně orientován na Horní a Dolní Rakousko a Trhové Sviny zároveň představovaly důležité obchodní centrum celého okolí.

Ve městě se mimo jiné narodil Dr. Emil Hácha, prezident Československé republiky v letech 1938 – 1939 a státní prezident v období 1939 – 1945. K další významným rodákům patří i hudební skladatel Karel Valdauf, na jehož počest se ve městě pořádá festival dechových hudeb s mezinárodní účastí.

Blanský les

Blanský les

Na jihu Čech, v šumavském podhůří, severně od města Český Krumlov, se nachází přírodně velmi zachovalé území, nazývané Blanský les.

Naučná stezka Trhovosvinsko

Naučná stezka Trhovosvinsko

Stezka vede starou poutní cestou k baroknímu kostelíku ve Svaté Trojici, dále lesem a údolím Klenského potoka k technické památce Buškův hamr a zpět do Svinů. Naučná stezka měří téměř 6 km.

Na výlet do Slepičích hor

Na výlet do Slepičích hor

Slepičí hory je lidový název Soběnovské vrchoviny, kopcovité krajiny s nejstaršími osadami jižních Čech a pozůstatky keltské kultury jihozápadně od Trhových Svinů, která byla roku 1995 vyhlášena za přírodní park.

Knížecí Stolec ve vojenském prostoru Boletice – rozhledna přístupná jen o letních prázdninách a svátcích

Knížecí Stolec ve vojenském prostoru Boletice – rozhledna přístupná jen o letních prázdninách a svátcích

Nová rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu vojenského prostoru Boletice, Knížecím Stolci. Dřevěná vyhlídka nabízí výjimečný pohled do krajiny, za dobrého počasí lze odtud spatřit i Alpy. Od roku 2023 je přístupná jen o letních prázdninách a svátcích.

Přírodní park Novohradské hory

Přírodní park Novohradské hory

Téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé hory na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam.

Kuřata – skalní městečko na vrcholu Slepice

Kuřata – skalní městečko na vrcholu Slepice

Zeptejte se někoho, kde leží Slepičí hory a v lepším případě bude přemýšlet, ve kterém státě by to mohlo být. V tom horším si bude myslet, že si z něj tropíte blázny. A jen opravdu skalní turisté nebo odborníci na vlastivědu bez zaváhání odpoví.

Kostel Nejsvětější Trojice v Trhových Svinech

Kostel Nejsvětější Trojice v Trhových Svinech

Patrně nejpůsobivější památkou Trhových Svinů a nejbližšího okolí je poutní kostel Nejsvětější Trojice – necelé dva kilometry jižně od města. Pozoruhodná trojboká kaple skrývá pramen vody, jíž bývala tradičně připisována léčivá moc, především proti očním neduhům.

Další aktuality

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 28. září do 1. října 2023 stane dějištěm 22. ročníku Svatováclavských slavností a 23. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
Jihočeský kraj | Kultura

Podzimní cyklovýlety na Třeboňsku můžete spojit s návštěvou výlovů

Třeboňsko je místem jako stvořeným pro podzimní dovolenou. Zdejší rovinatá krajina protkaná světově unikátní rybniční sítí je skutečným rájem všech milovníků pěších a cyklistických výletů. U hrází rybníků současně startují hlavní výlovy, které jsou v této oblasti každoročně mimořádně oblíbenou a atraktivní událostí. A to už je důvod k návštěvě. Naplánujte si pěkný podzimní výlet ozvláštněný rybími pochoutkami! A kdyby se vám žádný z termínu výlovů nehodil, zkuste některou z vyhlášených rybích restaurací.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Podzimní výlovy rybníků 2023

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

20 tipů na výlet na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Každý, kdo uvažuje o podzimní dovolené v tuzemsku, nebo chce strávit třeba jen příjemný rodinný víkend, by měl zamířit na Budějovicko. Oblast mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízí sportovní a relaxační aktivity, oblíbené historické památky, krásnou přírodu i skvělou lokální gastronomii. Podzimní Budějovicko má rozhodně co nabídnout!
Jihočeský kraj | Životní styl

V České Třebové proběhne Den železnice

Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
Jihočeský kraj | Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Jihočeský kraj | Zážitky

Brambory: historie oblíbené potraviny, bramborové hostiny, slavnosti a příběhy

Když někdo skončí těsně pod stupni vítězů, říká se, že dostal bramborovou medaili. Vůči bramborám to ale není úplně fér: v mnoha světových kuchyních včetně té naší, tedy české, moravské i slezské, jim patří první místo. Také se na našich stolech objevují už pěknou řádku let: první dochované zmínky o bramborách v českých zemích zmiňují hostinu Viléma Slavaty v roce 1623 v Jindřichově Hradci.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři nosí z lesů plné košíky a leckterou domácností voní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
Jihočeský kraj | Příroda