Úvod > Co chcete dělat? > Na výlet do Slepičích hor
Na výlet do Slepičích hor
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Na výlet do Slepičích hor

Slepičí hory je lidový název Soběnovské vrchoviny, kopcovité krajiny s nejstaršími osadami jižních Čech a pozůstatky keltské kultury jihozápadně od Trhových Svinů, která byla roku 1995 vyhlášena za přírodní park.

Jejími nejvyššími vrcholy jsou Kohout (870 m) a o 5 m nižší Vysoký kámen, lidově Slepice. Žulový podklad, který tvoří místy četné skály, izolované balvany a skalní mísy, je pokryt smrkovými a borovými lesy se sporadickými ostrůvky porostu buků.

Na severní straně zádumčivá a místy až melancholická krajina s osadami nebo samotami s názvy Kroha, Strouha, Do Parízů ... a na straně jižní prosluněná a plná optimismu. Krajina, která je schopná uspokojit vaši touhu po klidu a harmonii. Z rozhledny jsou vidět za dobrých podmínek nedaleké Novohradské hory a Blanský les s Kletí, ale také Králův stolec s vojenský výcvikových prostorem Boletice a za ním v dálce Šumava.

Město Trhové Sviny leží na soutoku Trhosvinenského a Farského potoka. Krajina se zde začíná vlnit v přechodu z Třeboňské pánve do pahorkatiny, směřující k Šumavě. Od nepaměti bylo město střediskem obchodu této nejjižnější části jižních Čech a jak sám název vypovídá, proslavilo se zejména trhy. Ještě koncem 40. let minulého století se zde pravidelně konaly zvlášť známé trhy s dobytkem. Obchod býval tradičně orientován na Horní a Dolní Rakousko a Trhové Sviny zároveň představovaly důležité obchodní centrum celého okolí. Ve městě se mimo jiné narodil Dr. Emil Hácha, prezident Československé republiky v letech 1938 – 1939 a státní prezident v období 1939 – 1945. K další významným rodákům patří i hudební skladatel Karel Valdauf, na jehož počest se ve městě pořádá festival dechových hudeb s mezinárodní účastí.

Město je východiskem turistických cest do Slepičích hor, vzdálených necelých 10 km. Volný čas lze využít pro turistiku, cykloturistiku, sport a koupání, ve městě je také možnost ubytování.

 

Provozovatel

Městské kulturní středisko

Sídliště 710
374 01 Trhové Sviny
Tel.:
+420 386 322 930
Email:
kultura@tsviny.cz
WWW:
www.tsviny.cz/slh...
GPS:
48,843377 14,635721
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pension restaurace Centrum

Pension restaurace Centrum

Trhové Sviny, Jihočeský kraj
Penzion Mezilesí u Čížkrajic

Penzion Mezilesí u Čížkrajic

Trhové Sviny, Jihočeský kraj
Restaurace na Vráži

Restaurace na Vráži

Trhové Sviny, Jihočeský kraj