Úvod > Aktuality > Sezona Uhelného safari začíná: vydejte se na prohlídku povrchových dolů a těžby uhlí za nevšedními zážitky
Zážitky

Sezona Uhelného safari začíná: vydejte se na prohlídku povrchových dolů a těžby uhlí za nevšedními zážitky

  • Vydáno1. dubna 2023
Za několik dnů vstupuje do nové sezony letošní ročník Uhelného safari a Energytour. Zájemci z řad veřejnosti se opět budou moci podívat do provozů a prohlédnout si rekultivované plochy kolem těžebních lokalit skupiny Sev.en. Své brány otevřou rovněž elektrárny a teplárny patřící do stejné skupiny. Kdo chce na vlastní oči vidět, jak se vyrábí energie a co všechno se musí stát, než se rozsvítí žárovka, může se vydat na exkurzi do Elektrárny Chvaletice nebo do Elektrárny Počerady, nově také do Teplárny Zlín a Teplárny Kladno.
Uhelné safari i Energytour vás letos láká nejen na prohlídku aktivního lomu či rekultivace. Vybírat si můžete i z exkurzí do lomu Vršany nebo lomu ČSA a na rekultivace obou lomů v květnu a červnu. Další termíny bude možné rezervovat od 1. června. V květnu a červnu jsou rovněž připravené exkurze za zvýhodněné vstupné pro školní kolektivy. Exkurze v elektrárnách a teplárnách si zájemci mohou volit v termínech od června do září.
 
Během exkurze do elektráren a tepláren návštěvníci uvidí, jak se vyrábí energie, kde je srdce elektrárny a jakou cestou se do kotle dostává uhlí z lomů na severu Čech. Zjistí také, že elektrárny jsou domovem pro dravé ptáky a v okolí elektráren žijí ohrožené druhy zvířat. Dozví se, co je blackout a jak pracují elektrárny v ostrovním provozu. 

V rámci Uhelného safari si návštěvníci mohou vybrat ze dvou tradičních tras, které vedou až na samé dno těžební jámy lomů Vršany a ČSA. Při cestě terénním vozidlem je čeká pohled na gigantické těžební stroje.
 
Příjemná podívaná čeká na ty, kteří si vyberou rekultivační trasu. Zvolit mohou mezi rekultivacemi lomu ČSA a lomu Vršany. Obě vedou místy, kam se v mnoha případech veřejnost nemá šanci podívat, protože zde obnova krajiny po těžbě ještě neskončila. Rekultivace je proto možné sledovat od samého začátku. Na obou trasách čeká návštěvníky setkání se vzácnými i ohroženými druhy zvířat, především ptáků. Při troše štěstí přeběhne přes cestu stádo muflonů či jelenů a slyšet mohou dokonce i slavíka. 
 
Pro nejmenší je určeno Baby safari. Děti i jejich rodiče budou mít celý lom ČSA jako na dlani při návštěvě vyhlídky v areálu společnosti. Uvidí i velkostroje, zblízka jen ty odstavené. Z lomu se přesunou do Podkrušnohorského technického muzea Most – Kopisty, kde bude pro účastníky exkurze připravena interaktivní prohlídka. Nabídku Uhelného safari rozšiřují dvě speciální trasy. Cyklotrasa 7EKO TRACK vede rekultivovanou krajinou Mostecka. Cyklisté projedou novodobou divočinou, kde stojí za to chvíli zůstat a rozhlédnout se. Jednotlivá zastavení jsou označena QR kódy, které odvedou přímo do interaktivní mapy.
Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Severozápadní Čechy jsou různorodý kraj skal a sopečných kuželů, se zalesněným dlouhým hřebenem Krušných hor či říčními meandry Dolního Poohří. Během pěti dnů navštívíte ta nejhezčí místa, od národního parku České Švýcarsko přes měnící se průmyslovou krajinu vytěžených povrchových dolů až po zajímavá města.

Česko ve filmu: Dycky Most! aneb Luďan, Eda a město, které spolknul uhelný důl

Česko ve filmu: Dycky Most! aneb Luďan, Eda a město, které spolknul uhelný důl

Hlášku Dycky Most! z populárního televizního seriálu znají i ti, kteří u obrazovky nestrávili ani minutu. Pronikla do mapových aplikací, na trička a placky a Most s ní zkrátka žije. Jaké je doopravdy město, které spousta výletníků zná jen z obrazovek?

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Putování za tradicemi Ústeckého kraje vede do čarokrásné krajiny Českého Švýcarska, kterou už před stovkami let prozkoumávali první turisté a horolezci v Evropě. Vypravíme se také do krušných hor po stopách dávných i současných horníků, k technickým památkám zapsaným v UNESCO i do lázní. Líbit se tu bude všem a v každí roční době, protože severozápad Čech dokáže nabídnout mnohem víc, než byste očekávali.

Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům

Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům

Nezapomentulný zážitek z návštěvy unikátních technických děl v těžebních lokalitách Československá armáda a Vršany na Mostecku a rekultivované krajiny v projektu Uhelné safari. Celkem si můžete vybrat z pěti tras.

Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky

Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky

U nás uvidíte všechno v pohodlí, ani nemusíte fárat stovky metrů pod zem, slibuje kdejaké hornické muzeum. Jenže právě to je to, oč tu běží: kde zažijete fárání na vlastní kůži a můžete se cítit jako skuteční horníci, kteří takhle do práce a z práce jezdili každý den?

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Deset šachet, dolů a muzeí, kde se svezete důlním vláčkem

Deset šachet, dolů a muzeí, kde se svezete důlním vláčkem

Nejpopulárnější hornická muzea, staré doly a technické expozice jsou takové, kde se dá svézt důlním vláčkem. Zavedeme vás tam, kde se skutečně jezdí tmou a starými důlními chodbami i do areálů, kde se úzkorozchodná železnice proplétá mezi stroji a budovami pod širým nebem.

Rajnišova rozhledna u Strupčic – výhled na Krušné hory i velkorypadla

Rajnišova rozhledna u Strupčic – výhled na Krušné hory i velkorypadla

Dřevěná rozhledna stojící nad severočeskou vesnicí Strupčice, na hraně povrchového dolu Jana Švermy, nabízí výhled na hradbu Krušných hor, pánve hnědouhelných dolů i pláně rekultivovaných výsypek.

Důlní štoly v Kopistech – expozice Podkrušnohorské technického muzea

Důlní štoly v Kopistech – expozice Podkrušnohorské technického muzea

Simulovaná štola byla vybudována v objektu bývalých dílen dolu Julius III, kde se v současné době nachází Podkrušnohorské technické muzeum.

Další aktuality

Kam v Ústí na výlet do přírody? Projděte se od Větruše k Vrkoči Labskými vrchy

Vysoko nad městem Ústí nad Labem se vypíná vrchol s krásnými výhledy do tří stran na labské údolí a prstenec okolních kopců. Jeho ozdobou je výletní zámeček Větruše, kde najdete restauraci s terasou, vyhlídkovou věž a několik sportovišť. Je to ideální cíl výletů s dětmi, které zde potěší prolézačky a pískoviště, ale také skvělý začátek pěšího výletu podél Labských vrchů ke skalnímu útvaru Vrkoč. Značená stezka vás od Větruše dovede na další zajímavá místa v okolí, například k Vaňovskému vodopádu na Podlešínském potoce.
Ústecký kraj | Letní sporty

Zoo Děčín připravila na sobotu levnější vstup pro rodiny

Děčínská zoologická zahrada připravila na sobotu 24. února 2024 speciální akci nazvanou Family day. Jedná se o speciální slevu na rodinné vstupné. Lze ji ale uplatnit pouze v kombinaci dva dospělí a jedno až tři děti. Přijďte do zoo za poloviční cenu a užijte si rodinný den!
Ústecký kraj | Příroda

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

V Kadani se chystá oblíbený C. K. Masopust

Každý region mívá svoji vlastní verzi masopustních oslav. Výjimkou není ani královské město Kadaň, jehož specifikum spočívá v tom, že má celý C.K. Masopust prvorepublikový ráz a koná se pod vedením Josefa Švejka. Navíc zde namísto obvyklé basy pochovávají Moranu. Letos masopustní veselí nastane už v sobotu 10. února 2024, kdy se sejde na Mírovém náměstí obrovské množství lidí z celého regionu, protože kadaňský Masopust nemá široko daleko obdoby.
Ústecký kraj | Zážitky

7 věcí, které nevíte o… památné hoře Říp

Říp, nepřehlédnutelnou dominantu rovin mezi Mělníkem a Roudnicí nad Labem, zná každý, počínaje pověstí o praotci Čechovi přes rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha na vrcholku až po poučku, že alespoň jednou za život by měl na tuto horu vystoupit každý pravověrný Čech. Možná ještě víc je ale toho, co o Řípu zatím nevíte.
Ústecký kraj | Příroda

Po stopách Ulriky von Levetzow krajem českého granátu

Baronka Ulrika von Levetzow (4. února 1804 Lipsko – 13. listopadu 1899 Třebívlice) světově proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Příběh nenaplněné a neopětované lásky stárnoucího básníka patří mezi největší milostné příběhy evropské historie. Ulrika von Levetzow byla fascinující osobností, představující doslova to nejlepší z celého 19. století. Zanechala po sobě jedinečný soubor šperků z českých granátů, jehož součástí je také největší broušený kus na světě . Spolu s nevlastním otcem Františkem Josefem z Klebelsbergu patřila mezi první podporovatele a členy společnosti Vlasteneckého, později Národního muzea. Byla známá svým sociálním cítěním a byla velkorysou mecenáškou řady sociálních projektů. Záhadný příběh neuzavřeného vztahu dodnes nejen do Třebívlic, Lokte a Mariánských Lázní přitahuje umělce, spisovatele, básníky a všechny romantické duše. Příběh velké lásky totiž skončil náhle a neodvratně.
Ústecký kraj | Zážitky

Masopust v zoo Děčín se blíží! Zapojíte se do soutěže O nej koblihu?

Taškařice veselé pro děti i dospělé… Tak to je slogan, který každoročně provází velmi oblíbenou akci, jež se koná v sobotu 3. února v Děčíně. Jde o oblíbený masopustní průvod městem, kterému předchází bohatý program v děčínské zoo a který ukončí veselice na náměstí. Návštěvníky čeká rozjařené odpoledne plné zajímavých aktivit. Program odstartuje ve 14:00 hodin v areálu zoo.
Ústecký kraj | Zážitky

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Českého středohoří, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Chráněná krajinná oblast České středohoří je svou rozlohou druhou největší CHKO v České republice. Pro zdejší krajinu typické kuželovité tvary kopců jsou výsledkem třetihorní vulkanické činnosti, která vytlačila vyvřeliny většinou čedičového typu a znělce do tvaru kup a příkrovů. Na území se nachází spousta přírodních rezervací, jako je Lovoš, Milešovka, Oblík, Raná a Sedlo nebo přírodních památek, k nimž se řadí např. Borečský vrch, Bořeň či Kamenná slunce. Dále tu naleznete 12 přírodních rezervací, 18 přírodních památek, více než 120 památných stromů a bezpočet hradů, hrádků a zřícenin, které lákají nejen k poznání historie, ale také k unikátním výhledům do krajiny.
Ústecký kraj | Příroda