Úvod > Aktuality > Czech Press Photo 2018 se blíží, čekání vám zkrátí podzimní fotografické výstavy a stálé expozice

Czech Press Photo 2018 se blíží, čekání vám zkrátí podzimní fotografické výstavy a stálé expozice

Vydáno 6. listopadu 2018 Kultura
Letošní ročník soutěže Czech Press Photo už je za dveřmi: 20. listopadu si na Staroměstské radnici v Praze fotografové z Česka a Slovenska převezmou ceny za nejlepší snímky roku 2018 a zároveň začne výstava, kde budou k vidění všechna nominovaná díla.

Nominovaná díla prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo, obdoby mezinárodní soutěže World Press Photo, už známe: můžete si je prohlédnout na internetu, probíhají divácké soutěže a tipovací klání o nejlepší snímky. Výsledky včetně letošní Fotografie roku ale budou zveřejněny až 20. listopadu na slavnostním vyhlášení výsledků 24. ročníku Czech Press Photo v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze.
 

Výstavy Czech Press Photo

Do té doby ještě zbývá dost času, ale než začne výstava oceněných a vybraných prací Czech Press Photo 2018, kterou si v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice prohlédnete od 21. listopadu až do 30. ledna 2019, můžete navštívit výstavu Sight/Effects jednoho z letošních porotců Karla Cudlína, držitele mnoha ocenění Czech Press Photo i dalších mezinárodních cen. První autorova výstava kompletně věnovaná Izraeli bude v galerii Czech Photo Centre k vidění do 25. listopadu.
 

Kde ještě uvidíte oceněné práce?

Do letošního seriálu Czech Press Photo 2018 bude patřit ještě třetí výstava, The Best of Czech Press Photo v pražském Karolinu. Bude předznamenáním jubilejního 25. ročníku Czech Press Phota, kterým – pokud se splní přání organizátorů – bude příští rok na podzim žít celé centrum Prahy. Pokud to do hlavního města máte z ruky, možná uvítáte chystanou výstavu toho nejlepšího z 24. ročníku fotosoutěže Czech Press Photo v galerii Kaple a galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí. Nejlepší díla fotoreportérů žijících v Česku a na Slovensku tu uvidíte příští rok v létě od 20. června do 6. září.
 

Další fotografické výstavy a stálé expozice

Galerie Czech Photo Centre v Nových Butovicích je výkladní skříní toho nejlepšího, co se ve světě fotografie děje. Setkávají se tu profesionální fotografové i amatéři, zkrátka všichni lidé, které zajímá fotografie. Metrem je to z centra Prahy jen chvíle cesty, každý měsíc je tu nová výstava, někdy i dvě, lákavá je i místní kuriozita v podobě plastiky Trifot od Davida Černého.

Výstavy, workshopy, fotografické besedy, výtvarné dílny a semináře chystá řada speciálních fotografických galerií a expozic, například pražské Galerie Polagraph, Leica Gallery, Nikon Photo Gallery, Galerie Fotografic nebo Dům fotografie v péči Galerie hlavního města Prahy.

Z mimopražských expozic patří k lákavým místům Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci a Dům fotografieČeském Krumlově, kde se až do konce roku můžete podívat na výstavu fotografií a obrazů Jana Saudka. Téměř povinnou zastávkou pro milovníky fotografického umění je českokrumlovské Museum Fotoateliér Seidel, rodinný dům s fotografickým ateliérem, kde si prohlédnete dochované technické vybavení a téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Podobně fascinující místa najdete i v Praze: jde o Ateliér známého českého fotografa Josefa Sudka na Újezdě a Galerii Josefa Sudka v prostorách hradčanského domu U Luny, kde fotograf žil od roku 1959 až do své smrti v roce 1976.
Víte, že nejstarší stálou fotografickou galerií v Česku je Galerie 4Chebu? Aktuální výstava Značka Michael představuje fotografické práce studentů pražské SŠ a VOŠ reklamní a umělecké tvorby MICHAEL a VŠKK, od 7. prosince do 3. února zaplní interiéry fotografie Tona Stana, jednoho z představitelů takzvané nové slovenské vlny.

Příbrami navštivte zámeček Ernestinum a Galerii Františka Drtikola, příbramského rodáka a prvního českého fotografa, který již za svého života získal světové uznání.
 

100 let Československa

Výstava Charta Story & Charta 77 ve fotografii

Výstava Charta Story & Charta 77 ve fotografii

Výstava Charta Story je připomínkou čtyřicátého výročí Charty 77, neformální občanské iniciativy, kritizující nedodržování lidských a občanských práv.

České Budějovice před sto lety - proměny města ve fotografiích a knihách

České Budějovice před sto lety - proměny města ve fotografiích a knihách

Výstava k 100. výročí vyhlášení Československé republiky přibližuje tvář a proměnu města Českých Budějovic zaznamenanou slovem i obrazem. Jádro výstavy tvoří srovnávací fotografie Milana Bindera, zachycující vybraná českobudějovická zákoutí.

Czech Photo Centre v Nových Butovicích

Czech Photo Centre v Nových Butovicích

V galerii Czech Photo Centra v pražských Nových Butovicích se návštěvníci setkají s díly předních českých i světových fotografů i se street artovými a video instalacemi. Ve venkovní galerii je zde vybudován i variabilní prostor pro návštěvníky s možností interaktivní zábavy.

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v v jednoduchých podmínkách ateliéru žil, pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.

Galerie Portheimka na pražském Smíchově - letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Galerie Portheimka na pražském Smíchově - letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti jsou v letohrádku využívány pro veřejnost především reprezentační místnosti v prvním patře a galerie a stylovou kavárnu v přízemí.

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Fotografie má dnes nezastupitelné místo v našem životě, avšak v České republice donedávna chyběla instituce, která by se fotografii plně věnovala. Nyní však můžete zavítat do Muzeua fotografií a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci.

Výstava Czech Press Photo 2018

Výstava Czech Press Photo 2018

Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 24. ročníku soutěže Czech Press Photo se od 21. listopadu 2018 do 30. ledna 2019 představí v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice.