Úvod > Co chcete dělat? > Galerie Josefa Sudka v Praze
Kultura

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.
V bytě, který se stal domovem pro mnoho obrazů, rámů, krabic a fotografických pomůcek, vznikla i řada slavných kompozic z cyklů Letecké vzpomínky, Velikonoční vzpomínky, LabyrintySkleněné labyrinty. A právě odtud se Josef Sudek také vydával na své fotografické putování po pražských zahradách, parcích, ale i po milované periferii

V období 1978 až 1988 byla podstatná část umělcovy fotografické pozůstalosti postupně předávána Uměleckoprůmyslovému museu v Praze, které prostory umělcova bytu převzalo do své úplné správy v roce 1989. Fotografická Galerie Josefa Sudka byla zpřístupněna poprvé v roce 1995. K vidění je zde nejen dílo Josefa Sudka, ale i osobnosti moderní české fotografie s důrazem na meziválečnou tvorbu a dějiny fotografických pragensií od poloviny 19. století po současnost.

tvorbou Josefa Sudka se návštěvníci mohou seznámit také v Ateliéru Josefa Sudka, který se nachází na pražském Újezdě.