Úvod > Co chcete dělat? > Galerie Františka Drtikola Příbram
Kultura

Galerie Františka Drtikola Příbram

V historické budově příbramského Zámečku Ernestinum je umístěna galerie Františka Drtikola. Drtikolovo rodné město připravilo ve spolupráci s pražským Uměleckoprůmyslovým museem výběr z autorova fotografického díla let 1901 – 1935 ve formě výstavních faksimilií.
František Drtikol (1883 Příbram – 1961 Praha) byl první český fotograf, který získal již za svého života světové uznání. Jeho dílu byla věnována již řada výstav i odborných publikací, ale dosud chyběla stálá expozice autorových prací.

Expozice připomíná období secesního piktorialismu, spojené s jeho školením v Mnichově, prvním ateliérem v Příbrami a počátkem pražské praxe. Ze dvacátých let jsou to fotografie vzniklé v duchu art deca, ovlivněné i podněty avantgardy. Závěr expozice tvoří práce spjaté s autorovou orientací na duchovní nauky Východu. Návštěvníci mohou zhlédnout slavné psychologické portréty, jedinečné akty, četné krajinné kompozice i další fotografické žánry a odnést si ucelenou představu o rozsahu i hloubce uměleckého odkazu F. Drtikola.
 

Z historie Zámečku – Ernestinum

Jak dokládají archeologické výzkumy, ve 13. století zde stála dřevěná tvrz. Na jejím místě nechal v polovině 14. století tehdejší majitel panství arcibiskup Arnošt z Pardubic postavit kamenný hrádek, který využíval jako letní sídlo. Hrádek prošel v průběhu staletí mnoha stavebními úpravami, přesto zde zůstal zachován gotický arkýř, původně presbytář Arnoštovy kaple (vedle základů kostela sv. Jakuba st. nejstarší dochovaná památka ve městě). Arkýř je dnes součástí rozsáhlých výstavních prostor.

Upozornění: V letošní turistické sezoně přivítá infocentrum města Příbram své návštěvníky na nové adrese. Ze Zámečku-Ernestina se přestěhovalo do Pražské ulice č. 129. Íčko bude otevřeno každý den od 9 do 17 h (vyjma vánočních svátků a Nového roku).
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Šatlava Příbram

Restaurace Šatlava Příbram

Příbram, Střední Čechy
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Střední Čechy