Úvod > Aktuality > Víte, co je Josefkol? V Čechách pod Kosířem proběhne sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického
Víte, co je Josefkol? V Čechách pod Kosířem proběhne sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického
"> "> ">
Letní sporty

Víte, co je Josefkol? V Čechách pod Kosířem proběhne sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického

  • Vydáno17. července 2019
V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem se již pravidelně jednou za rok koná setkání nejlepších řemeslníků z celé České republiky. O víkendu 20. a 21. července 2019 v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem uvidíte stavitele kočárů, mistry opratí, líbánky na Hané, pěší gardu kardinála Troyera, rytířský turnaj nebo výcvik císařských hulánů.

Celý zámecký areál se vrací do doby dávno minulé, je připravena řemeslná vesnice, ve které tak jako kdysi jezdily zápřahy koní a kočárů, stály kovárny, podkovárny a další dílny všech 19-ti řemesel, kde na 40 řemeslníků ukazuje svůj řemeslný um.

Významnou součástí ukázek jsou během Josefkolu mistři svých oborů s titulem Nositel tradice lidových řemesel. Díky vzájemné spolupráci se společně podílí na záchraně jednotlivých tradičních řemesel a jejich předáváním mladším generacím. Řemeslníci se zapojují do oprav historických kočárů a vozů pro Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem, a tím zachovávají tradiční řemesla pro budoucí generace.

Návštěvníci uvidí ohýbání dřeva za pomocí páry, jak se staví vozové či kočárové kolo, jak se natahuje za horka ocelový ráf, jak se šije postroj na koně z kůže, jak se z proutí vyplétají saně i vozová korba, brousí se sklo do luceren, a nebo řezbář vyrábí maskaróny či řezbu na vozovém kole. Také zlacení a lakýrnické práce štětcem, což je starý způsob práce. Při ukázkách prací se používají staré stroje a nářadí, které nejsou mnohdy poháněné elektřinou, ale pouze lidskou silou. Vozy, kola, kočáry se pak představují v zápřahu koní, aby veřejnost a hlavně mladá generace zažila práci a tradice našich předků.

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových se nachází na zámku v Čechách pod Kosířem. V rámci samostatné prohlídky je možno si prohlédnout autentické dokumenty, rekvizity a další předměty spojené s filmy vzniklými ve spolupráci otce a syna Svěrákových.

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem v blízkosti pseudogotické vyhlídkové věže. Původem portugalský rod Silva-Tarouca zámek vlastnil mezi lety 1768 – 1945.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.