Úvod > Aktuality > Víte, co je Josefkol? V Čechách pod Kosířem proběhne sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického
Letní sporty

Víte, co je Josefkol? V Čechách pod Kosířem proběhne sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického

  • Vydáno21. července 2023
V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem se již pravidelně jednou za rok koná setkání nejlepších řemeslníků z celé České republiky. O víkendu 22. a 23. července 2023 v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem uvidíte stavitele kočárů, mistry opratí, sokolnické umění anebo kaskadérský program "Koně vody a nebe".

Celý zámecký areál se vrací do doby dávno minulé, je připravena řemeslná vesnice, ve které tak jako kdysi jezdily zápřahy koní a kočárů, stály kovárny, podkovárny a další dílny všech 19 řemesel, kde na 40 řemeslníků ukazuje svůj řemeslný um.

Významnou součástí ukázek jsou během Josefkolu mistři svých oborů s titulem Nositel tradice lidových řemesel. Díky vzájemné spolupráci se společně podílí na záchraně jednotlivých tradičních řemesel a jejich předáváním mladším generacím. Řemeslníci se zapojují do oprav historických kočárů a vozů pro Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem, a tím zachovávají tradiční řemesla pro budoucí generace.

JosefkolNávštěvníci uvidí ohýbání dřeva za pomocí páry, jak se staví vozové či kočárové kolo, jak se natahuje za horka ocelový ráf, jak se šije postroj na koně z kůže, jak se z proutí vyplétají saně i vozová korba, brousí se sklo do luceren, a nebo řezbář vyrábí maskaróny či řezbu na vozovém kole. Také zlacení a lakýrnické práce štětcem, což je starý způsob práce. Při ukázkách prací se používají staré stroje a nářadí, které nejsou mnohdy poháněné elektřinou, ale pouze lidskou silou. Vozy, kola, kočáry se pak představují v zápřahu koní, aby veřejnost a hlavně mladá generace zažila práci a tradice našich předků.

Mimo řemeslné práce se potěšíte i pohledem na kaskadéry na koních, mistry opratí a trikové jezdce či oblíbenou přehlídku ušlechtilých koní a parkových i loveckých kočárů. Kdo bude mít chuť, může se v kočáru svézt. V sobotu ve 21:00 (za svitu ohňů, loučí a lamp) a v neděli v 18:00 si příchozí vychutnají tajuplné představení s názvem "Koně vody a nebe".

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových se nachází na zámku v Čechách pod Kosířem. V rámci samostatné prohlídky je možno si prohlédnout autentické dokumenty, rekvizity a další předměty spojené s filmy vzniklými ve spolupráci otce a syna Svěrákových.

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem v blízkosti pseudogotické vyhlídkové věže. Původem portugalský rod Silva-Tarouca zámek vlastnil mezi lety 1768 – 1945.

Další aktuality

Kam na výlet v Olomouci po celý rok?

Sloup Nejsvětější Trojice, jedinečný orloj, unikátní kostely a kašny, radnice s orlojem a přístupnou věží, prohlídky tereziánského opevnění, rozlehlé parky, výletní plavby po řece Moravě i Pevnost poznání – a to je jen výběr z mnoha zajímavosti, které dětem nabízí město Olomouc. Na co ještě nesmíte zapomenout? Vydejte se také do zoologické zahrady na Svatém Kopečku, mezi jejíž rarity patří například průchod výběhem opic, pavilon netopýrů, obří akvárium nebo rozhledna. Příjemný výlet do Olomouce si můžete udělat kdykoli během roku.
Olomoucký kraj | Památky

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Na prohlídku Dlouhých strání se můžete vypravit také v zimě. Samostatně autem se k elektrárně nesmí, tam i zpátky vás od lyžařského areálu Kouty dovezou autobusy. Prohlídka trvá asi dvě hodiny a doporučujeme ji rezervovat předem. Exkurzi je sice možné zaplatit i na místě bez rezervace, pouze však v případě, že jsou volná místa. K horní nádrži se bohužel v zimě nejezdí, dostanete se tam jedině pěšky nebo na běžkách.
Olomoucký kraj | Zážitky

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn je během listopadu otevřen o víkendech. Milovníci historie a hradní architektury sem mohou přijít každou sobotu a neděli, až do 26. 11. 2023. Během prodlouženého víkendu 17. až 19. listopadu zde bude otevřeno také v pátek.
Olomoucký kraj | Památky

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023 od 10 do 15 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Tkalcovské muzeum na Rejvízu končí: exponáty si prohlédnete jinde

V říjnu 2023 ukončilo provoz Tkalcovské muzeum na Rejvízu, které zde turisté mohli navštěvovat od roku 2008. Rejvízská tkalcovna se nacházela uprostřed vesnické památkové zóny v Rejvízu. Kdo se o stará řemesla zajímá, ale nemusí být smutný – exponátů rejvízského muzea se ujala dvě muzea, která také plánují s bývalými majiteli pořádání kulturních akcí.
Olomoucký kraj | Zážitky

Velký návrat výstavy Exota Olomouc: Největší papoušek světa, evropské unikáty i světové premiéry!

Na čtyři tisíce exotických a často také vzácných ptáků budou od 13. do 15. října 2023 k vidění na Výstavišti Flora Olomouc. Po pětileté odmlce se sem vrací jedna z tradičních a oblíbených akcí – Exota Olomouc! Tato mezinárodní výstava exotického ptactva letos obsadí největší pavilon A, další tři menší pavilony a také Palmový skleník. Těšit se můžete na papoušky, tukany, drobné exoty, kanáry, exotické bažanty či okrasnou vodní drůbež.
Olomoucký kraj | Příroda

Užijte si prohlídku Olomouce s průvodcem, ukáže vám všechny tajná zákoutí města

Nádherné historické jádro města Olomouce nadchne všechny milovníky architektury a historie. Pro svou jedinečnost bylo roku 1971 začleněno k městským památkovým rezervacím (navíc se jedná o druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v ČR), v roce 2000 byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán olomoucký sloup Nejsvětější Trojice. Pokud chcete krásnou Olomouc poznat blíže, můžete využít služeb zdejších školených průvodců. Prohlídky je ale třeba si objednat předem.
Olomoucký kraj | Památky