První část muzea je věnována Obci Čechy pod Kosířem, její historii, až po dnešní dny. Připomíná časté pobyty malíře Josefa Mánesa, majitele zdejšího panství - portugalský rod Tarouců, kteří vystavěli zdejší zámek a park v podobném slohu, jako je zámek v Průhonicích u Prahy, který patřil stejné rodině.
Druhá část je věnována hasičskému hnutí se zvláštním zřetelem na historii a výrobní program bývalé továrny na výrobu hasičské techniky bratrů Rajmunda a Augusta Smekalových. Vystavené exponáty v druhé části muzea daleko překračují rámec běžné sbírky hasičského vybavení. Dokumentují rozvoj a problémy podnikání, období expanze i krachu, invenci autorů některých technických řešení i patentů, a také kvalitu práce v dílnách. Přímo na vystavených unikátních hasičských strojích je vidět zručnost lidí této obce a okolí a také práce dnes již zaniklých řemesel jakými byly mosazník, mědikovec, pilnikář, kolář, řemenář, helmař, kotlář, provazník, slaměnkář, košíkář tkadlec hadic atp.
Technickou pozoruhodností jsou koňmi tažené pístové stříkačky s velkým výkonem. Jedna z takovýchto stříkaček po opuštění výrobní haly hasila v roce 1881 Národní divadlo v Praze. O dobré kvalitě stříkaček firmy Smekal svědčí i skutečnost, že byly žádány nejen hasiči v zemích celé Evropy, ale i v Egyptě a Číně.