Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Josefkol 2022 – sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického
Historické a vojenské akce

Josefkol 2022 – sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického

Mezinárodní sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického v Čechách pod Kosířem.

Již přes dva tisíce let lidstvo spojuje víra v to, že člověk svým konáním vnese do života každého z nás naději, která život prohloubí a obohatí láskou člověka k člověku.Láskou nejen k lidem, ale ke všemu stvořenému.

Uvidíte práci řemeslníků, kteří umí zpracovat ty přírodní materiály, jako je dřevo, ocel, sklo i textilie patřící ke kočárům.

Ke kočárům neodmyslitelně patří koně, jsou hnací silou, ale i ozdobou patřící ke kočárům. Přijměte od nás toto pozvání z Muzea kočárů, všech, kteří Josefkol připravují.

Letošní téma je pojaté do daleké historie našeho bytí „Návrat k matičce zemi“. Chceme poukázat na to, jak důležité je vnímat historii, bez které není budoucnost. Spatříte i malou ukázku – živý obraz antického Říma a samotných her v podobě římských vozů a vojáků. Dále pak malebnou scénu 18. a 19. století s historickými kočáry biskupů, ale i prostého lidu, kteří se každou neděli setkávali v kostele, nebo kapli. Představíme mistry 19 – ti řemesel, kteří se již 30 let podílí na restaurování historických kočárů. Na akci Josefkol zapřaháme do zápřahů ušlechtilé koně z celé České republiky, které budou řídit zkušení mistři opratí. Nebudou chybět zpěváci, bubenický orchestr, sportovci. Sobotní večerní program plný napětí a ohňových efektů nás přivede k zamyšlení, jak se dříve žilo bez elektřiny či plynu. Ohromující podívaná bude do dílen 19 – ti řemesel, na zpracování různých materiálů jako je kov, dřevo, textil, kůže, proutí, barvy, ale i zlacení.  Vrcholem bude sestavení kočárů. Soutěže a dílny pro děti a mládež bude zkouškou zručnosti a šikovnosti.

Provozovatel

Muzeum historických kočárů - zámecký park

Náměstí Svobody 377
798 58 Čechy pod Kosířem
Tel.:
+420 608 610 324
Email:
info@historickeko...
GPS:
49,551221 17,034628
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Vánoce na zámku Čechy pod Kosířem

Nejkrásnější svátky v roce jsou zde! Přijďte se o třetím adventním víkendu vánočně naladit na zámek v Čechách pod Kosířem.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Novoroční výstup na Velký Kosíř na Prostějovsku

Tradiční akce u Rozhledny Velkého Kosíře, kde se setkávají obyvatelé okolních obcí a přejí si všechno nejlepší do nového roku.
Slatinky, Olomoucký kraj

Zámecké trhy Plumlov

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh na zámku Plumlov
Plumlov, Olomoucký kraj

Zámecké trhy Plumlov

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh na zámku Plumlov
Plumlov, Olomoucký kraj

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem v blízkosti pseudogotické vyhlídkové věže. Původem portugalský rod Silva-Tarouca zámek vlastnil mezi lety 1768 – 1945.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Mánes Čechy pod Kosířem

Malebná hanácká vesnice Čechy pod Kosířem leží na úpatí severozápadního svahu hanáckého „Mount Blancu“, Velkého Kosíře. Využít zde můžete ubytování, stravování i sportovních či odpočinkových aktivit v Pensionu Mánes.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Řemeslná tvarůžkárna ve Velké Bystřici

Pod valenými klenbami v prostorech bývalých pivovarských sklepů vznikla na jaře 2021 nová sýrárna.
Velká Bystřice, Olomoucký kraj

Cafeliér no.523

Markéta Rozsívalová učila češtinu devatenáct let, ale živila se i jako fotografka. Pak s manželem Honzou koupila dům č. p. 523, aby si tady na malém městě v Kostelci na Hané vytvořili ateliér a přízemí pronajímali jako kavárnu.
Kostelec na Hané, Olomoucký kraj

Penzion Majorka ve Slatinicích na Hané

Penzion Majorka, architektonický klenot v srdci Hané nabízí romantické ubytování, jaké široko daleko nenajdete. Nově a stylově zrekonstruovaný objekt z přelomu 19. a 20. století se nachází v lázeňské obci Slatinice, asi 15 km jihozápadně od města Olomouc.
Slatinice, Olomoucký kraj