ÚvodAktualityTradiční jarní výstava Flora Olomouc 2024 láká do Galaxie květin i na starobylé bonsaje
Příroda

Tradiční jarní výstava Flora Olomouc 2024 láká do Galaxie květin i na starobylé bonsaje

  • 24. dubna 2024
Vesmír a tisíce květin v jedinečných floristických aranžmá. Tyto dva světy v sobě spojí hlavní expozice na letošní jarní výstavě Flora Olomouc. S podtitulem Galaxie květin se koná od čtvrtku 25. do neděle 28. dubna 2024 na Výstavišti Flora Olomouc. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, výstava vzácných bonsají a suiseki, expozici Českého zahrádkářského svazu či výstava obrazů doplněných o květinová aranžmá.

Nejnovější floristické trendy, velká fotostěna i kavárna s tematickými
drinky

TulipányFlora Olomouc 2024 oživí ve dnech 25. až 28. dubna olomoucké výstaviště. Již po desetiletí je největším tuzemským svátkem květin a oslavou jara. Návštěvníci se zde po šedivé zimě osvěží, načerpají nové síly. Letos je autorem hlavní expozice pavilonu A uznávaný florista Jan Milt. Je mu 36 let, má řadu zkušeností ze zahraničí. V největším pavilonu A na pouhé čtyři dny vytvořil jedinečný svět plný barev a vůně tisíců květin. Základním prvkem je zde elipsa, a to v návaznosti na vesmírné ladění expozice. Pro návštěvníky je v hlavní expozici připravena také velká fotostěna, u níž si mohou udělat originální snímky. V Galaxii květin nechybí ani kavárna s nabídkou tematických drinků a velké množství míst k posezení a odpočinku. Základními kameny expozice je vesmír a květiny, hry se zrcadly, světlem a tmou, elipsy a také průhledy pavilonem či kontrast techniky a přírody. Nejnovější floristické trendy jsou díky spolupráci se Svazem květinářů a floristů ČR k vidění také v přízemí přístavby pavilonu A označované jako pavilon B Výstaviště Flora. Dorazí například Vonekl, Storge, Flamengo, Florea či olomoucká květinářství Marmardeko a Salon květin – Terézia Borková.

O patro výš – v části přístavby označované jako pavilon C – bude k vidění soutěžní prezentace středních škol, Mendelovy univerzity v Brně a také Českého zahrádkářského svazu. Jeho expozice od známého floristy Zdeňka Kupilíka nese název Emoce. Patří k ní i oblíbená pěstitelská poradna a posezení u vína.
 

500 let staré bonsaje, poradna a čajové obřady

BonsaiVelkým lákadlem na Flora Olomouc 2024 je prestižní Mezinárodní výstava bonsají a suiseki. Unikátní exempláře budou k vidění v pavilonu E Výstaviště Flora, zdejší výstava neses název "Bonsaje – umění z jiného světa". Expozice obsahuje hned tři japonské zahrady různých velikostí, sestavené z kamenů, doplněné jezírkem a osazené bonsajemi. Výstavní plochu doplňují převážně listnaté bonsaje, z nichž mnohé byly oceněny na evropských výstavách. Autorem bonsajové expozice se stal uznávaný sběratel Josef Valuch. Sám má unikátní sbírku bonsají ve Starém Městě nedaleko Uherského Hradiště v Bonsaimuseu Isabelia. Jedním z nejzajímavějších exponátů výstavy bonsají bude letos například i tis starý více než 500 let.

V rámci výstavy se chystá také doprovodný program s bonsajovým poradenstvím, zájemci k odborníkům mohou k posouzení přinést vlastní bonsaje. Návštěvníkům také pomohou při případném nákupu bonsají přímo na výstavě a doporučí vám i vše potřebné k péči o zakoupené rostliny. Na sobotu 27. dubna v 10 hodin dopoledne je na programu komentovaná prohlídka výstavy bonsají. Součástí výstavy v pavilonu E je mimo jiné letos také čajovna. Kromě nabídky různých druhů čajů a nápojů se zde můžete těšit na ukázky tradičních čínských a japonských čajových rituálů.
 

Na oblíbené zahradnické trhy dorazí na 200 prodejců

zahrádkářOblíbenou a tradiční součástí jarní výstavy jsou i velké Zahradnické trhy, které zaplní venkovní areál olomouckého výstaviště. Zhruba polovina z nich milovníkům zahradničení během výstavy Flora Olomouc nabídne zahradnický materiál jako například přísady, sazenice, konifery, semena, stromky, osivo, květiny, kaktusy a sukulenty. Vyberete si zde také ze široké nabídky kvalitního zahradnického náčiní, nářadí, ale i skleníků či zahradní
mechanizace. Nebude chybět ani materiál jako například přísady, sazenice, konifery, semena, stromky, osivo, květiny, kaktusy a sukulenty.

Jarní Flora Olomouc je přístupná od čtvrtka do soboty od 9:00 do 18:00 hodin, v neděli pak do 17:00 hodin. Základní vstupné činí 200 Kč na místě, při prodeji online 190 Kč.
Tipy na zahájení turistické sezony 2024 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Tipy na zahájení turistické sezony 2024 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Vyberte si podle toho, co vás nejvíc láká. Přitahují vás půvabná historická města? Pak vás zveme na veselé zahájení turistické sezony do Litomyšle. Líbí se vám české hrady a zámky? Proč tedy nebýt u toho, až se po zimě poprvé otevřou jejich dveře? Máme pro vás i překvapení v podobě prohlídek zámků s květinovou výzdobou. Milovníci zvířat se mohou těšit na zábavný program v Zoo Praha či na dostihy v Chuchli, či Pardubicích. Z tipů portálu Kudy z nudy si stačí vybrat.

Kalendář 2024: Přehled nejlepších květinových výstav a zahradnických trhů

Kalendář 2024: Přehled nejlepších květinových výstav a zahradnických trhů

Vaše zahrady, truhlíky a květináče se teprve začaly těšit na jaro, ale na portálu Kudy z nudy už nyní víme, na které zahradnické trhy a výstavy se můžete vypravit za měsíc, v létě anebo na podzim. Ať už patříte mezi ostřílené zahrádkáře nebo jen chcete načerpat inspiraci, na našich akcích se vám určitě bude líbit!

Kalendář 2024: přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Kalendář 2024: přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci Příroda

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Výstaviště Flora Olomouc pečuje o městské parky, sbírkové skleníky, rozárium a botanickou zahradu. Botanická zahrada se nachází v Bezručových sadech, na místě tzv. Korunní pevnůstky.

Výstaviště Flora Olomouc Památky

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.

Další aktuality

Hanácký skanzen Příkazy zve na lidová řemesla a tradiční žně

Areál Kameníčkova gruntu a přilehlých stodol, které jsou součástí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech na Olomoucku, ožije v sobotu 13. a 27. července 2024 tesařským řemeslem a žňovými pracemi. Přijďte do Hanáckého muzea v přírodě zažít tradiční lidové práce v autentickém prostředí hanáckého gruntu.
11. červenec 2024 12:00
Kultura, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Poslední vlak z Frývaldova, Jeseník a Věra Sládková

Seriál Vlak dětství a naděje jste možná viděli opakovaně, ale znáte také jeho knižní předlohu? Věra Sládková (1927–2006) nazvala svůj triptych o složitém dospívání mladé dívky v období protektorátu Poslední vlak z Frývaldova, Pluky zla a Dítě svoboděnky.
11. červenec 2024 10:50
Kultura, Olomoucký kraj

Sváteční program s historickým tržištěm připravili na Helfštýně

Červencový prodloužený víkend 5. až 7. 7. 2024 bude na Helfštýně patřit pouti, řemeslníkům, soutěžím a bohatému doprovodnému programu. Těšte se na hudební a divadelní vystoupení, řemesela a výtvarné dílny.
4. červenec 2024 15:00
Památky, Olomoucký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Olomouckém kraji

Léto zve ke koupání a pokud je vaší domovinou Olomoucký kraj anebo jste sem zavítali jako turisté, určitě přivítáte v horkých dnech zajímavé tipy na místa, kde se dá skvěle vykoupat. Kudy z nudy má pro vás tipy na koupaliště, akvaparky ale i na osvěžující vodu v zatopených lomech. Užijte si příjemný den u vody!
4. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Za vůní levandule se vydejte do Bezděkova

Dva dny plné levandule, zábavy, farmářských trhů, dobrého jídla a pití... to je letošní Levandulový festival v Bezděkově u Úsova, který probíhá ve dnech 5. a 6. července 2024. Z neobvyklých lahůdek se můžete těšit na levandulovou zmrzlinu, limonádu a dokonce i pivo.
3. červenec 2024 8:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Zámek Velké Losiny zve na novou prohlídkovou trasu – honosné sály i pokoje posledních majitelů

Zámek Velké Losiny začátkem června 2024 otevřel nově upravenou prohlídkovou trasu, která jej představuje jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Trasa je přístupná jako druhý prohlídkový okruh nazvaný Liechtensteinové na Losinách.
19. červen 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

Rovnou a příkře stoupající pěšinu, po níž vede modrá turistická trasa od Obřích skal na vrchol Šerák v národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Jeseníkách, dlouhodobě poškozuje nadměrná eroze. Proto ji Lesy České republiky ve spolupráci s dobrovolníky i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR letos upraví do serpentin. Práce začaly v červnu a skončí v říjnu. Turisty však nečekají žádná omezení.
13. červen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Jedinečná poloha na Svatém Kopečku, v podhůří Nízkého Jeseníku, a navíc s vyhlídkovou věží: to je Zoologická zahrada v Olomouci, nejnavštěvovanější místo Olomouckého kraje. Vodní zábavu ve stejném městě nabízí i aquapark. Mezi nejoblíbenější výletní cíle patří také Termály Losiny.
6. červen 2024 22:00
Památky, Olomoucký kraj