Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Divadelní Flora 2024
Festivaly

Divadelní Flora 2024

Od 10. do 25. května bude Olomouc hostit další ročník festivalu Divadelní Flora. Jedna z největších středoevropských přehlídek nabídne okolo sedmdesáti akcí – vedle oceňovaných divadelních inscenací také spoustu hudebních produkcí, filmů, besed, workshopů či seminářů. Letošní motto je volnost.
Reflexe války
Festivalové motto emotivně exponují dva polsko-ukrajinské projekty choreografa Macieje Kuźmińského. Inscenace Every Minute Motherland, na níž Kuźmiński spolupracoval s ekipou ukrajinských tanečnic, je sugestivní reakcí na zločinnou ruskou agresi, sólo Darii Koval Resistance Movement (oceněné na Gdaňském festivalu tance 2023) pak autentickou výpovědí ženy bezprostředně zasažené válkou. Válka hraje stěžejní roli i v diptychu Divadla X10 Na západní frontě klid / Zelené koridory. Polyfonii palčivých nadčasových témat rozezněl na scéně českého Divadla roku režisér Dušan D. Pařízek, jenž v adaptaci Remarquova legendárního románu reflektuje nesmyslné utrpení vojáků první světové války a v prvním tuzemském uvedení textu současné ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt nahlíží válečný konflikt přes bolestnou osobní zkušenost ukrajinských uprchlic.

Ženy bojující a nepodléhající
Nepoddajné ženské hrdinky jsou protagonistkami podstatné části festivalových inscenací. Nerovný souboj s rigidním systémem podstoupí advokátka Tessa Marie Štípkové v soudním dramatu Na první pohled režisérky Lucie Ferenzové a Švandova divadla, svou nezávislost si ve stand-upu Iris režisérky Miřenky Čechové vybojuje charismatická Iris Kristeková. Motto 27DF explicitně podtrhuje jarní novinka činohry Moravského divadla a jejího šéfa Romana Vencla, jejichž muzikál Ela! ztvární životní příběh slavné automobilové závodnice a olomoucké rodačky Elišky Junkové, oceňovaná Anomalie slovenské choreografky Evy Urbanové s mimořádným fyzickým výkonem francouzské tanečnice Agathe Tarillon i „divadelní pseudodokument“ herečky Milady Vyhnálkové a režisérky Silvie Vollmann – Masaryk(ová) Divadla na cucky. Postavením a svobodou ženy v rozličných kulturních a společensko-historických kontextech se zabývá v Rakousku působící Maďarka Anna Biczók a trio tanečnic ze tří zemí v choreografii Delicate, která byla nominována na Cenu Rudolfa Labana pro nejlepší maďarský taneční počin loňského roku. Politickým statementem, postulujícím volnost jako základní podmínku důstojného života, je autorská výpověď íránské divadelnice a filmařky Sahar Rezaei, jež nechá v apelativní finální performanci 27DF Happy Birthday zaznít revoluční heslo svých krajanek „Žena, život, svoboda!“ 

Volnost jako premisa smysluplné existence
Volnost je ústředním tématem všech vybraných produkcí. V obou svých festivalových příspěvcích – Peer Gynt v podání sehraného souboru ústeckého Činoherního studia a Vojcek v divokém „remixu“ Lachende Bestien – je radikálně podtrhává režisér Michal Hába; prostupuje Lagarceovou intimní zpovědí Jenom konec světa v citlivé reprodukci uměleckého šéfa HaDivadla Ivana Buraje; osciluje fascinujícím světem jevištního poselství Příchozí vršovického Vzletu – v empatické režii a dramaturgii Alžběty Novákové a Elišky Říhové; je do jeho „posledního vydechnutí“ nezpochybnitelným fundamentem životního postoje Alfreda Hirsche – hrdiny inscenace Jana Nebeského, Miloslava Königa a Masopustu Fredy; fatálně se promítá do operního debutu Ad Matrem (Moravské divadlo Olomouc) tvůrčího tandemu Petr Erbes – Boris Jedinák. „Svébytně k festivalovému leitmotivu přispějí salcburští Hungry Sharks, které poprvé představíme v České republice. Jejich performance Béton Brut, v níž se protíná svět architektury a urban dance, důmyslně komentuje souvislosti mezi betonovým brutalismem a pilířem hiphopové kultury – breakdance. Vtipná inscenace je potenciálním diváckým hitem Flory,“ komentuje žánrové i tematické rozpětí festivalového programu dramaturgyně jeho taneční části Jitka Pavlišová.

Západní přísliby
Poprvé v ČR se díky Floře představí také unikátní moldavská umělecká platforma teatruspălătorie a Nationaltheater Mannheim. Žánrově hraniční „divadelní koncert“ Symfonie pokroku umělecké šéfky kišiněvského teatru-spălătorie Nicolety Esinencu vznikl v koprodukci s HAU Hebbel am Ufer Berlin a vzbudil mimořádnou pozornost na respektovaných festivalech politického divadla. Skrze reálné epizody poukazuje na odvrácenou tvář fenoménu otevřené Evropy a diskriminaci, s níž se na západ od svých domovů setkávají lidé toužící po lepším životě. Mannheimské Juices jsou adaptací metaforického textu Ewe Benbenek, jež byla čerstvě pozvána na nejvýznamnější přehlídku inscenací německojazyčných textů Mülheimer Theatertage. Úspěšný titul, odkrývající tabuizované pracovní podmínky přistěhovalkyň v Německu, nese (na scéně programově mapující východoevropskou divadelní perspektivu) výraznou českou stopu. Režírovala jej – ve spolupráci s výtvarníkem a scénografem Antonínem Šilarem – Kamila Polívková. Polívková je, spolu s dramaturgyní Viktorií Knotkovou, podepsána i pod aktivitou brněnského Centra experimentálního divadla, která je součástí doprovodného programu 27DF. Její motto budou na konci festivalu akcentovat diskuze za účasti ženských osobností německojazyčného divadla – intendantky Maxim Gorki Theater Berlin Shermin Langhoff, programové ředitelky festivalu Radar Ost Birgit Lengers, intendantky & režisérky Theater Dortmund Julie Wissert a kreativní producentky & šéfdramaturgyně Schauspielhaus Zürich Katinky Deecke (a také Lenky Havlíkové, Sodji Lotker, Nicolety Esinencu a dalších reprezentantek středoevropské a východoevropské divadelní scény).

Premiéry, FloraLab, koncerty, besedy
V první polovině DF proběhnou dvě premiéry. První nabídne – ve spolupráci s nově fungující scénou Central olomouckého Muzea umění – baletní soubor Moravského divadla. Komponovaný večer Freedom in Motion tvoří tituly WHITEflag day italské choreografky Roberty Ferrary a Inventing Freedom tanečníka a choreografa Štěpána Pechara. O druhou se postará Divadlo na cucky s autorskou inscenací slovenského režiséra Šimona Spišáka Tragédi. Obě novinky se během Flory dočkají dvou uvedení. Pošesté bude součástí DF i edukativní program FloraLab určený několika desítkám studentů s divadlem spřízněných uměleckých a uměnovědných oborů českých a slovenských univerzit (DAMU a FF UK Praha, JAMU a FF MU Brno, FF UP Olomouc a VŠMU Bratislava). Nejen dětské publikum pak osloví Jazmína Piktorová a Sabina Bočková s hravým, poetickým a k interakci provokujícím představením Mikrosvěty, jež bylo aktuálně zařazeno do prestižního výběru letošní mezinárodní taneční platformy Aerowaves. Flora pozve též na velké množství hudebních produkcí ve festivalovém šapitó – k magnetům koncertního programu bude patřit vystoupení dua PΛST nebo německo-rakouská fúze skladatelů scénické a filmové hudby Alexandera Vičara a Dominika Giesriegla noise control barrier.

Divadelní Flora poukazuje na umělecké, divadelní trendy reprezentující reflexe zásadních sociálních fenoménů a svým návštěvníkům umožňuje těsný kontakt s výjimečnými tvůrci a tvůrkyněmi. Díky besedám, prezentacím a workshopům zprostředkovává jejich dialog s publikem – o inscenačních principech, motivačních zdrojích i občanských postojích. „Věříme, že leitmotiv Flory bude rezonovat všemi scénami a jeho étos zazní jak v oficiálních diskuzích, tak během stovek neformálních střetnutí. Budujeme multižánrovou, široké veřejnosti otevřenou platformu mezioborových setkávání s nonkonformní atmosférou sdílení a těšíme se, že nad zásadními problémy naší doby společně povedeme otevřený a výsostně svobodný rozhovor,“ zve do květnové Olomouce hlavní dramaturg a ředitel festivalu Petr Nerušil. 


Divadelní Flora je
  • jedna z nejprestižnějších a nejprogresivnějších akcí svého druhu v České republice
  • festival, o jehož produkce je každoročně enormní divácký zájem
  • tradiční projekt se silnou a pozitivní mediální reflexí
  • jediná tuzemská přehlídka, která programově kombinuje uvádění činoherních inscenací evropských repertoárových divadel (mj. z Berlína, Mnichova, Vídně, Bratislavy ad.) i nezávislých scén s počiny z oblasti současného tance a performing arts z celého světa, jež doplňuje o bohatý doprovodný a edukativní program (besedy – koncerty – workshopy – semináře – přednášky – projekce – instalace)
  • jednoznačně největší prezentace živého umění na území Olomouckého kraje a dlouhodobě nejvýznamnější divadelní přehlídka na Moravě, která za dvě dekády existence představila v univerzitním městě tvorbu předních souborů a inscenátorů z více než tří desítek zemí
  • akce, jež nezastupitelným způsobem rozšiřuje nabídku kulturních aktivit pro věkově i sociálně široké spektrum obyvatel i návštěvníků rozsáhlého regionu
  • aktivita oživující zajímavé městské lokace adaptované na divadelní scény
  • přehlídka, která iniciuje světové premiéry; dlouhodobě kontextuálně mapuje nejnovější trendy současného divadla; cíleným propojením publika s tvůrci kultivuje a vzdělává tisícovky účastníků – včetně vysokoškolských studentů uměleckých a uměnovědných oborů z Prahy, Olomouce, Brna a Bratislavy, participujících na programu FloraLab
  • dramaturgicky vyprofilovaná a divadelníky respektovaná platforma – místo mezioborového setkávání s unikátní, spontánní atmosférou

Provozovatel

Divadelní Flora

Univerzitní 3
779 00 Olomouc
Tel.:
+420 776 736 263
Email:
petr.nerusil@diva...
WWW:
https://www.divad...
GPS:
49,594754 17,255299
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Olomouc
Tipy na výlet:
Olomouc a okolí
 

Cena

Poznámka:v závislosti na představení

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

Majáles UP

Festivalové jaro v Olomouci oživí od 6. do 8. května tradiční Olomoucký majáles Univerzity Palackého. Přinese hudební, filmový, divadelní program i přehlídku studentských a neziskových organizací, soutěže a workshopy. Tématem letošního ročníku je "Bez hranic" k oslavě 20. výročí vstupu Česka do EU.
Olomouc, Olomoucký kraj

Festival Academia Film Olomouc 2024

Festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc.
Olomouc, Olomoucký kraj

Prohlídka historických prostor Vily Primavesi

Komentovaná prohlídka historických prostor národní kulturní památky Vily Primavesi vystavěné ve stylu vídeňské secese. Přijďte si poslechnout příběh bankéřské rodiny Primavesi a jejich přátel významných umělců secese Gustava Klimta, Antona Hanaka a Josefa Hoffmanna.
Olomouc, Olomoucký kraj

Prohlídka historických prostor Vily Primavesi

Komentovaná prohlídka historických prostor národní kulturní památky Vily Primavesi vystavěné ve stylu vídeňské secese. Přijďte si poslechnout příběh bankéřské rodiny Primavesi a jejich přátel významných umělců secese Gustava Klimta, Antona Hanaka a Josefa Hoffmanna.
Olomouc, Olomoucký kraj

Prohlídka historických prostor Vily Primavesi

Komentovaná prohlídka historických prostor národní kulturní památky Vily Primavesi vystavěné ve stylu vídeňské secese. Přijďte si poslechnout příběh bankéřské rodiny Primavesi a jejich přátel významných umělců secese Gustava Klimta, Antona Hanaka a Josefa Hoffmanna.
Olomouc, Olomoucký kraj

Prohlídka historických prostor Vily Primavesi

Komentovaná prohlídka historických prostor národní kulturní památky Vily Primavesi vystavěné ve stylu vídeňské secese. Přijďte si poslechnout příběh bankéřské rodiny Primavesi a jejich přátel významných umělců secese Gustava Klimta, Antona Hanaka a Josefa Hoffmanna.
Olomouc, Olomoucký kraj

Prohlídka historických prostor Vily Primavesi

Komentovaná prohlídka historických prostor národní kulturní památky Vily Primavesi vystavěné ve stylu vídeňské secese. Přijďte si poslechnout příběh bankéřské rodiny Primavesi a jejich přátel významných umělců secese Gustava Klimta, Antona Hanaka a Josefa Hoffmanna.
Olomouc, Olomoucký kraj

Prohlídka historických prostor Vily Primavesi

Komentovaná prohlídka historických prostor národní kulturní památky Vily Primavesi vystavěné ve stylu vídeňské secese. Přijďte si poslechnout příběh bankéřské rodiny Primavesi a jejich přátel významných umělců secese Gustava Klimta, Antona Hanaka a Josefa Hoffmanna.
Olomouc, Olomoucký kraj

Jezuitský konvikt v Olomouci – sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého

Barokní budova bývalého jezuitského konviktu je jednou z nejstarších součástí olomoucké univerzity. Po její náročné a velkorysé rekonstrukci získala Univerzita Palackého prostorný historický komplex s mnoha originálními prostorami.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vila Primavesi v Olomouci

Vila je výjimečným příkladem spojení vídeňské a anglické secesní architektury, s vlivem baroka. Postavili ji vídeňští architekti Franz von Krauss a Josef Tölk pro bankéřskou rodinu Primavesi. Na vzniku se podílel Gustav Klimt, Anton Hanak a Josef Hoffmann.
Olomouc, Olomoucký kraj

Privátní wellness pokoje Arigone Olomouc

Objevte zcela nový způsob wellness relaxace v úplném soukromí ve dvou nebo jen s Vašimi přáteli s využitím finské sauny, vířivky, zážitkové sprchy a odpočinkové zóny na Vámi zvolený časový úsek od 1,5 hodiny.
Olomouc, Olomoucký kraj

Kurzy malování Olomouc

Malovat jen tak pro sebe ať už jako začátečník nebo pokročilý pod vedením zkušené arteterapeutky a malířky.
Olomouc, Olomoucký kraj

Kaple sv. Jana Sarkandra v Olomouci

Na místě, kde se dnes kaple nachází, byla v dávných dobách městská věznice. Roku 1620 zde byl kvůli spojitosti s vpádem vojsk polského krále vyslýchán a mučen katolický kněz Jan Sarkander. Ten však zpovědní tajemství nevyzradil, a proto byl roku 1995 prohlášen papežem za svatého.
Olomouc, Olomoucký kraj

Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech v Olomouci

Památka ukrývá ostatky jugoslávských vojáků z první světové války. Jedenáct metrů vysoká stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu byla postavena v roce 1926.
Olomouc, Olomoucký kraj

Kostel sv. Michala v Olomouci

Současná podoba kostela pochází z barokní přestavby původního gotického chrámu v roce 1707. Chrám je považován na za nejstarší kopulovou stavbu tohoto typu na území Moravy. Budován dvěma italskými architekty: Giovannim Pietro Tencallou a Domenikem Martinelli.
Olomouc, Olomoucký kraj

Bývalý kryt v Olomouci – Institut Paměti národa pro střední Moravu

Institut Paměti národa v Olomouci sídlí v bývalém krytu v Bezručových sadech. Protiatomový bunkr byl postaven v 50. letech jako velitelství štábu civilní obrany celého olomouckého okresu. Pomocí výbušnin byl zřízen přímo v historických městských hradbách.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Konvikt v Olomouci

Bistro&bar v olomoucké Univerzitní 3 je kombinací unikátní atmosféry a moderní gastronomie v jádru barokního jezuitského konviktu z 17. století. Přes den si zde můžete dopřát zdravé snídaně a obědy, s nocí pak drinky, lokální pivo, prvotřídní víno a kulturní program.
Olomouc, Olomoucký kraj

Arigone Hotel Olomouc

Hotel se nachází v historickém centru Olomouce na Michalském návrší v bezprostřední blízkosti kaple sv. Sarkandra.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace Arigone

Dokonalé prostředí pro obchodní jednání i vzácné momenty romantiky s vynikající kuchyní.
Olomouc, Olomoucký kraj

Kafec: síť kaváren s výběrovou kávu a snídaněmi

Baristé, breweři, parta lidí, která miluje kávu. To je síť kaváren Kafec. Přijďte do Kafecu objevit kouzlo kávového světa i vy.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Miss Sophie's v Olomouci

Čtyřhvězdičkový hotel najdete v historické budově ze 14. století v centru města a ubytovat se můžete v jednom z osmi stylových a prostorných pokojů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Penzion Na Hradě v Olomouci

Hotel Penzion Na Hradě se nachází přímo v centru města Olomouce. Mezi zajímavosti penzionu patří vlastní vinný sklípek vhodný k pořádání soukromých jednání a oslav, který ocení především příznivci dobrého a kvalitního vína.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace a penzion Archa na Svatém Kopečku

Stylovou restauraci a penzion Archa s luxusními pokoji naleznete u východu ze ZOO Olomouc na Svatém Kopečku. Salónky jsou vhodné jak pro svatby, rauty, tak pro firemní semináře a další akce, které se zde pořádají, jako např. koncerty, dětské a gastronomické akce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurant U Mořice

Nově otevřená restaurace hned vedle stejnojmenného kostela v Olomouci, která nabízí moderní českou kuchyni s vynikajícím tankovým Plzeňským ležákem.
Olomouc, Olomoucký kraj