Úvod > Aktuality > Kalendář 2024: Přehled nejlepších květinových výstav a zahradnických trhů
Příroda

Kalendář 2024: Přehled nejlepších květinových výstav a zahradnických trhů

  • Vydáno16. března 2023
Vaše zahrady, truhlíky a květináče se teprve začaly těšit na jaro, ale na portálu Kudy z nudy už nyní víme, na které zahradnické trhy a výstavy se můžete vypravit za měsíc, v létě anebo na podzim. Ať už patříte mezi ostřílené zahrádkáře nebo jen chcete načerpat inspiraci, na našich akcích se vám určitě bude líbit!

Duben: jarní trhy v Litoměřicích, Olomouci, na Vysočině i na Kuksu

Kytky jarníKvětiny, cibuloviny, zahradní nábytek, nářadí a techniku, hnojiva, postřiky, potraviny i přírodní léčiva nabízí od středy 3. do neděle 7. dubna Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích. První jarní výstava je určená pro všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. 

Od čtvrtka 18. do neděle 21. dubna nabídne veletrh Dům a zahrada v Lounech vše potřebné od projektování zahrady přes realizaci, údržbu a zabydlení. Najdete zde okrasné rostliny, keře a zeleninu, ale i zahradní nábytek, koupací sudy a mnoho dalšího. V ty samé dny ožije také Přerov výstavou FlorExpo Jaro s okouzlující květinovou expozicí, vším potřebným pro dům i zahradu a bohatým doprovodným programem.

Série květinových a zahradnických výstav se vrací také do parků a pavilonů Výstaviště Flora ve Smetanových sadechOlomouci. Jarní etapa Flory se letos koná od čtvrtka 25. do neděle 28. dubna a vedle přehlídky květin, okrasných dřevin a stromků nabídne také veletrh zahradní mechanizace, pomůcek a potřeb pro zahradníky a zahrádkáře. 

Kuks bylinková zahradaV pátek 26. dubna začnou (a v neděli 28. dubna skončí) další dvě akce: zahradnická výstava Zahrada 2024Havlíčkově Brodě (v areálu Kulturního domu Ostrov) a Zahradnické trhyKuksu. V Kuksu zároveň můžete navštívit barokní Hospital a projít se zahradami s bylinkovými záhony a ovocným sadem. Jako na všech výstavách je i zde možnost nákupu doplňkového sortimentu např. keramiky, dřevěných hraček, potřeb pro domácnost, přírodních léčivých produktů apod.
 

Květen: Zahrada ve Věžkách & svět květin v Kroměříži

Podobně jako olomoucká Flora má několik etap i výstava Zahrada Věžky, která se navíc díky mimořádné oblibě stále prodlužuje. Jarní část zahrádkářské prodejní výstavy v zámeckém parku ve Věžkách letos začne ve středu 1. května a potrvá až do neděle 5. května. Široký výběr květin a zeleniny doplní okrasné rostliny, ovocné keře a stromy, potřeby a pomůcky pro dům a zahradu a bohatý doprovodný program. Od pátku 3. do neděle 5. května si uděláte radost také na zahradnických trzích Valašská zahrada v Rožnově pod Radhoštěm.

ZahrádkářPlná vůní bude i Kroměříž, kde můžete navštívit jarní výstavu Floria. Ve dvou etapách, od 27. dubna do 1. května a od 4. do 8. května bude Výstaviště Kroměříž patřit všem milovníkům květin, skvělé hudby a také těm, kteří přijdou potěšit své oko zhlédnutím nápadité květinové expozice. Na výstavě nakoupíte vše potřebné pro dům i zahradu od stovek prodejců z celé České republiky i ze zahraničí. Okouzlí vás tematicky vyzdobené pavilony tisíci květinami. Vystupují zde přední hvězdy hudební scény a otevřeny jsou desítky stánků a restaurací s širokou nabídkou občerstvení.


Červen: čas vyznání krásným růžím

růžeČerven je tradičně měsícem růží. Každoročně se konají slavnosti zasvěcené těmto půvabným rostlinám. Jednou z nich je akce Vyznání růžím, která se letos uskuteční 8. až 9. června v Rozáriu v Olomouci. Návštěvníky čeká rozkvetlá podívaná v unikátní růžové zahradě s bohatým doprovodným programem. Tím hlavním jsou ale kvetoucí růžové keře, smyslné vůně a nespočet barevných odrůd.

Kromě této "růžové" výstavy bývá každoročně na přelomu června a července otevřeno Soutěžní rozárium v Hradci Králové. Příchozí se mohou těšit na živé růže přímo na záhonech v nejlepší době pro vyniknutí jejich krásy, v období nejbohatšího kvetení, kdy jsou růže ve vrcholném stavu. Dny otevřených dveří zde letos budou od 15. do 30. června. V krásném a útulném rozáriu najdete více než 200 různých kultivarů růží pěstovaných v počtu přibližně 1000 jednotlivých keřů ve všech typech – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné a miniaturní.
 

Červenec: Klatovy a karafiáty                                         

Chystáte se o víkendu 12. až 14. července do Klatov na Klatovskou pouť? Kromě pouťových atrakcí, koncertů, staročeského jarmarku, folklorního festivalu, otevřených památek a průvodu s mariánským obrazem je její tradiční součástí výstava karafiátů, která se koná každoročně minimálně tři červencové týdny. Tradici pěstování klatovských karafiátů prý založil rytmistr baron Volšanský, když se po skončení napoleonských válek v roce 1813 vrátil do rodného města a z francouzského Nancy si na památku přinesl semínka zvláštní květiny, kterou prý do té doby na Šumavě nikdo neviděl. Vy si překrásně rozkvetlé karafiáty mnoha barev, druhů a vůní můžete prohlédnout v době pouti v zahradě proti Vlastivědnému muzeu Dr. Hostaše; za příznivých podmínek karafiáty kvetou celý červenec.
 

Srpen: velké letní výstavy

Kytky letníMezi hýčkáním, přesazováním, zaléváním, hnojením, obdivováním a odpočíváním na svých překrásně rozkvetlých zahradách a terasách si nepochybně najdete čas na velké letní výstavy.

Začátek měsíce od pátku 2. do neděle 4. srpna bude patřit letní výstavě ve Věžkách. O pár dní později, v pátek 9. srpna, vypukne v Kroměříži letní výstava Floria; potrvá do neděle 11. srpna a pokud přijedete s dětmi, snadno je nalákáte na Dětský svět, obří hřiště s několika sportovišti a krytými i otevřenými hernami. Konec měsíce od 22. do 27. srpna můžete strávit na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích. Tady sice hraje prim obnova a rozvoj venkova, rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba či lesní a vodní hospodářství, ale část expozice se věnuje i oblíbenému zahradnictví a pěstitelství.
 

Září: Litoměřice a Zahrada Čech, Věžky a Rožnov

V září se vracíme se do Litoměřic! Od pátku 13. září do středy 18. září potrvá Zahrada Čech, navazující na jarní výstavu. Na konci září se konají ještě další dvě velké výstavy. Ve čtvrtek 26. začne a v neděli 29. září skončí podzimní zahrádkářská a hobby výstava ve Věžkách. Vyberte si okrasné cibuloviny, ovocné stromy nebo chryzantémy. Podzimní vydání čeká také od pátku 27. do neděle 29. září Valašská zahrada v Rožnově. V bohaté nabídce zboží i programu zde nebude chybět poradna pro zahrádkáře a babka bylinkářka. 
 

Říjen: podzimní Flora a Floria

podzim kytice S přehlídkou květin, keřů, techniky a dalších zahrádkářských radostí se letošní sezóna rozloučí na dvou říjnových výstavách. V Olomouci na podzimní etapě výstavy Flora – Hortikomplex. Potrvá od čtvrtka 3. října do neděle 6. října a těšit se můžete na oblíbené Zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily a zahradnických či domácích potřeb. Na programu ani letos nechybí festival gastronomie a nápojů Olima. Hlavním lákadlem výstavy a veletrhu bude hlavní expozice v pavilonu A. Od pátku 11. do neděle 13. října se těšte na poslední velkou výstavu, Floria Podzim 2024 v Kroměříži. Desítky českých i zahraničních prodejců nabídnou okrasné rostliny, květiny, stromy, keře, bylinky, zeleninu, zahradní nářadí či řemeslné výrobky. 
Květinová výstava Amarylis na zámku v Třeboni

6.4.
21.4.
Květinová výstava Amarylis na zámku v Třeboni

Výstava – 16. ročník. ýstava květin na zámku v Třeboni bude od 6. do 21. dubna 2024. Návštěvníci se v tyto dny mohou těšit na již tradiční výstavu květin Amarylis, tentokrát v bude výstava nainstalována na prohlídkové trase B (Soukromá schwarzenberská apartmá).

Veletrh Dům a zahrada Louny

18.4.
21.4.
Veletrh Dům a zahrada Louny

Veletrh Dům a zahrada je zaměřen na průřez všemi zahradními obory. Od projektů k realizaci a údržbě zahrad, jejich vybavení, techniky i dekorace. Načerpejte inspiraci 18. – 21. 4. v Lounech.

Valašská zahrada v Rožnově

3.5.
5.5.
Valašská zahrada v Rožnově

Jarní a podzimní zahradnické trhy Valašská zahrada se konají pravidelně v areálu Sport campu v Rožnově pod Radhoštěm. Nakoupit můžete květiny, okrasné dřeviny, sadbu, cibuloviny, hnojiva, ochranné prostředky a také výrobky zručných řemeslníků, kteří nabízejí vše do domu a zahrady.

Zahrada Věžky – podzim 2024

26.9.
29.9.
Zahrada Věžky – podzim 2024

Podzimní etapa výstavy Zahrada Věžky je oblíbenou akcí pro návštěvníky všech věkových kategorií. Od 26. do 29. září si zde nakoupíte vše, co si žádá vaše zahrada. Květiny, stromky, keramiku, nářadí na zahradu i pomůcky do domu.

Zahrada Věžky – léto 2024

2.8.
4.8.
Zahrada Věžky – léto 2024

Milovníci přírody a zahrádkaření se můžou těšit na tradiční výstavu Zahrada Věžky. Výstava je unikátní tím, že se koná pod širým nebem v přírodě, v parku s národní památkou platanem javorolistým. Přijeďte si k nám výhodně nakoupit anebo odpočinout.

Jiřinkové slavnosti v Lysé nad Labem

6.9.
8.9.
Jiřinkové slavnosti v Lysé nad Labem

Pestrobarevná krása aranžmá, možnost nákupu na zahradnických trzích, rady od odborníků jak pěstovat jiřinky a mnoho dalšího vás čeká na 12. celostátní výstavě jiřin a gladiolů na Výstavišti v Lysé nad Labem od pátku 6. do neděle 8. září 2024.

Výstava Květy v Lysé nad Labem

20.6.
23.6.
Výstava Květy v Lysé nad Labem

V pořadí již 28. celostátní výstava květin a zahradnických trhů proběhne na výstavišti v Lysé nad Labem. 20. – 23. června 2024. Největší pozornost návštěvníků přitahují atraktivní květinová aranžmá vytvořená zkušeným týmem Českého zahrádkářského svazu, na obrovské ploše.

FlorExpo Jaro

18.4.
21.4.
FlorExpo Jaro

Již se nemůžete dočkat jara? Proto přijměte pozvání na druhý ročník celostátní prodejní výstavy nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře FlorExpo JARO 2024, která se uskuteční na Výstavišti Přerov v termínu 18. – 21. dubna.

Narcis – jaro 2024

11.4.
14.4.
Narcis – jaro 2024

Výstava narcisů, tulipánů a dalších jarních cibulovin a zahradnické trhy.

Flora Olomouc 2024

25.4.
28.4.
Flora Olomouc 2024

Největší svátek květin aneb mezinárodní květinová a zahradnická výstava Flora Olomouc 2024.

Vyznání růžím 2024

8.6.
9.6.
Vyznání růžím 2024

Tisíce květů růží v plném květu, jedinečná atmosféra, bohatý program.

Zahrada Věžky – jaro 2024

1.5.
5.5.
Zahrada Věžky – jaro 2024

Zahrada Věžky nabízí romantickou atmosféru parku, kde tradičně organizujeme zahrádkářskou a hobby prodejní výstavu. Krásu parku v květnu rozzáří rozkvetlé stromy a květiny. Jaro je jedno z nejkrásnějších období roku, vše se po zimě probouzí a zve na procházky, třeba i do parku ve Věžkách.

Floria Kroměříž – Léto 2024

9.8.
11.8.
Floria Kroměříž – Léto 2024

Celostátní prodejní výstava pro všechny zahradníky a zahrádkáře – Floria Léto 2024. Celostátní prodejní výstava pro všechny zahradníky a zahrádkáře. Unikátní expozice tisíců květin. Desítky prodejců okrasných rostlin, bylinek, zeleniny, řemeslných výrobků a podobného zboží.

Floria Podzim 2024 v Kroměříži

11.10.
13.10.
Floria Podzim 2024 v Kroměříži

Ojedinělá výstava nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře – Floria podzim.

Floria Jaro 2024 v Kroměříži

27.4.
1.5.
Floria Jaro 2024 v Kroměříži

​Svátek pro všechny zahradníky a zahrádkáře je tady! Floria jaro je největší zahradnická výstava v České republice. Výstava se koná ve dvou etapách. Je určena nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře.

Výstava Zahrada Čech 2024

13.9.
18.9.
Výstava Zahrada Čech 2024

48. ročník veletrhu Zahrada Čech zaměřený na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody se uskuteční od 13. do 18. září 2024.

Zahrada 2024 v Havlíčkově Brodě

26.4.
28.4.
Zahrada 2024 v Havlíčkově Brodě

29. ročník prodejní výstavy potřeb pro zahradu a dům, zahradnických výpěstků, sadby a semen s doprovodným programem.

Orchideje a zimní květy v Botanické zahradě Liberec

29.12.
31.3.
Orchideje a zimní květy v Botanické zahradě Liberec

Botanická zahrada Liberec, vědoma si vzácnosti zeleně a květů v zimním období, se v zimním období chlubí svými tropickými rostlinami, zejména orchidejemi. Jejich sbírka je nejrozsáhlejší v České republice. Aktuálně kvetou nejhezčí z orchidejí rodu Calanthe, jež rostou v jihovýchodní Asii.

Klatovská pouť 2024

12.7.
14.7.
Klatovská pouť 2024

Město Klatovy pořádá tradiční pouť, v níž kromě pouťových atrakcí nebude chybět ani staročeský jarmark a průvod s obrazem Panny Marie Klatovské.

Země živitelka 2024 v Českých Budějovicích

22.8.
27.8.
Země živitelka 2024 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.

Flora Olomouc – festival gastronomie a nápojů Olima

3.10.
6.10.
Flora Olomouc – festival gastronomie a nápojů Olima

Festival Olima 2024 zve na soutěže kuchařů a cukrářů, Grand Prix ovocných destilátů Flora Košt, Flora Džem či Flora mošt

Další aktuality

Prosíme, nerušit! Vzácní ptáci začínají hnízdit v Národním parku České Švýcarsko

S prvními březnovými dny omezuje Správa národního parku České Švýcarsko vstup do lokalit, ve kterých hnízdí zvláště chráněné druhy ptáků. Celkem se jedná o 16 lokalit, ve kterých se nacházejí hnízdiště sokolů stěhovavých, čápů černých a výrů velkých. Tyto druhy jsou velmi citlivé na rušení člověkem a přijaté opatření mnohonásobně zvyšuje šanci na úspěšný průběh hnízdění a vyvádění mláďat. Zákazy vstupu jsou platné do 30. června pro hnízdiště sokolů a výrů, v případě čápů černých do 31. července. Opatření se nijak nedotýká sítě značených turistických cest v národním parku.
Ústecký kraj | Příroda

Kam v Ústí na výlet do přírody? Projděte se od Větruše k Vrkoči Labskými vrchy

Vysoko nad městem Ústí nad Labem se vypíná vrchol s krásnými výhledy do tří stran na labské údolí a prstenec okolních kopců. Jeho ozdobou je výletní zámeček Větruše, kde najdete restauraci s terasou, vyhlídkovou věž a několik sportovišť. Je to ideální cíl výletů s dětmi, které zde potěší prolézačky a pískoviště, ale také skvělý začátek pěšího výletu podél Labských vrchů ke skalnímu útvaru Vrkoč. Značená stezka vás od Větruše dovede na další zajímavá místa v okolí, například k Vaňovskému vodopádu na Podlešínském potoce.
Ústecký kraj | Letní sporty

Zoo Děčín připravila na sobotu levnější vstup pro rodiny

Děčínská zoologická zahrada připravila na sobotu 24. února 2024 speciální akci nazvanou Family day. Jedná se o speciální slevu na rodinné vstupné. Lze ji ale uplatnit pouze v kombinaci dva dospělí a jedno až tři děti. Přijďte do zoo za poloviční cenu a užijte si rodinný den!
Ústecký kraj | Příroda

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

V Kadani se chystá oblíbený C. K. Masopust

Každý region mívá svoji vlastní verzi masopustních oslav. Výjimkou není ani královské město Kadaň, jehož specifikum spočívá v tom, že má celý C.K. Masopust prvorepublikový ráz a koná se pod vedením Josefa Švejka. Navíc zde namísto obvyklé basy pochovávají Moranu. Letos masopustní veselí nastane už v sobotu 10. února 2024, kdy se sejde na Mírovém náměstí obrovské množství lidí z celého regionu, protože kadaňský Masopust nemá široko daleko obdoby.
Ústecký kraj | Zážitky

7 věcí, které nevíte o… památné hoře Říp

Říp, nepřehlédnutelnou dominantu rovin mezi Mělníkem a Roudnicí nad Labem, zná každý, počínaje pověstí o praotci Čechovi přes rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha na vrcholku až po poučku, že alespoň jednou za život by měl na tuto horu vystoupit každý pravověrný Čech. Možná ještě víc je ale toho, co o Řípu zatím nevíte.
Ústecký kraj | Příroda

Po stopách Ulriky von Levetzow krajem českého granátu

Baronka Ulrika von Levetzow (4. února 1804 Lipsko – 13. listopadu 1899 Třebívlice) světově proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Příběh nenaplněné a neopětované lásky stárnoucího básníka patří mezi největší milostné příběhy evropské historie. Ulrika von Levetzow byla fascinující osobností, představující doslova to nejlepší z celého 19. století. Zanechala po sobě jedinečný soubor šperků z českých granátů, jehož součástí je také největší broušený kus na světě . Spolu s nevlastním otcem Františkem Josefem z Klebelsbergu patřila mezi první podporovatele a členy společnosti Vlasteneckého, později Národního muzea. Byla známá svým sociálním cítěním a byla velkorysou mecenáškou řady sociálních projektů. Záhadný příběh neuzavřeného vztahu dodnes nejen do Třebívlic, Lokte a Mariánských Lázní přitahuje umělce, spisovatele, básníky a všechny romantické duše. Příběh velké lásky totiž skončil náhle a neodvratně.
Ústecký kraj | Zážitky

Masopust v zoo Děčín se blíží! Zapojíte se do soutěže O nej koblihu?

Taškařice veselé pro děti i dospělé… Tak to je slogan, který každoročně provází velmi oblíbenou akci, jež se koná v sobotu 3. února v Děčíně. Jde o oblíbený masopustní průvod městem, kterému předchází bohatý program v děčínské zoo a který ukončí veselice na náměstí. Návštěvníky čeká rozjařené odpoledne plné zajímavých aktivit. Program odstartuje ve 14:00 hodin v areálu zoo.
Ústecký kraj | Zážitky