Úvod > Aktuality > Kalendář nejlepších květinových a zahradnických výstav a trhů 2022
Kalendář nejlepších květinových a zahradnických výstav a trhů 2022
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Kalendář nejlepších květinových a zahradnických výstav a trhů 2022

  • Vydáno30. března 2022
Vaše zahrady, truhlíky a květináče se teprve začaly těšit na jaro, ale na portálu Kudy z nudy už nyní víme, na které zahradnické trhy a výstavy se můžete vypravit za měsíc, v létě anebo na podzim. Ať už patříte mezi ostřílené zahrádkáře nebo jen chcete načerpat inspiraci, na našich akcích se vám určitě bude líbit!

Duben: jarní trhy v Litoměřicích, Olomouci, na Vysočině a na Kuksu

Kytky jarníKvětiny, cibuloviny, zahradní nábytek, nářadí a techniku, hnojiva, postřiky, potraviny i přírodní léčiva nabízí od středy 6. do neděle 10. dubna Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích. První jarní výstava je určená pro všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Vstupné stojí 150 Kč, rodinné 350 Kč.

Série květinových a zahradnických výstav se vrací také do parků a pavilonů Výstaviště Flora ve Smetanových sadechOlomouci. Jarní etapa Flory se letos koná od čtvrtka 21. do neděle 24. dubna a vedle přehlídky květin, okrasných dřevin a stromků nabídne také veletrh zahradní mechanizace, pomůcek a potřeb pro zahradníky a zahrádkáře. Vstupné vás vyjde na 180 Kč.

Kuks bylinková zahradaV pátek 22. dubna začnou (a v neděli 24. dubna skončí) další dvě akce: zahradnická výstava Zahrada 2022Havlíčkově Brodě (v areálu Kulturního domu Ostrov) a Zahradnické trhyKuksu. Vstupné je symbolické, od 40 do 60 Kč. V Kuksu zároveň můžete navštívit barokní Hospital a projít se zahradami s bylinkovými záhony a ovocným sadem. Jako na všech výstavách je i zde možnost nákupu doplňkového sortimentu např. keramiky, dřevěných hraček, potřeb pro domácnost, přírodních léčivých produktů apod.
 

Květen: Zahrada ve Věžkách & svět květin v Kroměříži

Podobně jako olomoucká Flora má několik etap i výstava Zahrada Věžky, která se navíc díky mimořádné oblibě stále prodlužuje. Jarní část zahrádkářské prodejní výstavy v zámeckém parku ve Věžkách letos začne ve středu 27. dubna a potrvá až do neděle 1. května. Široký výběr květin a zeleniny doplní okrasné rostliny, ovocné keře a stromy, potřeby a pomůcky pro dům a zahradu a bohatý doprovodný program. Vstupenka stojí 90 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 200 Kč. Všechny nevyužité vstupenky z let 2020 a 2021 zůstávají i lestos v platnosti.

ZahrádkářA protože z Věžek to máte jen kousek do Kroměříže, můžete zároveň navštívit jarní výstavu Floria na stejnojmenném výstavišti. Od 30. dubna do 8. května bude Výstaviště Kroměříž patřit všem milovníkům květin, skvělé hudby a také těm, kteří přijdou potěšit své oko zhlédnutím nápadité květinové expozice. Na výstavě nakoupíte vše potřebné pro dům i zahradu od stovek prodejců z celé České republiky i ze zahraničí. Okouzlí vás tematicky vyzdobené pavilony tisíci květinami. Vystupují zde přední hvězdy hudební scény a otevřeny jsou desítky stánků a restaurací s širokou nabídkou občerstvení.


Červen: čas vyznání krásným růžím

růžeČerven je tradičně měsícem růží. Každoročně se konají slavnosti zasvěcené těmto půvabným rostlinám. Jednou z nich je akce Vyznání růžím, která se letos uskuteční 24. až 26. června 2022 v Rozáriu v Olomouci. Návštěvníky čeká rozkvetlá podívaná v unikátní růžové zahradě s bohatým doprovodným programem. Tím hlavním jsou ale kvetoucí růžové keře, smyslné vůně a nespočet barevných odrůd.

Kromě této "růžové" výstavy bývá každoročně na přelomu června a července otevřeno Soutěžní rozárium v Hradci Králové. Příchozí se mohou těšit na živé růže přímo na záhonech v nejlepší době pro vyniknutí jejich krásy, v období nejbohatšího kvetení, kdy jsou růže ve vrcholném stavu. Datum letošních Dnů otevřených dveří ještě není známo, většinou probíhají okolo poloviny června do prvního týdne v červenci. V krásném a útulném rozáriu najdete více než 200 různých kultivarů růží pěstovaných v počtu přibližně 1000 jednotlivých keřů ve všech typech – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné a miniaturní.
 

Červenec: Klatovy a karafiáty                                         

Chystáte se o víkendu 9. a 10. července do Klatov na Klatovskou pouť? Kromě pouťových atrakcí, koncertů, staročeského jarmarku, folklorního festivalu, otevřených památek a průvodu s mariánským obrazem je její tradiční součástí výstava karafiátů, které se konají každoročně min. tři červencové týdny. Tradici pěstování klatovských karafiátů prý založil rytmistr baron Volšanský, když se po skončení napoleonských válek v roce 1813 vrátil do rodného města a z francouzského Nancy si na památku přinesl semínka zvláštní květiny, kterou prý do té doby na Šumavě nikdo neviděl. Vy si překrásně rozkvetlé karafiáty mnoha barev, druhů a vůní můžete prohlédnout v době pouti v zahradě proti Vlastivědnému muzeu Dr. Hostaše; za příznivých podmínek karafiáty kvetou celý červenec.
 

Srpen: velké letní výstavy

Kytky letníMezi hýčkáním, přesazováním, zaléváním, hnojením, obdivováním a odpočíváním na svých překrásně rozkvetlých zahradách a terasách si nepochybně najdete čas na čtyři velké letní výstavy. Letos si rozložily termíny příhodně na celý srpen, a tak můžete být každý víkend jinde.

Začátek měsíce od pátku 5. do neděle 7. srpna bude patřit letní výstavě ve Věžkách. O pár dní později v pátek 12. srpna vypukne v Kroměříži letní výstava Floria; potrvá do neděle 14. srpna a pokud přijedete s dětmi, snadno je nalákáte na Dětský svět, obří hřiště s několika sportovišti a krytými i otevřenými hernami. Další prodloužený víkend od 18. do 21. srpna bude patřit letní etapě Flory Olomouc se záplavou nádherných květů právě vrcholícího léta a konec měsíce od 25. do 30. srpna můžete strávit na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích. Tady sice hraje prim obnova a rozvoj venkova, rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba či lesní a vodní hospodářství, ale část expozice se věnuje i oblíbenému zahradnictví a pěstitelství.
 

Září: Litoměřice a Zahrada Čech, Věžky a Kroměříž

V září se vracíme se do Litoměřic! Obvyklých devět dní od pátku 9. září do středy 14. září potrvá Zahrada Čech, navazující na jarní výstavu. Zatímco jedné z největších podzimních zahrádkářských výstav na severu Čech žádná podobná akce nekonkuruje, na konci měsíce naopak budete mít honičku. Podzimní pěstitelská výstava Floria v Kroměříži se bude konat od pátku 23. až neděle 25. září 2022. A hned ve středu 28. začne a v neděli 2. října skončí podzimní zahrádkářská a hobby výstava ve Věžkách. Obě výstavy nabídnou okrasné cibuloviny, ovocné stromy nebo chryzantémy.

 

Říjen: podzimní Flora v Olomouci

podzim kyticeS letošní přehlídkou květin, keřů, techniky a dalších zahrádkářských radostí se rozloučíme v Olomouci na podzimní etapě výstavy Flora – Hortikomplex. Potrvá od čtvrtka 29. září do neděle 2. října a těšit se můžete na oblíbené Zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily a zahradnických či domácích potřeb. Na programu ani letos nechybí festival gastronomie a nápojů Olima, na který se návštěvníci mohou těšit na galerii pavilonu A a v pavilonu E. Své místo v programu má také tradiční Dýňodlabání - soutěž pro žáky základních škol Olomouckého kraje ve vyřezávání dýní.