ÚvodAktualityV Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda
Letní sporty

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

  • 20. února 2024
V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
HorymírZ Radotína do Neumětel vyrazí v sobotu 24. února Horymírova sváteční jízda. Zahájí tím letošní jezdeckou sezónu 2024. Na společnou vyjížďku jsou zváni všichni přátelé koní, akce je přístupná pro jezdce všech jezdeckých "vyznání", tedy bez ohledu na styl, výstroj a výzbroj koně a jezdce.

K účasti jsou samozřejmě také zváni diváci, kteří se mohou s jezdci a koňmi pozdravit na náměstí v Radotíně po 8. hodině ranní anebo u kostela sv. Petra a Pavla v Neumětelích mezi 16:00 a 16:30 hodin.

Horymírova jízdaJízda bájného hrdiny Horymíra se koná každým rokem, i když v roce 2021 zhatil jízdu koronavirus. Letos vyjede družina již pojedenácté. Poté, co musel být jeden ročník vynechán, nyní platí pravidlo, že v každém sudém roce přijíždí vladyka Horymír z Radotína do Neumětel a v lichých letech obráceně, z Neumětel do Radotína. Pouť družiníků je dlouhá asi 40 km a koná se u příležitosti svátku bájného vladyky, který připadá na 29. února. Jelikož se však toto datum v kalendáři objevuje pouze jednou za čtyři roky, koná se Horymírova jízda v nepřestupné roky buď okolo 28. února nebo 1. března.
 

Pamatujete si na legendu o Horymírovi a věrném koni Šemíkovi?

Šemíkův skokStatečný a opatrný vladyka Horymír vládl na hradě "Neumětel" na úbočí Housiny v dobách panování knížete Křesomysla. V tuto dobu lidé nechávali svá pole ležet ladem a stěhovali se do míst, kde se nalézaly kovy. Horymír upozorňoval na nebezpečí hladomoru a prosil knížete, aby vydal rozkaz k návratu rolníků zpět k půdě. Křesomysl byl však opojený rudným bohatstvím a Horymíra nevyslyšel. Navíc horníci z Březových Hor se vladykovi pomstili tím že mu vypálili dvůr. Horymír jin za to se svými lidmi zavalil příbramské doly. Poté byl Křesomyslem zajat a odsouzen k smrti.

Před popravou si vyžádal, aby se směl projet na svém koni Šemíkovi třikrát po knížecím dvoře. To mu bylo dovoleno. Při jízdě se jezdec naklonil ke koni a něco mu pošeptal. Šemík se vzepjal a mocným skokem se přehoupl přes vyšehradské hradby, seběhl po skále, skočil do Vltavy, přeplaval na protější břeh a tak zachránil pánovi život. Ba co víc, donesl ho ještě do Neumětel. Ale tam podlehl vnitřním zraněním, skonal a byl pohřben pod velikým kamenem u vrat Horymírova dvora. Křesomysl pak udělil vladykovi za hrdinský kousek milost.
7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Horymír a Šemík – udatný jezdec a jeho kůň ze starých českých legend

Horymír a Šemík – udatný jezdec a jeho kůň ze starých českých legend

Národní pověst o Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi patří k nejdojemnějším příběhům o lidském a koňském přátelství. Příběh se údajně odehrál za vlády bájného knížete Křesomysla v roce 846 a dodnes jej připomíná Šemíkův hrob v Neumětelích.

Další aktuality

Prozkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej prakticky až do své smrti roku 1936. Svou rozlohou téměř 250 hektarů patří park k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Od roku 2010 je také na seznamu chráněných památek UNESCO, jako součást pražské památkové rezervace.
11. červen 2024 16:00
Příroda, Středočeský kraj

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.
10. červen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Cyklistika s Járou Cimrmanem: spanilá jízda do Tanvaldu vyrazí už v sobotu

Pokud patříte k obdivovatelům legendárního českého génia Járy Cimrmana, pak si nesmíte nechat ujít slavnosti a spanilou jízdu 8. června 2024 v Tanvaldu a okolí, která je mu věnována. V sobotu jste zváni do muzea ve Velkých Hamrech a v neděli se koná velká sláva v Tanvaldu, kam přijede peleton historických bicyklů, včetně vysokých kol.
7. červen 2024 6:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Příbram

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
6. červen 2024 10:44
Památky, Středočeský kraj

Projděte se z pohádkových Hrusic po stopách kocourka Mikeše

V sobotu 8. června 2024 opět můžete vyrazit na cestu, na níž zažíval svá dobrodružství pohádkový kocourek Mikeš. Pětadvacetikilometrový pochod vás provede z Hrusic až do Říčan. Lze zvolit také kratší 15 a 10 kilometrů ze Struhařova nebo od Říčanské hájovny. Cíl hlavního pochodu je v Mukařově, u pomníku kocoura Mikeše.
5. červen 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Mezinárodní festival dechové hudby Kmochův Kolín slibuje zábavu pro celou rodinu

59. ročník festivalu Kmochův Kolín, jenž je pořádán na počest českého skladatele a kapelníka Františka Kmocha narozeného v Zásmukách u Kolína, slibuje od 7. do 9. června 2024 zábavu při výtečné muzice ve skvělé atmosféře. Do Kolína se opět sjedou desítky muzikantů převážně dechové hudby, která bude městem znít ve všech svých podobách, tedy v klasických pochodech, ale třeba i v podobě operních árií či divácky velmi oblíbených melodií filmových.
4. červen 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Den Kozla Velké Popovice nabídne nejen skvělé pivo

V pivovaru ve Velkých Popovicích se v sobotu 8. června 2024 od 11:30 uskuteční již dvacátý devátý ročník Dne Kozla, který připomene 150. výročí založení pivovaru ve Velkých Popovicích. Součástí těchto tradičních oslav piva bude bohatý hudební program. Na pódiu se představí celkem pět kapel a hudebníků. Největším lákadlem budou zajisté legendární české kapely a interpreti jako jsou Monkey Business, Wohnout nebo Tomáš Klus.
4. červen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Bělské balónové hemžení bude nevšedním zážitkem pro celou rodinu

Bělá pod Bezdězem, její okolí, začátek léta a horkovzdušné balóny – to vše patří neodmyslitelně k sobě a to také shrnuje již 22. ročník Bělského balónového hemžení. Ten letošní se koná od 30. května až do 2. června 2024. Místní i turisté mohou sledovat balónové hemžení v okolí hradu Bezděz, Máchova jezera, ale také Českého ráje. Hojně navštěvovanou se stala sobotní večerní světelná show.
30. květen 2024 12:00
Letní sporty, Středočeský kraj