Úvod > Aktuality > V Radotíně zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda
Letní sporty

V Radotíně zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

  • Vydáno23. února 2023
V sobotu 25. února 2023 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde v 9:00 v Neumětelích, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Radotína.
HorymírZ Neumětel do Radotína vyrazí v sobotu 25. února Horymírova sváteční jízda. Zahájí tím letošní jezdeckou sezónu 2023. Na společnou vyjížďku jsou zváni všichni přátelé koní, akce je přístupná pro jezdce všech jezdeckých "vyznání", tedy bez ohledu na styl, výstroj a výzbroj koně a jezdce.

K účasti jsou samozřejmě také zváni diváci, kteří se mohou s jezdci a koňmi pozdravit na náměstí sv. Petra a Pavla v Neumětelích okolo 9. hodiny anebo cca v 16:00 hodin na náměstí v Radotíně.

Horymírova jízdaJízda bájného hrdiny Horymíra se koná každým rokem, i když minulý rok zhatil jízdu koronavirus. Letos vyjede družina již podesáté. V každém lichém roce přijíždí vladyka Horymír z Radotína do Neumětel a v sudých letech obráceně, z Neumětel do Radotína. Letos se ale pojede obráceně, kvůli vynechanému předloňskému ročníku. Pouť družiníků je dlouhá asi 40 km a koná se u příležitosti svátku bájného vladyky, který připadá na 29. února. Jelikož se však toto datum v kalendáři objevuje pouze jednou za čtyři roky, koná se Horymírova jízda v nepřestupné roky buď okolo 28. února nebo 1. března.
 

Pamatujete si na legendu o Horymírovi a věrném koni Šemíkovi?

Šemíkův skokStatečný a opatrný vladyka Horymír vládl na hradě "Neumětel" na úbočí Housiny v dobách panování knížete Křesomysla. V tuto dobu lidé nechávali svá pole ležet ladem a stěhovali se do míst, kde se nalézaly kovy. Horymír upozorńoval na nebezpečí hladomoru a prosil knížete, aby vydal rozkaz k návratu rolníků zpět k půdě. Křesomysl byl však opojený rudným bohatstvím a Horymíra nevyslyšel. Navíc horníci z Březových Hor se vladykovi pomstili tím že mu vypálili dvůr. Horymír jin za to se svými lidmi zavalil příbramské doly. Poté byl Křesomyslem zajat a odsouzen k smrti.

Před popravou si vyžádal, aby se směl projet na svém koni Šemíkovi třikrát po knížecím dvoře. To mu bylo dovoleno. Při jízdě se jezdec naklonil ke koni a něco mu pošeptal. Šemík se vzepjal a mocným skokem se přehoupl přes vyšehradské hradby, seběhl po skále, skočil do Vltavy, přeplaval na protější břeh a tak zachránil pánovi život. Ba co víc, donesl ho ještě do Neumětel. Ale tam podlehl vnitřním zraněním, skonal a byl pohřben pod velikým kamenem u vrat Horymírova dvora.
Horymír a Šemík – udatný jezdec a jeho kůň ze starých českých legend

Horymír a Šemík – udatný jezdec a jeho kůň ze starých českých legend

Národní pověst o Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi patří k nejdojemnějším příběhům o lidském a koňském přátelství. Příběh se údajně odehrál za vlády bájného knížete Křesomysla v roce 846 a dodnes jej připomíná Šemíkův hrob v Neumětelích.

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Další aktuality

Jarní poutě: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Pražská Matějská už je v plném proudu, ale další pěkné poutě nás teprve čekají. Víte, že v Kutné Hoře slaví Sedleckou pouť a na jihu Čech se koná pouť Dobrovodská? Krásná a tradiční je také pouť u bájného vrchu Říp.
Středočeský kraj | Zážitky

Křivoklát ožije v dubnu tradiční akcí Královské Velikonoce

Od 7. do 9. dubna 2023 se na hradě Křivoklát koná tradiční oslava Velikonoc – Knížecí Velikonoce. Na velikonočním jarmarku si můžete nakoupit ručně vyrobené předměty, vyzkoušet sami jejich výrobu, vytvořit si originální šperk, nebo si zkusit techniku práce na hrnčířském kruhu. O zábavu a kulturní zážitky se postarají účinkující, kteří jsou pravidelným návštěvníkům dobře známí, ale i mnoho nových umělců.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na 1. a 2. duben 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Krakovec je o víkendech otevřený

Hrad Krakovec, který leží na západní hranici CHKO Křivoklátsko mezi Kralovicemi a Rakovníkem, zve všechny milovníky hradní architektury k zajímavým prohlídkám každý březnový a dubnový víkend. Hrad je známý pobytem mistra Jana Husa, ale třeba i natáčením oblíbené pohádky Ať žijí duchové.
Středočeský kraj | Památky

Pozor, čeká nás změna času: v noci ze soboty na neděli se změní zimní čas na letní

Tak jako každé jaro čeká nás i letos posun času o jednu hodinu. Změna nastane v noci ze soboty 25. na neděli 26. března, kdy se hodinová ručička posune o hodinu dopředu, takže bude „o hodinu víc“ světla, ale zato si přivstaneme o hodinu dříve. Proč pořád máme dva časy a jak si užít hodinku k dobru vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Evropským stromem roku se stal polský dub Fabrykant, česká hrušeň skončila jedenáctá

V soutěži Evropský strom roku pořádané Nadací Partnerství zvítězil polský Dub Fabrykant, následovaný Dračím dubem ze Slovenska a ukrajinskou Jabloní z města Krolevets. Česká hrušeň skončila na 11. místě z celkem 16 soutěžních zemí. Polsko vyhrálo v mezinárodní anketě již podruhé v řadě, kdy vloni získal titul Dub Dunin.
Středočeský kraj | Příroda

Na výstavišti v Lysé nad Labem proběhne oblíbená výstava Zemědělec

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 22. do 26. března 2023 na výstavišti v Lysé nad Labem. Bude se zde totiž konat již 56. ročník oblíbené výstavy Zemědělec, která bude opravdu velkolepou oslavou přicházejícího jara. Největší zahrádkářská, zahradnická a zemědělská událost v Polabí nabídne široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jako každoročně i letos zahájilo Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem návštěvnickou sezónu tradiční zvykoslovnou výstavou „Jaro na vsi“, v pořadí po jednatřicáté. Velikonoční zvyky a jarně vyzdobené chalupy jsou k vidění od pátku 17. března do 23. dubna 2023.
Středočeský kraj | Památky