Úvod > Aktuality > V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda
V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda
"> "> ">

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

Vydáno 28. února 2020 Letní sporty
V sobotu 29. února 2020 se v Neumětelích chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde v 8:00 na náměstí, odkud v 8:15 vyrazí na dlouhou cestu, až do Prahy - Radotína.
HorymírZ Neumětel do Radotína vyrazí v sobotu 29. února Horymírova sváteční jízda. Zahájí tím letošní jezdeckou sezónu 2020. Na společnou vyjížďku jsou zváni všichni přátelé koní, akce je přístupná pro jezdce všech jezdeckých "vyznání", tedy bez ohledu na styl, výstroj a výzbroj koně a jezdce. K účasti jsou samozřejmě také zváni diváci, kteří se mohou s jezdci a koňmi pozdravit v Neumětelích v 8:00 na náměstí anebo v 16:15 na náměstí sv. Petra a Pavla v Radotíně. Po příjezdu a přivítání jezdců pokračuje program Radotínským masopustem.

Program v Radotíně na náměstí sv. Petra a Pavla začíná už ve 12 hodin zabíjačkovými svátečními hody. Masky si dají dostaveníčko u Koruny přibližně o půl hodiny později (ve 12.30 hodin), aby ve 13 hodin vyrazily průvodem k radnici. Na pódiu bude od jedné až do půl šesté probíhat další program, během něhož vystoupí divadelní spolek Gaudium, skupina Péro za kloboukem, ZUŠ Radotín, TJ Sokol Radotín a těšit se můžete i na bubble show nebo flašinetáře.

Horymírova jízdaJízda bájného hrdiny Horymíra se koná každým rokem, letos vyjede družina již podeváté. V každém lichém roce přijíždí vladyka Horymír z Radotína do Neumětel a v sudých letech obráceně, z Neumětel do Radotína. Pouť družiníků je dlouhá asi 40 km a koná se u příležitosti svátku bájného vladyky, který připadá na 29. února. Jelikož se však toto datum v kalendáři objevuje pouze jednou za čtyři roky, koná se Horymírova jízda v nepřestupné roky buď 28. února nebo 1. března.
 

Pamatujete si na legendu o Horymírovi a věrném koni Šemíkovi?

Šemíkův skokStatečný a opatrný vladyka Horymír vládl na hradě "Neumětel" na úbočí Housiny v dobách panování knížete Křesomysla. V tuto dobu lidé nechávali svá pole ležet ladem a stěhovali se do míst, kde se nalézaly kovy. Horymír upozorńoval na nebezpečí hladomoru a prosil knížete, aby vydal rozkaz k návratu rolníků zpět k půdě. Křesomysl byl však opojený rudným bohatstvím a Horymíra nevyslyšel. Navíc horníci z Březových Hor se vladykovi pomstili tím že mu vypálili dvůr. Horymír jin za to se svými lidmi zavalil příbramské doly. Poté byl Křesomyslem zajat a odsouzen k smrti.

Před popravou si vyžádal, aby se směl projet na svém koni Šemíkovi třikrát po knížecím dvoře. To mu bylo dovoleno. Při jízdě se jezdec naklonil ke koni a něco mu pošeptal. Šemík se vzepjal a mocným skokem se přehoupl přes vyšehradské hradby, seběhl po skále, skočil do Vltavy, přeplaval na protější břeh a tak zachránil pánovi život. Ba co víc, donesl ho ještě do Neumětel. Ale tam podlehl vnitřním zraněním, skonal a byl pohřben pod velikým kamenem u vrat Horymírova dvora.