Úvod > Aktuality > V Litomyšli se v neděli slavnostně otevře zámecké návrší
V Litomyšli se v nedeli slavnostne otevre zámecké návrší
"> V Litomyšli se v nedeli slavnostne otevre zámecké návrší "> Vetšina objektu byla príležitostne zprístupnena i v prubehu rekonstrukce, ale až v tuto dobu je cas na komentované prohlídky "> Pro návštevníky je navíc pripravena Velká celodenní hra s možností vyhrát zajímavé ceny
Památky

V Litomyšli se v neděli slavnostně otevře zámecké návrší

  • Vydáno11. září 2014
Řadu hvězdných sudiček bude mít při svém prvním oficiálním kroku do života zámecké návrší v Litomyšli. Druhý víkend v září se v rámci Dnů evropského dědictví pravidelně otvírají brány nejzajímavějších památek, budov a dalších prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Právě v těchto se v Litomyšli slavnostně vrací do života všech jedenáct revitalizovaných objektů na zámeckém návrší.

Litomyšl zámekV neděli 14. září dojde ve 14 hodin ke slavnostnímu předání klíčů od jedenácti objektů zpět městu Litomyšl. K předání staveniště a zároveň symbolických klíčů od jedenácti objektů, které čekaly na rekonstrukci, došlo 5. července 2011. Obnovou od té doby prošel zámecký pivovar, jízdárna, kočárovna, stáj, konírna, piaristická kolej a kostel, park, první a horní nádvoří a předzámčí. Většina objektů byla příležitostně zpřístupněna i v průběhu rekonstrukce, ale až v tuto dobu je čas na komentované prohlídky všech revitalizovaných objektů. Prohlídky budou rozděleny do tří bloků:

A: chrám Nalezení sv. Kříže a piaristická kolej (sraz před vstupem do koleje, cca 1,5 hod.)
B: zámecký pivovar, jízdárna, zahrada a hospodářské budovy (sraz u kašny přej jízdárnou, cca 1 hod.)
C: Regionální muzeum v Litomyšli (sraz před vchodem do muzea, cca 1 hod.).

Na každý blok je třeba se v informačním centru přihlásit zvlášť, kapacity jsou omezené (max. 30 lidí na jednu prohlídku). Prohlídky jsou zdarma, začínají v neděli v 9, 12, 15 a 17 hodin a některé z nich provedou přímo autoři jednotlivých návrhů rekonstrukcí.

Celodenní program v předzámčí a Velká celodenní hra

LitomyšlCelodenní program na pódiu mezi chrámem Nalezení sv. Kříže a muzeem bude moderovat Václav Žmolík. Začíná se řemeslným trhem a písněmi středověké Evropy v podání BraAgas již v 9 hodin ráno. Od 10:15 hodin se pódium ponoří do ticha a v nedalekém chrámu Nalezení sv. Kříže se bude sloužit slavnostní mše svatá jako poděkování za revitalizaci zámeckého návrší. O půl dvanácté dostane v předzámčí prostor pohádka – nejen nejmenší návštěvníci se mohou těšit na Králíky z klobouku v podání Divadla Špílberg a hned poté na Pernštejnskou trilogiiloutkové představení divadla Julie & spol. Po slavnostním předání klíčů zve město Litomyšl na koncert české hudební legendy Spirituál Kvintet a od 17 hodin na folkrockový hudební nášup z Vizovic, skupinu Fleret.

Živo a veselo však nebude pouze v předzámčí. První zámecké nádvoří bude patřit výstavě historických vozidel a program pro děti bude i v zámecké zahradě. Navíc bude pro návštěvníky připravena Velká celodenní hra s možností vyhrát zajímavé ceny. Hrací karty, start i cíl bude v dětském pavilonu na horním nádvoří. Vydejte se ve stylu Indiana Jonese na cestu za zámeckým pokladem.

V případě deště se program z předzámčí přesunuje do jízdárny – samozřejmě s výjimkou řemeslného trhu.

Do muzea napříč staletími – ochutnávka programu Škola na zámku

Regionální muzeum LitomyšlLáká vás dobrodružná cesta staletími? Chcete odhalit tajemství starobylého města a života jeho obyvatel? Navštívit trh nebo řemeslnou dílnu? Pokud ano, svěřte se do péče lektora a společně s ním projděte muzeum napříč staletími.

Škola na zámku je jedinečným projektem propojujícím zážitkovou pedagogiku a genius loci lokality zámecké návrší v Litomyšli. Využívá vazby na dobové reálie, památky, kulturní dědictví a významné osobnosti, které ve městě pobývaly. V Regionálním muzeu v Litomyšli máte jedinečnou možnost absolvovat jeden kompletní program, konkrétně Pojďte s námi do muzea – Zámek muzejní a řemeslný.

Na program je třeba přihlásit se předem v RML a vyšetřit si čas od 9 do 11.30 hodin. V dětském pavilónu před kočárovou budou pouze krátké ukázky dětských programů, krátké workshopy a výtvarné dílny. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet kresbu ve stylu renesančních mistrů, vyrobí si vlastní iniciál, naučí se zákony perspektivy, odhalí tajemství soch na zámeckém návrší a mnoho dalšího. Zájemci se také dozvědí více o celém projektu a jeho programové nabídce.

Kromě slavnostního zpřístupnění zámeckého návrší připravlo město Litomyšl v sobotu nejen na Den otevřených dveří památek, ale také na noční prohlídky památek.

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Další aktuality