Úvod > Aktuality > V klášteře Zlatá Koruna se chystá speciální prohlídka o životě mnichů

V klášteře Zlatá Koruna se chystá speciální prohlídka o životě mnichů

Vydáno 12. června 2019 Památky
Klášter Zlatá Koruna připravil na sobotu 15. června speciální prohlídku na téma klášterní život, kterou se připojuje k sérii zvláštních prohlídek nazvaných Monastýrování. Během prohlídky se dozvíte informace, na které během běžné prohlídky nezbývá čas. Jak se mohl někdo stát mnichem? Jaké skládal sliby? Co během dne mniši dělali, jak se dorozumívali, když téměř nesměli hovořit? To vše se dozvíte na zlatokorunském Monastýrování.
Zlatá KorunaProhlídka začíná v hostinské kapli, kde se dříve vítali klášterní hosté. Z Benediktovy řehole se dozvíte, jak se mniši k návštěvám chovali. Poté se přesunete do patra opatství, kde se dozvíte základní informace k historii kláštera, při které vám pomůže dochovaná barokní freska v opatské hale, která znázorňuje legendu o vzniku kláštera. Nebudou chybět informace o samotném opatství, funkci a volbě opata.

Hovorna byla jediná místnost, kam směli mniši dvakrát denně přijít a mluvit. Jak to vyřešli dál? V refektáři se jedlo také jen dvakrát denně. Jaké množství pokrmu a nápojů mniši směli? Na závěr se podíváte do kapitulní síně, kde se příjímali novici a volili opaté.

Zlatá KorunaVe zlatokorunském klášteře se také dochoval cyklus zajímavých školních obrazů, které se využívaly jako názorná pomůcka při výuce pro děti místních poddaných. Dále se dozvíte se, jaké zajímavé svazky byly uloženy v klášterní knihovně a naučíte se některé znaky ze znakové řeči cisterciáků, která byla hlavním dorozumívacím prostředkem ve středověku. Na závěr vás čeká praktická dílna, kde si budete moci vyzkoušet vyrobit pečeť s motivem zlatokorunské rozety nebo psát husím brkem.

Prohlídka začíná 15. 6. 2019 v 16:30 hodin a její délka je cca 90 minut. Z kapacitních důvodů je nutné si na prohlídku rezervovat místa na tel.: 380 743 126 či e-mailu: boucek.jan@npu.cz. Vstupenka stojí 150 Kč.
Klášter Zlatá Koruna - historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna - historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Vltava - česká vodácká klasika

Vltava - česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.