Úvod > Aktuality > Umění stavitelství doby Karla IV. ukazuje výstava v Národním technickém muzeu
Umění stavitelství doby Karla IV. ukazuje výstava v Národním technickém muzeu
"> ">
Kultura

Umění stavitelství doby Karla IV. ukazuje výstava v Národním technickém muzeu

  • Vydáno14. května 2016
K letošním oslavám 700. výročí narození nejvýznamnějšího českého panovníka a římského císaře Karla IV. přispívá Národní technické muzeum výstavou s názvem „Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV.“, která návštěvníka přivádí na středověké staveniště a přibližujeme mu pestrým a názorným způsobem na pozadí stavby opevnění Nového Města pražského dobové stavební techniky a řemesla včetně práce s velkými gotickými stavebními stroji.
Civitas CarolinaVýstava Civitas Carolina (Město Karlovo) v Národním technickém muzeu zachycuje atmosféru středověkého staveniště. Jejím hlavním tématem je stavba opevnění Nového Města pražského, důležité části města, protože bez fortifikace zajišťující bezpečnost by existence tehdejšího města nebyla možná. Hradba Nového Města byla dlouhá 3,5 km a byla postavena za 23 měsíců. Ve výstavním sále je vztyčena část rozestavěné hradby, která je postavena podle původní technologie a za pomoci autentického materiálu. Zmapována je zde celá technologie stavby a její fáze od lámání kamene, přes jeho zpracování, dopravu a samotnou stavbu hradby.

Před budovou muzea si můžete prohlédnout funkční repliky velkých středověkých strojů. Středověké stavební stroje byly důmyslné ve své myšlence a jednoduché v provedení. Dřevěný jeřáb byl používán pro zdvihání těžších břemen, kamenných bloků a masivních trámů. Šlapací kolo, jehož pomocí se navíjelo lano jeřábu, je na lidský pohon. Dalším strojem je replika středověkého beranidla, které sloužilo k zatloukání kůlů (pilotů) do země. Takto se zpevňovaly břehy nebo zakládaly stavby v nestabilním terénu.
 

Okenní kružba, svorník i fragment brány

Výstava Civitas CarolinaStavitelské úspěchy doby Karla IV. ve výstavě přibližují v neposlední řadě vzácné dobové předměty. Z fragmentů středověké brányhradu Bečova je sestaven průchod, kterým  procházejí návštěvníci, rozměrným a velmi cenným exponátem je gotický klenební svorníkchrámu sv. Víta na Pražském hradě s původní polychromií. Vystavena je část pískovcové okenní kružbyhradu Karlštejna, středověké cihlářské výrobky a další dobové unikáty.

Výstava, která je umístěna v hlavním sále muzea, potrvá od 12. 5. 2016 do 5. 2. 2017. Na výstavu tematicky navazuje prezentace strážních hradů Karla IV.: hradů Kašperk, Karlsfried, Radyně a Lauf. Jedná se o menší výstavu v 3. patře muzea, ve které se návštěvník může seznámit s jejich historií.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.