Úvod > Aktuality > Symbolem české národní turistiky je hora Říp
Památky

Symbolem české národní turistiky je hora Říp

  • Vydáno27. října 2010
Místem, které si nejvíce spojujeme s událostmi z českých dějin, je hora Říp. V aktuální anketě o tom přesvědčivě rozhodli návštěvníci portálu Kudy z nudy. Každý Čech by se podle jejich mínění měl podívat také na Pražský hrad, Karlštejn nebo Velehrad.
1. Hora Říp (45 % hlasů) – tady to všechno začala. Z Řípu se rozhlédl Praotec Čech a rozhodl o naší domovině. Na jeho vrcholu stojí románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha přestavěná ve 12. století.
2. Pražský hrad (23 %) – jeden z nejsilnějších symbolů české státnosti. Sídlo knížat, králů, dnes prezidenta. Je tu řada významných staveb, např. katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava.
3. Karlštejn (14 %) – sídlo nejoblíbenějšího českého panovníka, římského císaře a největšího Čecha, Karla IV. bylo postaveno ve 14. století k ochraně korunovačních klenotů.
4. Velehrad (4 %) – známé poutní místo, kde se potkává velkomoravská tradice sv. Cyrila a Metoděje s tradicí západního křesťanství.
5. Olomouc (3 %) – 4. srpna 1306 ukončila ruka neznámého vraha život mladého knížete Václava III. a tím i mužskou linii vládnoucí dynastie Přemyslovců.
6.-8. Stará Boleslav (2 %) – mučednická smrt svatého Václava zabitého rukou vlastního bratra přeměnila Starou Boleslav v nejstarší poutní místo v Česku.
6.-8 Hrad Krakovec (2 %) – poslední útočiště Mistra Jana Husa před jeho nuceným odchodem do Kostnice je dodnes skvělou ukázkou gotické hradní architektury.
6.-8 Bílá hora (2 %) – 8. 11. 1620 zde byla na hlavu poražena vojska českých stavů. Jeden z mezníků naší i evropské historie.
9. Brno (1 %) funkcionalistická vila Tugendat byla v roce 1992 svědkem jednání Václava Klause a Vladimíra Mečiara, při kterém bylo dohodnuto rozdělení Československa.
 
Ankety na portálu www.kudyznudy.cz se zúčastnilo 364 hlasujících. Mezi dalšími tipy na „národní místa“ se objevily také hrad Křivoklát, Karlův most nebo Plzeň.
Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Hora Říp – symbol české národní historie

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Další aktuality