ÚvodAktuality#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek
Zážitky

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

  • 12. května 2020
Památky po celém Česku se začínají otevírat návštěvníkům. Vaše prohlídky hradů a zámků se nemusí nést jen ve stylu „hezky česky“. Kdo chce vidět kousek exotiky, tomu na portálu Kudy z nudy nabídneme historické zbraně bojovníků z blízkého i dálného východu, nábytek, porcelán, zahrady a dokonce i pavilony a drobné stavby, inspirované exotickými asijskými zeměmi. Interiéry hradů, zámků a dalších objektů se otevřou 25. května, do zahrad a parků můžete zavítat již od 11. května.

Milovníci asijského umění by se měli vypravit na výlet po Česku

Vlašim
Borneo
Letní výlety za exotikou můžete zahájit třeba na zámku Kynžvart, kde při prohlídce spatříte část proslulého kabinetu kuriozit.

Jsou mezi nimi i kousky z Orientu, například harémové šaty, které dostala dcera kancléře Metternicha ke svým pátým narozeninám od samotného tureckého paši Ahmeda Fethi, oděv japonského samuraje, oštěpy z Jávy, kyje se žraločími zuby z tichomořských ostrovů, čelenka čínské nevěsty, písek ze tří pouští a řada přírodních kuriozit z dalekých zemí.
 

Cesta za japonskou hraběnkou

Jedna z prohlídkových tras na zámku v Horšovském Týně vám představí předměty z pozůstalosti a osudy hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi, Japonky, která se roku 1892 provdala za hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, diplomata Rakousko-Uherska v Japonsku. Mitsuko byla jednou z prvních (a možná vůbec první) Japonkou, která se usadila v Čechách. S manželem a sedmi dětmi žila na zámku v Poběžovicích. Jako vzpomínka na hraběnku Mitsuko i pro jejich radost tu byla zřízena japonská kamenná zahrada.
 

Světová diplomacie v Lysicích

Jako diplomat působil také Erwin Dubský, jehož rodině patřil jihomoravský zámek Lysice. Kromě běžných prohlídek si letos můžete projít okruh, věnovaný jeho životu, cestám a předmětům, které do Lysic přivezl z dalekého Orientu. K vidění jsou jak fotografie a deníky z jeho cest, tak řada uměleckých artefaktů: sady porcelánových šálků z Číny a Japonska či vázy zdobené barevnými emaily a zlatem na polevě s tradičním dekorem charakteristickým pro období Mejdži. Podle dobového tisku Erwin Dubský přivezl ze zemí Dálného Východu asi šedesát beden a přibližně 1 300 zajímavostí a suvenýrů z Číny a Japonska, Kalifornie, Bombaje a Patagonie. Po svém návratu koncem léta 1876 uspořádal ve třech sálech lysického zámku výstavu, která byla pro veřejnost otevřená každý den dopoledne – podobnou, jako nyní můžete vidět i vy.
 

Čínské pavilony a mosty u nás

  • Milovníci asijského umění by se měli vypravit do Vlašimi, protože aristokratické zálibě v Orientu se bývalí majitelé zdejšího zámku Auerspergové věnovali s velkou péčí a náruživostí. Něco z jejich sbírek je k vidění v Muzeu Podblanicka, při procházce zámeckým parkem objevíte Čínský pavilon. Nedívejte se jen zdálky, zajděte i do podloubí a podívejte se, jak se po jeho stěnách pnou vymalované palmy a fíkovníky a jak stylizovaný pohled do exotické zahrady umocní obloha na zaklenutém stropě plná ptáků a motýlů. Vlašimský pavilon nápadně připomíná pavilion v chrámu San Temple Kuching na Borneu.

  • Jednoduchý čínský pavilonek najdete také v Podzámecké zahraděKroměříži, další čínský pavilon stojí v parku u zámku Krásný Dvůr.
  • Čínský pavilon nemohl chybět ani v parku lednického zámku; barevná dřevěná stavba bohatě zdobená čínskými motivy se zvonky i čínskými draky stála od roku 1795 na dnes již neexistujícím Čínském ostrově a chodilo se k němu přes Čínský zvonkový most, jehož kopie je k vidění i nyní. V pavilonu bylo uloženo šest hedvábných ručně malovaných čínských tapet, pocházejících z Versailles. Patřilo k němu přístaviště s hrází zdobenou čínskými vázami, kde kotvilo několik výletních lodiček, návštěvníci k němu přicházeli přes portál ze dvou velrybích čelistí a kolem cínových soch čínských lvů. Letohrádek se nedožil ani sta let; v roce 1892 byl stržen kvůli špatnému stavu a vysokým nákladům, které by vyžadovala jeho oprava. Zbyl po něm jen kruhový násyp, kde byl v roce 2000 vysazen jerlín japonský, částečně zasypané přístaviště a pískovcové úchyty, které dřív držely velrybí čelisti.
Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami Památky

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámek Jemniště – piknik či ubytování v romantickém prostředí Památky

Zámek Jemniště – piknik či ubytování v romantickém prostředí

Barokní zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725, jeho současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé křídlo zámku. Na Jemništi se konají romantické svatby, rodinné oslavy, podnikové akce a připraví vám i piknik v zámeckém parku. Přijít lze i na prohlídku.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu Příroda

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby Příroda

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy Památky

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Nejvyšší islámská stavba v Česku – Minaret v Lednici

Nejvyšší islámská stavba v Česku – Minaret v Lednici

Stavba leží v nadmořské výšce 175 m n.m. a je 60 metrů vysoká. Jedná se zároveň o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí.

Zámek Lysice Památky

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou Památky

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému Kultura

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému

Polabské muzeum v Lysé nad Labem věnovalo část svých prostor tamějšímu rodáku a rozluštiteli chetitštiny Bedřichu Hroznému a jeho dílu. Expozice obsahuje řadu unikátních předmětů a osobních věcí ze života tohoto předního orientalisty.

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka Památky

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka

Expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí doplňuje výstava věnovaná historii vlašimského zámku a další stálé expozice, zaměřené na vlastivědu, přírodu a historii Podblanicka.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze Kultura

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy Památky

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského Památky

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

V tichém koutu Pošumaví, obklopeno nevšedními přírodními krásami, leží městečko Chudenice – východisko Chodska a Klatovska, brána Šumavy. Není tu hluk průmyslových závodů ani kouř továrních komínů. Čistý lesní vzduch posiluje plíce a hluboký klid léčí unavené nervy.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec. Podívat se můžete do mnoha krásných expozic i nádherné zahrady a parku.

Historický palmový skleník u zámku v Kopidlně Příroda

Historický palmový skleník u zámku v Kopidlně

Zámek v Kopidlně na Jičínsku v Královéhradeckém kraji obklopuje anglický park, ve kterém kdysi stávala zimní zahrada, fíkovna a oranžérie. Zdejší skleníky jsou dnes technickou památkou, kterou můžete sami navštívit.

Hrad Malenovice – přepychové sídlo rodu Šternberků Památky

Hrad Malenovice – přepychové sídlo rodu Šternberků

Jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu, hrad Malenovice, leží jen 6 km od centra moderního Zlína. Hrad má krásně upravené okolí a doslova vybízí k návštěvě.

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži Památky

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Drobná stavba na ostrově Divokého rybníka, kterou zná málokterý návštěvník Kroměříže, ale kterou miluje každý, kdo má rád Podzámeckou zahradu.

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně Památky

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně

Libochovický zámek stojí na místě gotické tvrze, kterou nechal přestavět Jan z Lobkowicz na jednopatrový renesanční zámek v letech 1560–1564. Pozdější majitel Gundakar Dietrichstein, který koupil vyhořelý zámek od Šternberků, ho v letech 1682–1690 přestavěl do rozsáhlého barokního sídla.

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR Památky

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier.

Zámeček Belveder nedaleko Valtic Památky

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

V jednoduchosti je krása – o tom svědčí zámeček Belveder, vystavěný na severním okraji Valtic Josefem Hardmuthem. Příkaz knížete zněl „postavit pěknou bažantici“ a architekt se tohoto úkolu zhostil víc než dobře. Letohrádek je čerstvě opravený a nově je zpřístupněn veřejnosti.

Park a zámecká zahrada v Opočně Příroda

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.

Další aktuality

Lázeňský festival jablek s oslavou 50 let CHKO Slavkovský les se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

V neděli 6. října 2024 se bude konat na Kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních třináctý ročník podzimního festivalu s vůní jablečného štrůdlu. Přijďte nasát atmosféru sklizně, dozvědět se zajímavosti z oblasti ovocnářství a vychutnat si jablečné speciality. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.
1. říjen 2024 16:57
Gurmánská turistika, Karlovarský kraj

Premonstrátský klášter v Teplé nabízí prohlídky po celý rok

Premonstrátský klášter v Teplé u Mariánských Lázní můžete vidět i mimo hlavní turistickou sezonu. V klášterní knihovně od stavitele Josefa Schaffera je přibližně 100 tisíc výtisků, z toho 660 rukopisných kodexů. To z ní dělá největší klášterní knihovnu v Česku. Návštěvníky zve klášter na prohlídku a kulturní akce celoročně s výjimkou ledna, kdy je zavřeno.
30. září 2024 6:18
Památky, Karlovarský kraj

Podzim na hradě Lokti láká na víno i skvělou muziku

Loket zve všechny milovníky hradů k návštěvě svých tajuplných a kouzelných prostor. Nejlepší je zvolit si termín návštěvy tak, aby byl oživený i zajímavým programem. Na podzim si můžete vybrat například oblíbené vinobraní anebo koncerty známých skupin.
29. září 2024 10:51
Zážitky, Karlovarský kraj

Soos letos slaví 60. výročí od vyhlášení národní přírodní rezervace: poznejte evropskou geologickou raritu

Přírodní rezervace Soos v roce 2024 slaví 60 let od založení národní přírodní rezervace. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti. Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024.
20. září 2024 10:54
Příroda, Karlovarský kraj

Navštivte hobití vesnici plnou čarokrásných motýlů

V karlovarském výletním areálu Diana, nad lázeňským městem, si vychutnáte krásu exotických motýlů. Od vajíčka po housenku, kuklu až po křehkého živého motýla se před vámi odehraje celý cyklus života. Teplo, vlhko a šumění křídel – to jsou většinou první dojmy návštěvníků Papilonie, světa, kde motýli žijí přirozeným způsobem života. Papilonia vás však zavede nejen do pestrobarevného světa létajících drahokamů, ale také do hobití vesnice, do jejíž podoby je expozice zasazena.
14. září 2024 12:00
Příroda, Karlovarský kraj

Dvořákův karlovarský podzim rozezní Karlovy Vary

66. ročník hudebního festivalu Dvořákův karlovarský podzim zahájil jubilejní 190. sezonu Karlovarského symfonického orchestru. Festival se v největším českém lázeňském městě koná od 12. září do 3. října 2024. Na posluchače se těší více než 100 umělců, kteří vystoupí v rámci symfonických a komorních koncertů, nebude chybět ani komentovaná procházka procházka městem Po stopách Antonína Dvořáka.
13. září 2024 14:00
Kultura, Karlovarský kraj

Netopýří noc láká do dolu Jeroným

O sobotní noci 7. září 2024 budou mít milovníci přírody možnost přihlížet odchytu netopýrů v dole Jeroným na Sokolovsku. Odchyt a pozorování, proběhne v rámci celorepublikové akce Netopýří noc, pod správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Tradiční putovní akce přiblíží život záhadami a mnoha mýty opředených nočních lovců.
7. září 2024 10:00
Příroda, Karlovarský kraj

Užijte si podzimní hrad Bečov: procházkou v zahradě, prohlídkami hradu či pozorováním kovářských mistrů

Podzimní čas si v Bečově nad Teplou užijete nejen zajímavými prohlídkami zámku, ale také třeba procházkou zdejší botanickou zahradou a o víkendu 7. a 8. září se můžete podívat pod ruce šikovným mistrům kovářského řemesla na Mezinárodním kovářském sympoziu, které se koná v areálu penzionu Hradní Bašta.
5. září 2024 8:00
Zážitky, Karlovarský kraj