Úvod > Aktuality > #světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek
#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

  • Vydáno12. května 2020
Památky po celém Česku se začínají otevírat návštěvníkům. Vaše prohlídky hradů a zámků se nemusí nést jen ve stylu „hezky česky“. Kdo chce vidět kousek exotiky, tomu na portálu Kudy z nudy nabídneme historické zbraně bojovníků z blízkého i dálného východu, nábytek, porcelán, zahrady a dokonce i pavilony a drobné stavby, inspirované exotickými asijskými zeměmi. Interiéry hradů, zámků a dalších objektů se otevřou 25. května, do zahrad a parků můžete zavítat již od 11. května.

Milovníci asijského umění by se měli vypravit na výlet po Česku

Vlašim
Borneo
Letní výlety za exotikou můžete zahájit třeba na zámku Kynžvart, kde při prohlídce spatříte část proslulého kabinetu kuriozit.

Jsou mezi nimi i kousky z Orientu, například harémové šaty, které dostala dcera kancléře Metternicha ke svým pátým narozeninám od samotného tureckého paši Ahmeda Fethi, oděv japonského samuraje, oštěpy z Jávy, kyje se žraločími zuby z tichomořských ostrovů, čelenka čínské nevěsty, písek ze tří pouští a řada přírodních kuriozit z dalekých zemí.
 

Cesta za japonskou hraběnkou

Jedna z prohlídkových tras na zámku v Horšovském Týně vám představí předměty z pozůstalosti a osudy hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi, Japonky, která se roku 1892 provdala za hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, diplomata Rakousko-Uherska v Japonsku. Mitsuko byla jednou z prvních (a možná vůbec první) Japonkou, která se usadila v Čechách. S manželem a sedmi dětmi žila na zámku v Poběžovicích. Jako vzpomínka na hraběnku Mitsuko i pro jejich radost tu byla zřízena japonská kamenná zahrada.
 

Světová diplomacie v Lysicích

Jako diplomat působil také Erwin Dubský, jehož rodině patřil jihomoravský zámek Lysice. Kromě běžných prohlídek si letos můžete projít okruh, věnovaný jeho životu, cestám a předmětům, které do Lysic přivezl z dalekého Orientu. K vidění jsou jak fotografie a deníky z jeho cest, tak řada uměleckých artefaktů: sady porcelánových šálků z Číny a Japonska či vázy zdobené barevnými emaily a zlatem na polevě s tradičním dekorem charakteristickým pro období Mejdži. Podle dobového tisku Erwin Dubský přivezl ze zemí Dálného Východu asi šedesát beden a přibližně 1 300 zajímavostí a suvenýrů z Číny a Japonska, Kalifornie, Bombaje a Patagonie. Po svém návratu koncem léta 1876 uspořádal ve třech sálech lysického zámku výstavu, která byla pro veřejnost otevřená každý den dopoledne – podobnou, jako nyní můžete vidět i vy.
 

Čínské pavilony a mosty u nás

  • Milovníci asijského umění by se měli vypravit do Vlašimi, protože aristokratické zálibě v Orientu se bývalí majitelé zdejšího zámku Auerspergové věnovali s velkou péčí a náruživostí. Něco z jejich sbírek je k vidění v Muzeu Podblanicka, při procházce zámeckým parkem objevíte Čínský pavilon. Nedívejte se jen zdálky, zajděte i do podloubí a podívejte se, jak se po jeho stěnách pnou vymalované palmy a fíkovníky a jak stylizovaný pohled do exotické zahrady umocní obloha na zaklenutém stropě plná ptáků a motýlů. Vlašimský pavilon nápadně připomíná pavilion v chrámu San Temple Kuching na Borneu.

  • Jednoduchý čínský pavilonek najdete také v Podzámecké zahraděKroměříži, další čínský pavilon stojí v parku u zámku Krásný Dvůr.
  • Čínský pavilon nemohl chybět ani v parku lednického zámku; barevná dřevěná stavba bohatě zdobená čínskými motivy se zvonky i čínskými draky stála od roku 1795 na dnes již neexistujícím Čínském ostrově a chodilo se k němu přes Čínský zvonkový most, jehož kopie je k vidění i nyní. V pavilonu bylo uloženo šest hedvábných ručně malovaných čínských tapet, pocházejících z Versailles. Patřilo k němu přístaviště s hrází zdobenou čínskými vázami, kde kotvilo několik výletních lodiček, návštěvníci k němu přicházeli přes portál ze dvou velrybích čelistí a kolem cínových soch čínských lvů. Letohrádek se nedožil ani sta let; v roce 1892 byl stržen kvůli špatnému stavu a vysokým nákladům, které by vyžadovala jeho oprava. Zbyl po něm jen kruhový násyp, kde byl v roce 2000 vysazen jerlín japonský, částečně zasypané přístaviště a pískovcové úchyty, které dřív držely velrybí čelisti.
Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámek Jemniště – piknik či ubytování v romantickém prostředí

Zámek Jemniště – piknik či ubytování v romantickém prostředí

Barokní zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725, jeho současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé křídlo zámku. Na Jemništi se konají romantické svatby, rodinné oslavy, podnikové akce a připraví vám i piknik v zámeckém parku. Přijít lze i na prohlídku.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Minaret v Lednici – nejvyšší islámská stavba v České republice

Minaret v Lednici – nejvyšší islámská stavba v České republice

Stavba leží v nadmořské výšce 175 m n.m. a je 60 metrů vysoká. Jedná se zároveň o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí.

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému

Polabské muzeum v Lysé nad Labem věnovalo část svých prostor tamějšímu rodáku a rozluštiteli chetitštiny Bedřichu Hroznému a jeho dílu. Expozice obsahuje řadu unikátních předmětů a osobních věcí ze života tohoto předního orientalisty.

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí doplňuje výstava věnovaná historii vlašimského zámku a další stálé expozice, zaměřené na vlastivědu, přírodu a historii Podblanicka.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

V tichém koutu Pošumaví, obklopeno nevšedními přírodními krásami, leží městečko Chudenice – východisko Chodska a Klatovska, brána Šumavy. Není tu hluk průmyslových závodů ani kouř továrních komínů. Čistý lesní vzduch posiluje plíce a hluboký klid léčí unavené nervy.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Historický palmový skleník u zámku v Kopidlně

Historický palmový skleník u zámku v Kopidlně

Zámek v Kopidlně na Jičínsku v Královéhradeckém kraji obklopuje anglický park, ve kterém kdysi stávala zimní zahrada, fíkovna a oranžérie. Zdejší skleníky jsou dnes technickou památkou, kterou můžete sami navštívit.

Hrad Malenovice – přepychové sídlo rodu Šternberků

Hrad Malenovice – přepychové sídlo rodu Šternberků

Jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu, hrad Malenovice, leží jen 6 km od centra moderního Zlína. Hrad má krásně upravené okolí a doslova vybízí k návštěvě.

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Drobná stavba na ostrově Divokého rybníka, kterou zná málokterý návštěvník Kroměříže, ale kterou miluje každý, kdo má rád Podzámeckou zahradu.

Zámek Libochovice s expozicí slavného rodáka Jana Evangelisty Purkyně

Zámek Libochovice s expozicí slavného rodáka Jana Evangelisty Purkyně

Zámek Libochovice se nachází v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Zámek patří mezi nejvýznamnější raně barokní stavby v Čechách. Jeho stavitelem byl italský stavitel Antonio della Porta v letech 1683-1690.

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier.

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

V jednoduchosti je krása – o tom svědčí zámeček Belveder, vystavěný na severním okraji Valtic Josefem Hardmuthem. Příkaz knížete zněl „postavit pěknou bažantici“ a architekt se tohoto úkolu zhostil víc než dobře. Letohrádek je čerstvě opravený a nově je zpřístupněn veřejnosti.

Park a zámecká zahrada v Opočně

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.