Úvod > Co chcete dělat? > Historický palmový skleník u zámku v Kopidlně
Příroda

Historický palmový skleník u zámku v Kopidlně

Zámek v Kopidlně na Jičínsku v Královéhradeckém kraji obklopuje anglický park, ve kterém kdysi stávala zimní zahrada, fíkovna a oranžérie. Zdejší skleníky jsou dnes technickou památkou, kterou můžete sami navštívit.
Nejvýznamějším a nejzajímavějším objektem v zámeckém parku je palmový skleník, který byl postaven roku 1894 podle vzoru Schönbrunského palmového skleníku. Stavba palmového skleníku byla provedena podle projektu architekta Josefa Podhájského v rámci radikální přestavby celého parku.

Hlavní průčelí je orientováno k severu a je zde jeden ze tří vstupů. Základní konstrukce skleníku je zděná z cihel a omítnutá v bílo-žluté barvě. Hlavní pohledová dominanta skleníku je jeho střední část se čtvercovým půdorysem. Střecha je kryta dvoustěnnou prosklenou kopulí, která je ve středu zakončena čtverhrannou lucernou. Konstrukce skleníku je kovová, dvouplášťová a její výplň jsou čtvercové skleněné tabulky. Skleník byl necitelnými stavebními zásahy a vlhkostí dosti poničen, avšak rekonstrukce jej vrátila zpět co nejblíže k původnímu stavu.

Skleník má tři části – chladnější, středně teplou a teplou. Podle toho jsou v nich umístěny rostliny – od těch odolných až po tropické. Uprostřed skleníku se tyčí obrovské palmy, které dosahují výšky kolem deseti metrů.

Za návštěvu určitě stojí i zámecký park s řadou vzácných dřevin, většina z nich pochází přibližně ze stejné doby jako skleník, jsou tedy více jak stoleté. Roste v něm mnoho běžných i vzácných stromů, které slouží pro potěchu návštěvníků i pro praktická cvičení studentů zdejší zahradnické školy. A budete-li mít štěstí, na konci parku v oboře můžete spatřit stádo bílých jelenů

 
Zobrazit více
Zámek Kopidlno

Zámek Kopidlno

Kopidlno, Královéhradecký kraj
Pohádkový svět Fábulín u Jičína

Pohádkový svět Fábulín u Jičína

Jičíněves, Královéhradecký kraj
Češovské valy u Jičína

Češovské valy u Jičína

Češov, Královéhradecký kraj
Libáňská borovička

Libáňská borovička

Libáň, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Rekreační areál a kemp Ostružno

Rekreační areál a kemp Ostružno

Jičín, Královéhradecký kraj
Penzion Jičín

Penzion Jičín

Jičín, Královéhradecký kraj