Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Vranovská přehrada – užijte si léto u Moravského Jadranu
#světovéČesko a Vranovská přehrada - užijte si léto u Moravského Jadranu
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko a Vranovská přehrada – užijte si léto u Moravského Jadranu

  • Vydáno4. června 2020
Se začátkem června odstartovalo, navzdory koronaviru, „moře léta“ u Vranovské přehrady. Letošní turistická sezóna tu nabídne sice o trochu méně akcí, než bývá o prázdninách zvykem, ale kvalita služeb a krása zdejší přírody hravě vynahradí zahraniční dovolenou u moře.

Čarovným zákoutím Vranovské přehrady se přezdívá Moravský Jadran

Vranovská přehrada
Jadran
VranovVodní nádrž Vranov, asi 30 km dlouhá přehrada západně od Znojma, láká na jednu z nejteplejších a nejčistších vod v České republice. Díky písčité Vranovské pláži, skalnatým srázům svírajícím hladinu Dyje i velmi teplým jihomoravským teplotám bývá trefně označována za Moravský Jadran.

Není proto divu, že patří k nejoblíbenějším rekreačním oblastem u místních i zahraničních návštěvníků turistické oblasti Znojemska a Podyjí. Zázemí přitom nalézají zejména v areálu Holiday Parku Vranovská pláž, který patří mezi dlouhodobě nejlépe hodnocené kempy v ČR. Kromě běžné nabídky míst vyhrazených pro stany a karavany jsou zde také velmi komfortní mobilheimy, chatky, několik penzionů i luxusních apartmánů. Každoročně je dějištěm řady oblíbených sportovních i společenských akcí a festivalů, které však musejí být kvůli letošním koronavirovým nařízením vlády přesunuty až na rok 2021.
 

Raritou na vodě je Pařník

pařníkZážitky na Vranovské pláži čekají i v místním lanovém centru, půjčovně elektrolodí a šlapadel, ale i na unikátním Pařníku, který je neodmyslitelnou součástí kempu. Jde o velmi příjemnou kavárnu/bar přímo na vodě – přestavěnou loď. Ta v letech 1981–1992 brázdila vody Vranovské přehrady pod jménem Znojmo a převážela výletníky přes Švýcarskou zátoku, dokud ji nenahradila dominantní Bílá lávka.

V letošním roce prošel Pařník kompletní rekonstrukcí a vyrostl do druhého patra, takže výrazně rozšířil svou kapacitu. Slavnostní spuštění na vodu proběhlo ve středu 3. 6. 2020.
 

Jaderské moře versus Moravský Jadran

chorvatskoVranovská přehrada získala svou přezdívku Moravský Jadran díky své příjemně teplé a čisté vodě. Jak je to ale s pravým Jaderským mořem? To se rozkládá mezi Apeninským a Balkánským poloostrovem, od Otrantské úžiny na jihovýchodě až do Terstského zálivu na severozápadě a zasahuje tak hluboko do evropské pevniny. Je dlouhé 783 km, jeho průměrná šířka je 177 km a jeho plocha dosahuje asi 1/5 Středozemního moře. Teplota vody v Jaderském moři se od června do září pohybuje mezi 22 – 23°C a průměrné teploty vzduchu během léta dosahují od 20,7 do 25,9°C. Nejvyšší průměrná teplota bývá ve Splitu, a to 25,9°C. Nejteplejším měsícem v celém přímoří je červenec. Maximální hlouba Jaderského moře je 1 233 m.

Vranovská přehrada (o délce 30 km) oplývá mimořádnými přírodními scenériemi, zejména hluboce zaříznutými meandry, skalnatými stěnami a bizarními skalními útvary, takže si tu skutečně můžete připadat jako na mořském pobřeží. Také klima je zde velmi příznivé, v letním období teplota vzduchu překročí i 30°C a teplota vody se pohybuje mezi 20 až 25°C (patří mezi naše nejteplejší přehrady). Navíc jsou vranovské vody po celou sezónu čisté a bez sinic. Hloubka jezera dosahuje až 45 m.
 

Žhavá novinka na Vranovském zámku – strážní věž

zámek VranovMezi turistické magnety Vranovska dlouhodobě patří zámek Vranov nad Dyjí, barokní perla jižní Moravy. Překrásné zámecké interiéry se veřejnosti otevřou 6. 6. 2020, ale kvůli probíhající rekonstrukci střech prozatím pouze o víkendech. V průběhu léta se zde návštěvníci dočkají zbrusu nového prohlídkového okruhu.

Vůbec poprvé v historii bude zpřístupněna vyhlídková strážní věž, která ve středověku sloužila jako součást fortifikačního opevnění hradu i jako vězení. Výrazná kamenná hranolová věž vyrůstající ze střech prvních hradních paláců bude už z dálky vítat příchozí od zámecké brány – hlavního vstupu do zámku. Obnoven přitom bude i erbovní plechový rytíř a pruhovaný vlajkový stožár na vrcholku věže. Přesný termín zpřístupnění nové vyhlídkové věže bude ještě upřesněn na webových stránkách zámku.
Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Pařník na Vranovské přehradě – bar přímo na lodi

Pařník na Vranovské přehradě – bar přímo na lodi

Pařník na Vranovské přehradě je neodmyslitelnou součástí kempu. Jde o velmi příjemnou kavárnu/bar přímo na vodě – přestavěnou loď. Nabízí se zde výběr z alkoholických a nealkoholických nápojů, včetně míchaných drinků a nanuků.

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Pevnostní muzeum ve Vranově nad Dyjí

Pevnostní muzeum ve Vranově nad Dyjí

Pevnostní muzeum Vranov představuje zrenomované bunkry a řopíky z poválečného období. Muzeum je tvořeno dvěma objekty lehkého opevnění a navazující naučnou stezkou vedoucí kolem třetí pevnůstky.

Camping Vranovská pláž

Camping Vranovská pláž

Kemp Vranovská pláž nabízí různé typy ubytování, od jednoduše zařízených chatek, přes ubytovnu až po komfortní ubytování v penzionu a v mobilheimech, v celkové kapacitě 270 lůžek. Dále je zde připraveno 400 stanových míst a 80 míst pro karavany s možností elektrické přípojky.

Camp Bítov na Vranovské přehradě

Camp Bítov na Vranovské přehradě

Moravský Jadran, jak je nazýván tento kraj, je krajem lesů, vod a strání, krajem slunce a perlivého vína. Jednu ze zátok Vranovské přehrady, která je obklopena 100 metrů vysokými skalami, obepíná Camp Bítov. Nabízí hřiště na plážový volejbal, dětské hřiště, blízké tenisové kurty, masáže, bowling.

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhlednu Rumburak najdete na úpatí Velkého kopce, u silnice k hradu Bítov, cca 35 km od Znojma. Pokochat se můžete výhledem na hrad Cornštejn, vesnici Bítov a do údolí Vranovské přehrady. Rozhledna stojí díky manželům Pyskovým, kteří ji nechali postavit v letech 2008 – 2009.

Plavba lodí po Vranovské přehradě

Plavba lodí po Vranovské přehradě

Společnost Lodní doprava Vranov provozuje na Vranovské přehradě lodě Valentýna, Viktorie a Poseidon. Lodě vás vezmou na okružní plavby po přehradě a přes léto funguje i linkový provoz.