Úvod > Aktuality > #světovéČesko a utajené poklady Velkého Meziříčí: od synagogy přes zámek až po dálniční most
Památky

#světovéČesko a utajené poklady Velkého Meziříčí: od synagogy přes zámek až po dálniční most

  • Vydáno19. února 2021
Velké Meziříčí je město mostů: dá se jich tu napočítat asi dvacet, a to od dálničního mostu až po téměř zapomenutý historický most z konce 16. století. Navíc tu objevíte celou řadu míst, která se podobají známým lokalitám v zahraničí, od kostela a sochy Madony přes někdejší luteránské gymnázium až po fascinující starou synagogu. Přijeďte se přesvědčit, že Vysočina je světová.
Dvě synagogy z druhé poloviny 19. století sdílely těžké osudy: Nová synagoga ve Velkém Meziříčí a synagoga na Roonstraße v Kolíně nad Rýnem
 
Velké Meziříčí
Kolín nad Rýnem
Je světový region Vysočina nebo dálniční most? Oba; most se totiž také jmenuje Vysočina a jeho parametry jsou skutečně velkolepé: měří 425 metrů a vede 76 metrů nad údolí řeky Oslavy. Díky těmto rozměrům se jedná o nejvyšší a druhý nejdelší most na dálnici D1. Jeho stavba byla zahájena v dubnu 1972 a zprovozněn byl 28. listopadu 1978. Luxusní výhled na něj i na město je z rozhledny na Fajtově kopci, která je otevřená denně.

A kde že najdete zmíněný zapomenutý historický unikát? Kamenný most vedoucí přes Radslavický potok postavil v roce 1593 za osm tisíc zlatých brněnský stavitel Antonín Vlach. Oficiálně jmenuje Vysoký, ale kdovíproč se mu říká Loupežnický, od druhé světové války se přes něj nejezdí a naposled se uplatnil při stavbě dálnice. Někdejší chlouba celého města i okolí, přes který vedla císařská silnice z Brna do Jihlavy dnes stojí na jihovýchodním okraji Velkého Meziříčí, zastrčený na konci skládky komunálního odpadu. Zajeďte se na něj podívat, dodnes je to krasavec, který je hezkým doplňkem dálničního mostu.
 

Velké Meziříčí jako království mostů a silnic

S mosty se ve Velkém Meziříčí neseznámíte jen v terénu, ale i v muzeurenesančním zámku, v expozici Cestou necestou, věnované vývoji pozemních komunikací od středověkých městských stezek přes tereziánské císařské silnice až po současné dálnice a rychlostní komunikace. Děti si tu mohou ze skládačky sestavit most.

Zámek samotný je spojený s rody Lichtenštejnů a Lobkowiczů, dnes patří rodině Podstatzkých-Lichtenstein. Klenotem prohlídkové trasy je Sarajevský salon, věnovaný císařským manévrům, které se u Velkého Meziříčí uskutečnily v roce 1909. Hostitelem byl tehdejší majitel panství hrabě František Harrach a mezi nejvýznamnější hosty patřili císař František Josef I., německý císař Vilém II. a následník trůnu František Ferdinand d´Este. Hrabě Harrach se v roce 1914 zúčastnil coby pobočník následníka trůnu manévrů v Sarajevu a ve chvíli, kdy došlo k osudným výstřelům, jel stejným automobilem jako arcivévoda a jeho žena. Kuriozitou je vystavený Harrachův kapesník, potřísněný krví habsburského následníka.

Než sejdete do historického centra, projděte se ještě zámeckým parkem. Také tam narazíte na historickou památku: dřevěný krytý most prý původně tvořily mosty dva, oba vedly přes řeku Oslavu v Krásněvsi. V roce 1986 jeden z nich přenesli do zámeckého parku ve Velkém Meziříčí, kde se měl stát součástí skanzenu Muzea silnici a dálnic, druhý most posloužil jako zdroj pro doplnění zničených částí. Ze skanzenu sice nakonec sešlo, ale most zůstal.
 

Kostel, věž a nové muzeum

Památek se světovým puncem je ve Velkém Meziříčí víc, od interiéru kostela sv. Mikuláše přes gotickou sochu Madony ze 14. století až po vyhlídkovou věž. Hodiny, připomínané již v 16. století, mají průměr 420 centimetrů a největší prosvětlený ciferník ve střední Evropě.

Za vidění stojí i renesanční budova někdejšího luteránského gymnázia z roku 1578; jde údajně o obdobu renesančního Pompejského paláce ve Veroně od architekta Michele Sanmicheliho, jiným ale připomíná italskou Modenu. V blízké budoucnosti tu vznikne muzeum, které přiblíží tři generace uměleckého rodu Kodetů. K vidění budou jak díla současného malíře Kristiana, tak jeho otce Jana a dědečka Emanuela, kteří byli významnými sochaři.
 

Synagoga, utajený klenot města

Raritou Velkého Meziříčí jsou tři synagogy, které stojí těsně vedle sebe na nábřeží Oslavy. Nejstarší byla Malá synagoga, která vznikla možná už ve 13. století. Ještě před druhou světovou válkou sloužila jako zimní modlitebna, nyní z ní zbývají jen obvodové zdi. Stará synagoga pochází z konce 17. století; když její kapacita přestala v polovině 19. století stačit, vznikla v letech 1868–1870 Nová synagoga. Stavbu v pseudogotickém slohu z neomítnutých červených a černých cihel a okny s barevnými vitrážemi se symbolem Davidovy hvězdy navrhl vídeňský architekt August Prokop a svému účelu sloužila do roku 1940. Po druhé světové válce se užívala jako skladiště, nyní v ní je obchodní centrum.
 

Ozvěny ze světa

  • Možná i vám dálniční most Vysočina připomene Most Evropy / Europabrücke na dálnici A13 v úseku stoupajícím od Innsbrucku k Brennerskému průsmyku. S výškou 190 metrů byl v době svého dokončení v roce 1963 po následujících deset let nejvyšším mostem v Evropě a 146,5 metru vysoký pilíř byl nejvyšším mostním pilířem na světě.
  • Podobně jako je zámek ve Velkém Meziříčí kombinací gotiky a baroka, dvě epochy nabízí i francouzský Chateau de Bourdeilles. Jeho historie sahá až do 12. století a během staletí se pevnost na skále nad řekou Dronne proměnila v luxusní renesanční sídlo, které je díky výjimečné kolekci nábytku ze 14. a 19. století klenotem Akvitánie.
  • Novorománská synagoga na Roonstraße je od roku 1899 největším náboženským a kulturním centrem židovských komunit v Kolíně nad Rýnem. Když ji v noci 9. listopadu 1938, známé jako Křišťálová noc, nacisté vypálili, zbylo z ní jen torzo věže a střední část. Na konci 50. let byla obnovena, dnes je centrem kolínské židovské komunity a najdete tu také malou expozici a košer restauraci.
Kamenný most přes Radslavický potok ve Velkém Meziříčí

Kamenný most přes Radslavický potok ve Velkém Meziříčí

Jednoobloukový kamenný most přes Radslavický potok je technickou památkou. Oficiálně se most označuje jako Vysoký, přesto se jakousi náhodou vžil název Loupežnický most.

Rozhledna Fajtův kopec

Rozhledna Fajtův kopec

Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí má tvar šroubovice DNA, je vysoká 36 metrů a na její vrchol vede 175 schodů. Rozhlednu originálního tvaru, která je navíc v noci zajímavě osvětlena, navrhl architekt Václav Hlaváček na míru speciálně pro Fajtův kopec.

Jelínkova vila – restaurace se stylovým interiérem a minipivovarem

Jelínkova vila – restaurace se stylovým interiérem a minipivovarem

Ve chvíli, kdy se kuchaři v jiných restauracích ráno odebírají krájet cibuli do guláše, si u nás navlečou holínky, do ruky vezmou topůrko a jdou do sklepa k rybám. Naloví si je a kompletně zpracují. Nikdy nezamrazujeme do foroty, garantujeme 100% čerstvost.

Rodný dům Arnolda Picka ve Velkém Meziříčí

Rodný dům Arnolda Picka ve Velkém Meziříčí

Věhlasný neuropsychiatr Arnold Pick se narodil 20. července 1851 v domě na nároží Zámecké a Hornoměstské ulice ve Velkém Meziříčí.

Židovské památky ve Velkém Meziříčí

Židovské památky ve Velkém Meziříčí

Podél řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí se rozkládá židovská čtvrť se dvěma synagogami. Kousek opodál naleznete i židovský hřbitov s 1101 náhrobními kameny.

Památková zóna ve Velkém Meziříčí

Památková zóna ve Velkém Meziříčí

Historické jádro města s náměstím, bylo 20. listopadu 1990 prohlášeno památnou zónou. S nadmořskou výškou 425 m je zhruba nejnižším místem ve městě.

Renesanční radnice ve Velkém Meziříčí

Renesanční radnice ve Velkém Meziříčí

Původní dům rychtáře byl v letech 1528-29 přestavěn na radnici v renesančním slohu. Od té doby zde sídlí městská samospráva až dodnes. V přízemí je klenutý mázhaus s malovanými ornamenty na klenbách.

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí

Dominantou náměstí ve Velkém Meziříčí je kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží. Věž pyšnící se největším prosvětleným ciferníkem ve střední Evropě láká od léta 2021 na modernizovanou expozici.

Obecník ve Velkém Meziříčí – dům s renesančními sgrafity

Obecník ve Velkém Meziříčí – dům s renesančními sgrafity

Dům s nejkrásnějšími sgrafity se nachází přímo na náměstí. Fasádu prvého poschodí zdobí pruh s tématikou kratochvilných výjevů z loveckého života. Mezi okny jsou alegorické postavy znázorňující lidské ctnosti – Spravedlnost, Statečnost, Sílu, Víru a Trpělivost.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Součástí prohlídkové trasy jsou například šlechtické salony s připomínkou hraběte Harracha a regionální expozice mapující více než šestisetletou historii města.

Špitální kostel sv. Kříže ve Velkém Meziříčí

Špitální kostel sv. Kříže ve Velkém Meziříčí

Při výjezdu z náměstí ve Velkém Meziříčí, u dolní brány, vás upoutá malý kostelíček, zvaný Špitálek. Původně gotická stavba, pozměněná při založení vedlejšího špitálu. Špitál byl ve středověku domov důchodců, proto měl Špitálek ubytovnu pro 12 lidí, kostelík a zahradu.

Dálniční most Vysočina ve Velkém Meziříčí

Dálniční most Vysočina ve Velkém Meziříčí

První nejvyšší a druhý nejdelší most na dálnici D1 se mohutně tyčí nad okrajem města Velkého Meziříčí.

Chrám sv. Mikuláše Velké Meziříčí s největšími osvětlenými hodinami v ČR

Chrám sv. Mikuláše Velké Meziříčí s největšími osvětlenými hodinami v ČR

V centru náměstí najdete nejstarší a současně nejvýstavnější gotický chrám sv. Mikuláše. Ve věži, která sloužila jako zvonice a strážná věž, je umístěno 6 zvonů. Na kostele jsou největší osvětlené hodiny v České republice.

Bývalé luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí

Bývalé luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí

Při výjezdu z náměstí ve Velkém Meziříčí vás upoutá nádherná budova zdobená sgrafitem z 16. století. Jedná se o bývalé luteránské gymnázium postavené v renesančním slohu.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
Kraj Vysočina | Památky

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky