!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Židovské památky ve Velkém Meziříčí
Památky

Židovské památky ve Velkém Meziříčí

Podél řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí se rozkládá židovská čtvrť se dvěma synagogami. Kousek opodál naleznete i židovský hřbitov s 1101 náhrobními kameny.

První zmínky o Židech ve Velkém Meziříčí jsou z let 1497 a 1518. K většímu rozvoji osídlení však došlo až po třicetileté válce, kdy se do města nastěhovaly další rodiny a usadily se v prostoru tzv. Nového Města.

V 18. století už tvořili židovští obyvatelé celou jednu třetinu z celkového počtu obyvatel Velkého Meziříčí. Živili se převážně obchodem, někteří z nich měli také koželužny a klihárny. Od poloviny 19. století však počet židovského obyvatelstva ve městě postupně klesal a roku 1942 židovská obec zanikla deportací zbývajících Židů do Terezína. Z původních tří synagog starobylé židovské čtvrti se dochovaly dvě: Stará synagoga a Nová synagoga.

Stará synagoga byla postavena roku 1695. Barokně klasicistní portál hlavního vchodu je z druhé poloviny 18. století. V něm jsou vsazeny kované dveře, jež hebrejský nápis datuje do roku 1812. Po otevření nové synagogy byla využívána jako sklad. Na konci minulého století byla opravena a sloužila jako výstavní síň muzea. V současné době je z důvodu rekonstrukce uzavřena.

Nová synagoga byla postavena roku 1870. Autorem projektu byl vídeňský architekt August Prokop. Budovu v pseudogotickém slohu postavil místní stavitel Václav Roučka. Budova byla postavena z neomítnutých červených a černých cihel. Okna byla zdobena barevnými vitrážemi se symbolem Davidovy hvězdy a nad vchodem byly umístěny hebrejské citáty z Bible. Svému účelu sloužila synagoga do roku 1940. V současné době je budova pronajímána Židovskou obcí Brno k obchodním účelům.

Do současnosti se zachoval rovněž židovský hřbitov, který svému účelu sloužil již od poloviny 17. století. Hřbitov o rozloze 4 571 m2 je umístěn ve svahu a celý je ohrazen zdí. Na hřbitově je umístěno celkem 1101 náhrobních kamenů ve 42 řadách. Nejstarší je z roku 1677. Poblíž vstupní brány stojí obřadní síň z roku 1880. Hřbitov není volně přístupný, zájemci si mohou zapůjčit klíče v Turistickém informačním centru Velké Meziříčí nebo v Muzeu Velké Meziříčí.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 8. 2020
20.6.
TraktorŠou Borovník 2021

TraktorŠou Borovník 2021

Borovník, Jižní Morava
26.10.
Marta Kloučková trio

Marta Kloučková trio

Třebíč, Vysočina
25.5.
31.10.
Příběh Benediktinského kláštera

Příběh Benediktinského kláštera

Třebíč, Vysočina
26.11.
17.1.
Vánoční výstava betlémů v Třebíči

Vánoční výstava betlémů v Třebíči

Třebíč, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Pod Zámkem

Hotel Pod Zámkem

Velké Meziříčí, Vysočina
Minipivovar Jelínkova vila

Minipivovar Jelínkova vila

Velké Meziříčí, Vysočina
Hotel U Bílého koníčka

Hotel U Bílého koníčka

Velké Meziříčí, Vysočina