Úvod > Co chcete dělat? > Židovské památky ve Velkém Meziříčí
Památky

Židovské památky ve Velkém Meziříčí

Podél řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí se rozkládá židovská čtvrť se dvěma synagogami. Kousek opodál naleznete i židovský hřbitov s 1101 náhrobními kameny.

První zmínky o Židech ve Velkém Meziříčí jsou z let 1497 a 1518. K většímu rozvoji osídlení však došlo až po třicetileté válce, kdy se do města nastěhovaly další rodiny a usadily se v prostoru tzv. Nového Města.

V 18. století už tvořili židovští obyvatelé celou jednu třetinu z celkového počtu obyvatel Velkého Meziříčí. Živili se převážně obchodem, někteří z nich měli také koželužny a klihárny. Od poloviny 19. století však počet židovského obyvatelstva ve městě postupně klesal a roku 1942 židovská obec zanikla deportací zbývajících Židů do Terezína. Z původních tří synagog starobylé židovské čtvrti se dochovaly dvě: Stará synagoga a Nová synagoga.

Stará synagoga byla postavena roku 1695. Barokně klasicistní portál hlavního vchodu je z druhé poloviny 18. století. V něm jsou vsazeny kované dveře, jež hebrejský nápis datuje do roku 1812. Po otevření nové synagogy byla využívána jako sklad. Na konci minulého století byla opravena a sloužila jako výstavní síň muzea. V současné době je z důvodu rekonstrukce uzavřena.

Nová synagoga byla postavena roku 1870. Autorem projektu byl vídeňský architekt August Prokop. Budovu v pseudogotickém slohu postavil místní stavitel Václav Roučka. Budova byla postavena z neomítnutých červených a černých cihel. Okna byla zdobena barevnými vitrážemi se symbolem Davidovy hvězdy a nad vchodem byly umístěny hebrejské citáty z Bible. Svému účelu sloužila synagoga do roku 1940. V současné době je budova pronajímána Židovskou obcí Brno k obchodním účelům.

Do současnosti se zachoval rovněž židovský hřbitov, který svému účelu sloužil již od poloviny 17. století. Hřbitov o rozloze 4 571 m2 je umístěn ve svahu a celý je ohrazen zdí. Na hřbitově je umístěno celkem 1101 náhrobních kamenů ve 42 řadách. Nejstarší je z roku 1677. Poblíž vstupní brány stojí obřadní síň z roku 1880. Hřbitov není volně přístupný, zájemci si mohou zapůjčit klíče v Turistickém informačním centru Velké Meziříčí nebo v Muzeu Velké Meziříčí.

Provozovatel

Město Velké Meziříčí

Radnická 29/1
Velké Meziříčí
594 13 Velké Meziříčí
Tel.:
+420 566 781 047
Email:
ic@mestovm.cz
WWW:
www.mestovm.cz
GPS:
49,355378 16,011925
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Pod Zámkem

Hotel Pod Zámkem

Velké Meziříčí, Kraj Vysočina
Minipivovar Jelínkova vila

Minipivovar Jelínkova vila

Velké Meziříčí, Kraj Vysočina
Hotel U Bílého koníčka

Hotel U Bílého koníčka

Velké Meziříčí, Kraj Vysočina