Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Velké Meziříčí
Muzeum Velké Meziříčí
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Muzeum Velké Meziříčí

Památky
Muzeum ve Velkém Meziříčí sídlí v prostorách stejnojmenného zámku. Návštěvníci zde mohou vidět přírodovědné a historické sbírky převážně regionálního charakteru. Těšit se ale můžete i na přechodné výstavy.
Vznik Muzea Velké Meziříčí se váže k roku 1893, kdy se ve městě konala všeobecná krajská výstava. Na výstavu bylo soustředěno velké množství předmětů, které se staly základem muzea. Sbírky byly v pozdějších letech doplněny o přírodniny, zvláště minerály, vycpaniny a mořskou faunu. Po roce 1948 se muzeum z radnice přemístilo do zámku a sbírky byly rozšířeny o zámecký mobiliář.

V roce 1980 byla zpřístupněna expozice D1 + D2, které mapovala historii a vývoj pozemních komunikací. V té době také muzeum změnilo svůj název na Muzeum silnic a dálnic. V této menší části muzea získají návštěvníci informace týkající se vývoje komunikací od středověkých zemských stezek přes císařské silnice až po současné dálnice a rychlostní komunikace. Vystaveno je také několik desítek modelů mostů.

Na podzim roku 2002 přijalo název Muzeum Velké Meziříčí a začalo se soustředit na regionální historii. Kromě toho muzeum prezentuje historii města, významné rodáky či přírodovědné sbírky. Součástí prohlídky jsou i dobově zařízené zámecké interiéry.

Stálé expozice je doplněna o kubismus, resp. kolekci nábytku, jenž byla zhotovena roku 1913 pražským družstvem Artěl podle návrhu architekta Pavla Janáka.

Kromě vystavovací činnosti se instituce věnuje také službám pro veřejnost v odborné muzejní knihovně, provádí po městě, pořádá krátkodobé i dlouhodobé výstavy a další kulturní a společenské akce.
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Pod Zámkem

Hotel Pod Zámkem

Velké Meziříčí, Vysočina
Hotel U Bílého koníčka

Hotel U Bílého koníčka

Velké Meziříčí, Vysočina
Minipivovar Jelínkova vila

Minipivovar Jelínkova vila

Velké Meziříčí, Vysočina