Úvod > Co chcete dělat? > Písečný přesyp u Osečka – lokalita pískomilných hub
Příroda

Písečný přesyp u Osečka – lokalita pískomilných hub

Písečný přesyp u Osečka, cca 3 km od Poděbrad, je přírodní památka s písečnou dunou, která je zároveň lokalitou více než 80 druhů vzácných hub. Tento písečný přesyp vznikl v pozdním glaciálu, dnes ho hojně pokrývají borovice, mechorosty, lišejníky, a je domovem pískomilného hmyzu.
Přírodní památka Písečný přesyp u Osečka o rozloze 0,85 ha se nachází asi 3 km na jih od města Poděbrady a necelý 1 km od obce Oseček v okrese Nymburk, na východním okraji lesního komplexu Kluk. Jinak se též rozkládá při levém břehu řeky Labe mezi městy Kolín a Poděbrady.

Úkolem chráněného území je ochrana jednoho z posledních nezalesněných zbytků písečných přesypů středního Polabí, lokality typických pískomilných druhů hub, rostlin a bezobratlých živočichů. Nad rovinou tvořenou štěrkopískovou terasou řeky Labe se uložily váté písky, které vznikly pravděpodobně vyvátím nejjemnějších částic štěrkopískových náplavů. Na místě písečného přesypu se nevytvořil půdní profil, pouze místy je povrch písku překryt tenkou vrstvou surového humusu.

Rostou zde typická neuzavřená bylinná společenstva s charakteristický bylinami (paličkovec šedavý, kostřava ovčí a kolenec Morisonův), které jsou zde hojně zastoupeny. Místy pokrývají povrch písečného přesypu pouze mechorosty a lišejníky. Území je význačné hojným výskytem hub, na přesypu a blízkém okolí bylo zjištěno více než 80 druhů, ze vzácných např. hřib cizopasný, hřib silný a holubinka ametystová. Výborně se zde daří pískomilným druhům hmyzu. Vedle běžnějších druhů je to např. mravkolev Grocus bore, chroust maďalový a svižník lesní.

Jde o dobře přístupné místo nedaleko silnice I/38 a také dálnice D11.

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Rondel v Poděbradech

Pension Rondel v Poděbradech

Poděbrady, Středočeský kraj
Cukrárna U Reinvaldů v Poděbradech

Cukrárna U Reinvaldů v Poděbradech

Poděbrady, Středočeský kraj
Diamant bar & club

Diamant bar & club

Poděbrady, Středočeský kraj
Bistro a Grill Sotto Ponte v Poděbradech

Bistro a Grill Sotto Ponte v Poděbradech

Poděbrady, Středočeský kraj