Úvod > Aktuality > #světovéČesko a přehrada Les Království: stavba jako z pohádky
Památky

#světovéČesko a přehrada Les Království: stavba jako z pohádky

  • Vydáno1. srpna 2021
Přehrada, která zdálky vypadá jako zámek a patří k nejhezčím u nás, má dokonce pohádkové jméno: Les Království. Stojí kousek od Dvora Králové nad Labem a patří k našim nejstarším: hotová měla být už v roce 1915, jenže plány překazila první světová válka.

Unikátní přehrady

Pohádkové večerní nasvícení a dvě přehrady: Les Království u Dvora Králové nad Labem, svého času největší přehrada u nás, a Hooverova přehrada na řece Colorado v USA, kdysi největší přehrada světa.
Les Království
Hooverova přehrada
Záplavy, povodně a další vodní katastrofy zažívalo Podkronoší častěji než jiné oblasti. Jakmile na jaře začal v Krkonoších tát sníh, rozvodněné Labe se rozlévalo do rovin od Dvora Králové přes Jaroměř až k Hradci Králové a ničilo všechno, co mu přišlo do cesty. Po povodni v září 1890 se v dobovém tisku objevilo varování: „…úroda a všecko slibné obilí bylo zpustošeno a celoroční výtěžek luční Labem odnesen. Zátopy, které do našeho kraje pravidelně přicházejí, slibují hroznou budoucnost. Potrvá-li tento stav bez nápravy, Zlatý prut polabský, jeho prsť odnesena bude z povrchu země a na její místo nastoupí záplava štěrku a neplodného písku…“. Povodně skutečně přicházely s železnou pravidelností každý rok, v roce 1897 dokonce dvakrát, v květnu a v červenci, a záplavy tehdy dosáhly až do Pardubic. Možná právě to byla definitivní tečka, kdy si místní řekli dost a začali uvažovat o stavbě vodního díla, které by se ničivým záplavám dokázalo postavit do cesty.
 

Pohádkový zámek s hlavami vodníků

V roce 1903 tak padlo rozhodnutí, že se na Labi vybudují dvě přehrady: Labská pod Špindlerovým Mlýnem a druhá nad Dvorem Králové v Těšnovském údolí. O rok později došlo na geodetická měření a hydrogeologický průzkum, povolení ke stavbě nese datum 24. dubna 1908 a o rok později proběhlo výběrové řízení. V něm zvítězil byl pražský podnikatel Jaroslav V. Velflík, projekt vypracoval Josef Plicka, železné konstrukce dodala firma Fanta a Jireš z pražské Michle, technologickou část firma Českomoravská-Kolben z Prahy a elektrické zařízení firma Křižík. Důležitým členem týmu byl architekt Jaroslav Valečka: to díky němu je přehrada Les království postavená z místního pískovce a hýří romantickými prvky. Elegantní obloukovou hráz s kamenným obkladem zdobí dvě brány s ozdobnými věžičkami; pozorně si je prohlédněte, na návštěvníky odtud shlížejí dokonce hlavy vodníků. Opodál stojí šoupátkové věže pro regulaci odtoku vody z nádrže a dům hrázného. Také vypadá jako pohádkový hrádek, kde byste spíš než hrázného hledali Šípkovou Růženku.
 

Zastávka ve Štěrbově vile

Přehrada je zasazená v malebném podkrkonošském údolí, navíc přímo u hráze se můžete zastavit ve Štěrbově vile. V hlavní sezoně tu je k dispozici pobočka Turistického informačního centra města Dvora Králové nad Labem, kromě toho můžete ochutnat dobroty z kamenného grilu a udírny, ubytovat se a za zmínku stojí i kulturní program. A zajímavost? Štěrbova vila je starší než samotná přehrada: právě odtud bratři Emil a František Štěrbové mezi lety 1910 až 1919 řídili stavbu vodního díla. Stavba byla dokončena v roce 1919, ale už o dva roky dřív při novoroční povodni zažila neplánovanou zatěžkávací zkoušku, při níž se téměř celá přehrada naplnila.

Vodu odvádějí dva boční tunely; pravý je spojený potrubím s vodní elektrárnou, která pod hrází vyrostla dva roky po jejím dokončení. Od roku 1964 je přehrada chráněna jako technická památka, roku 2010 byla prohlášena národní kulturní památkou.
 

Výlet do starých hraničních hvozdů

Protože přehrada vznikla v Těšnovském údolí, kde býval Těšnovský mlýn s pilou, i ve Dvoře Králové se o ní dlouho mluvilo jako o Těšnovské. Oficiální název nakonec ale vyšel z původního překladu německého výrazu „přehrada v lesích království“. Ostatně zbytek starého královského hraničního hvozdu najdete na levém břehu přehrady dodnes.

Nádrž lemuje příjemná, zeleně značená stezka, s dětmi se od hráze můžete vydat po naučné stezce Lesem Království směrem na sever do Hájemství, kde objevíte lesní areál environmentální výchovy s hřištěm, dřevěnými sochami, kamennou maketou Krkonoš a keltským stromovým kalendářem. Od hráze přehrady jsou to čtyři kilometry po lesní asfaltce, kterou snadno projedete i s kočárkem. Bohužel ani v horkých letních dnech přehrada nenabízí koupání, slouží totiž jako zásobárna pitné vody.
 

Osmkrát o největších přehradách třicátých let

  • Možná se vám přehrada Les království nebude zdát nijak velká, ale vězte, že ve své době šlo o největší nádrž v Československu měřeno objemem zadržené vody s nejdelší přehradní zděnou hrází. Výška koruny hráze je 41 metrů, šířka v koruně 7,2 metru, celková délka koruny hráze je 218 metrů.
  • Se seriálem #světovéČesko se tentokrát vypravíme k Hooverově přehradě na řece Colorado na hranicích států Arizona a Nevada v USA. Jedna z nejmohutnějších amerických řek (2 252 km) také při povodních ničila všechno, co jí stálo v cestě, a tak ve třicátých letech padlo rozhodnutí, které mělo dravý tok zkrotit. V stěnách Černého kaňonu napřed vznikly čtyři tunely pro odklonění řeky, každý přibližně 1 200 metrů dlouhý s průměrem asi 15 metrů. V prázdném korytě pak během několika let vyrostla 220 metrů vysoká a 379 metrů dlouhá klenbová přehradní hráz, která u základů dosahuje šířky asi 201 metrů. Kaňon řeky Colorado s přehradním jezerem Mead se táhne až do vzdálenosti 185 km, maximální hloubka dosahuje 180 metrů. Svého času šlo o největší přehradu na světě.
  • Přehrada byla postavena ve 30. letech 20. století v době velké hospodářské krize, kdy byl každý čtvrtý Američan bez práce. Traduje se, že po ohlášení stavby se během prvních tří týdnů přišly dopisy od 12 tisíc zájemců a spousta jich rovnou přijela s celou rodinou.
  • Na stavbě pracovalo více než 20 tisíc dělníků, a to ve vražedném tempu, 24 hodin denně, ve třech směnách a s vědomím, že na každé místo čekají spousty dalších nezaměstnaných. Při stavbě spousta lidí zahynula; dnes je připomíná pomník u hráze přehrady.
  • Původně se o přehradě hovořilo jako o Boulder Dam, podle kaňonu Boulder, kde měla stát podle původních plánů. Až dvanáct let po dokončení byla pojmenována na počest 31. prezidenta Spojených států amerických Herberta Hoovera, jednoho z největších podporovatelů její výstavby.
  • Hráz je oblíbeným turistickým cílem, už více než deset let se opodál 300 metrů nad údolím klene nový most, z něhož je pohled na obří hráz ještě impozantnější. Díky přehradě začalo také vzkvétat nedaleké zapadlé městečko uprostřed pouště: turisté tu našli ubytování, restaurace a různé možnosti zábavy. Dnes je zná celý svět, jmenuje se Las Vegas.
  • Lake Mead s modrou hladinou, ostře kontrastující s okrově zbarvenou pouští, je největší uměle vytvořený rezervoár v USA. Téměř 900 kilometrů dlouhé pobřeží nabízí spousty možností ubytování i vodních aktivit od vyhlídkových plaveb až po adrenalinové sporty.
  • Hooverova přehrada se objevila v několika filmech, například Transformers, Jen blázni spěchají, Univerzální voják a San Andreas.
Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou. Navštívit zde můžete také zajímavou expozici

Lesní stezka pod Zvičinou

Lesní stezka pod Zvičinou

Stezka v půvabném Podkrkonoší na úpatí vrchu Zvičina se klikatí stoupajícím terénem Hotelu pod Zvičinou, dříve známém jako Lázně pod Zvičinou. Vede kolem kapličky Panny Marie až k Osmibokému pavilonku.

Štěrbova vila na Přehradě Les Království

Štěrbova vila na Přehradě Les Království

V těsné blízkosti přehrady Les Království stojí historická budova, zvaná Štěrbova vila. Ta byla postavena na začátku 20. století. Odsud řídili stavitelé Štěrbovi stavbu přehradní hráze.

Lesní areál Hájemství u Dvora Králové nad Labem

Lesní areál Hájemství u Dvora Králové nad Labem

Lesní areál v osadě Hájemství je určen všem milovníkům přírody. Nachází se zde řada dřevěných soch, keltský stromový kalendář, model Krkonoš, cestu dřeva nebo hřbitov odpadků. V areálu začíná naučná stezka Lesem království, která končí u přehrady Les království.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda