ÚvodAktuality#světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě
Gurmánská turistika

#světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě

Poslechněte si audio verzi článku
Nejstarší mužský klášter v Čechách, poslední dochovaný větrný mlýn v Praze i jeden z nejstarších pivovarů v Evropě: to všechno poznáte při návštěvě Břevnova, jedné z částí Prahy 6. Zdejší klášterní pivo Benedict ochutnáte přímo na místě v Klášterním šenku.

Nejstarší pivovary na světě

Dva benediktinské kláštery a nejstarší pivovary na světě: Břevnovský klášter a klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze a klášterní pivovar Weihenstephan Brauerei v německém Freisingu
Praha
Freising
Městská část Praha 6 má přes sto tisíc obyvatel a přes tisíc let dlouhou historii. Už v roce 993 tu bylo za účasti knížete Boleslava II. a pražského biskupa Vojtěcha posvěceno břevnovské opatství, tehdy zřejmě jen zřejmě provizorní stavby založené „ke cti Matky Boží, svatého Benedikta a svatých Bonifatia a Alexia“. Kdy byl klášter založen? Nevíme. S jeho stavbou se zřejmě začalo už o rok nebo dva dřív, jisté ale je, že tu od počátku sídlí mnišská komunita benediktinů. Jak napovídá zasvěcení, první obyvatelé Břevnovského kláštera pocházeli z kláštera svatých Bonifáce a Alexia na římském Aventinu, kde sv. Vojtěch sám žil jako mnich. Prvním opatem nového kláštera se pak stal Anastasius, známý také jako Astrik, pozdější opat nově založeného kláštera v uherské Pannonhalmě a později možná arcibiskup v Ostřihomi.
 

Piva, která zaženou krizi a smutek

Při oslavách milénia, tedy 1000. výročí založení kláštera v roce 1993, povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Dnes je rozhlehlý areál společně s klášterním hotelem a šenkem, pivovarem a barokní zahradou oblíbeným místem pro odpočinek, procházky v přírodě a také pro ochutnávky klášterního piva. Pokud totiž byl už roku 993 součástí nově založeného kláštera pivovar, jde o nejstarší doložené místo, kde se v českých zemích vařilo pivo. V dávné tradici nyní pokračuje Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, obnovený v roce 2011.

Břevnovském klášteře se vaří pivo značky Benedict. Ochutnat můžete jak klasickou dvanáctku 12 % a tmavý ležák 11 %, tak speciály. Slibně zní třeba doporučení, provázející tmavý speciál Russian Imperial Stout 21 %, pivo, které si oblíbila carevna Kateřina Veliká. „Podávejte k sladkým dezertům, aromatickým sýrům a v případě krize,“ radí pivovar. Imperial Lager 20 %, mohutné pivo, které si při své velké síle a hořkosti zachovalo pitelnost klasického českého ležáku, je zase vhodné ke zvěřině, smetanovým omáčkám, aromatickým sýrům a „přepadne-li vás smutek“, únavu i žízeň prý zahání Pšeničné pivo 11 % bavorského typu, příležitostně se pak vaří Pšeničný Bock 16 % s výraznou hřebíčkovou a banánovou vůní i chutí či Břevnovské Abbey 17%, které plností, nižší hořkostí a výraznými ovocnými a kořeněnými tóny ve vůni i chuti připomíná polotmavá trapistická piva.
 

Břevnovský klášter není jen pivo

Barokní tvář dali Břevnovskému klášteru Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferovi. Srdcem kláštera je bazilika sv. Markéty, jednolodní sálová stavba s prodlouženým chórem, vrcholné dílo českého baroka. Oltářní obrazy jsou dílem Petra Brandla, v podzemí se pak nachází krypta, pocházející z doby kolem roku 1040, jedna z nejhodnotnějších staveb předrománského stavitelství u nás. Baziliku, kryptu a také barokní prelaturu s Tereziánským sálem můžete vidět při prohlídkách kláštera.

Když už tu budete, nenechte si ujít procházku zahradami Břevnovského kláštera. Dělí se na volně přístupnou horní část a spodní, klauzurní; ta je přístupná jen během dne a její barokní podoba je výsledkem celkových úprav areálu během 18. století. V té době také vznikl pavilon Vojtěška, podle legendy místo setkání sv. Vojtěcha a knížete Boleslava při založení kláštera. Přístupný je pouze v rámci prohlídky s průvodcem, ale určitě stojí za vidění: raně gotická klenba kaple nad pramenem potoka Brusnice je totiž údajně posledním zbytkem starého kláštera před jeho barokní proměnou.

Raritou je rovněž nedaleká budova bývalého větrného mlýna z roku 1722 s typickým válcovým tvarem a rozsáhlý ovocný sad v severní části terasovitě uspořádané zahrady, kde rostou ovocné stromy staré i 120 let. V blízkosti kláštera se rozkládá hřbitov, přístupný z ulice U Vojtěšky. Byl založen v roce 1739 a původně sloužil jako pohřebiště řeholníků z kláštera, později byl několikrát rozšířen. Kromě opatů a dalších osobností je tu pochován například architekt Pražského hradu Karel Fiala, písničkář Karel Kryl, literární kritik Jan Lopatka, filozof Jan Patočka a další.
 

Víte, že…?

  • Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha byl podobně jako klášter téměř zničen v době husitských válek a podle klášterní kroniky došlo k výstavbě nového pivovaru až v roce 1720. Právě přerušení výroby brání tomu, aby se pivovar ucházel o titul nejstaršího pivovaru na světě.
  • Nejstarší tak je jiný klášterní – a rovněž benediktinský – Weihenstephan Brauerei v Německu. Najdete ho na místě bývalého opatství ve Weihenstephanu ve Freisingu poblíž mnichovského letiště. Prvním dokladem o vaření piva v tamním klášteře je dokument o placení desátků z „chmelových zahrad“ roku 768, teprve roku 1040 ale klášter získal oficiální povolení k vaření a prodeji přebytků piva v okolí. Na rozdíl od kláštera, rozpuštěného roku 1803, pivovar existuje dodnes.
  • Také druhý nejstarší pivovar najdete v Německu. Jde o Weltenburg Kloster Brauerei, tedy opět klášterní pivovar (a opět benediktinský). Pivo se tu začalo vařit v roce 1050.
  • Třetím nejstarším pivovarem je belgický Affligem, pivní klenot z městečka Opwijk. Pivovar Affligem úspěšně navazuje na dlouholetou tradici výroby piva, kterou mistrně ovládali mniši z tamějšího opatství již ve středověku. Jde o certifikované opatské pivo, vyráběné zřejmě od roku 1074. Mniši samotní pivo vařili až do padesátých let 20. století, nyní pivovar spadá pod známou společnost Heineken, ale historické spojení s opatstvím přetrvává.
Praha 6

Praha 6

Šestý pražský obvod vás překvapí kombinacemi starobylé a moderní architektury i pěknou přírodou. Prohlédněte si například zbrusu novou Národní technickou knihovnu či prastarý břevnovský klášter, Bílkovu vilu, funkcionalistickou Müllerovu vilu anebo hvězdicovitý letohrádek Hvězda na Bílé hoře!

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře Ubytování

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Břevnovský klášter v Praze je spojován s řádem benediktinů. V roce 2003 prošel rekonstrukcí, během níž byl přeměněn na hotel, který nese jméno jednoho ze zakladatelů kláštera, biskupa Vojtěcha (Adalberta). V sousedství hotelu v areálu kláštera je také oblíbená restaurace Klášterní šenk.

Klášterní zahrada na Břevnově Příroda

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře Příroda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze Gurmánská turistika

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Další aktuality

Kolik má Praha hradů a zámků? Poznejte Cibulku, Portheimku, Hvězdu a další hrady a zámky v Praze

Kdo by neznal Pražský hrad – jenže ruku na srdce, vzpomněli byste si i na další pražské zámečky a hrádky? Je jich více než sedm desítek a najdete mezi nimi skutečně všechno: malebné zříceniny, letohrádky, důstojné zámky, zámečky i bývalé viniční usedlosti a statky, které kdysi stávaly na dnešních předměstích.
23. červen 2024 10:10
Památky, Praha

Praha 6 otevřela pro veřejnost zámek Veleslavín

Po několika málo týdnech od oficiálního převzetí správy zpřístupnila městská část Prahy 6 v červnu 2024 areál zámku Veleslavín veřejnosti. Návštěvníci zde najdou místo k odpočinku, trávení volného času s dětmi a otevírá se tím i možnost pro pořádání akcí a kulturních festivalů nejen pro místní spolky.
23. červen 2024 9:00
Životní styl, Praha

Koupání v Praze: koupaliště, aquaparky i přírodní koupání v hlavním městě

Prožijete úžasné a neopakovatelné chvíle ve vodním světě, kde načerpáte energii a vitalitu. Praha nabízí možná víc koupališť a míst na koupání, než jste si mysleli! Tobogány, skluzavky, řeky, sauny, vlnobití, vířivky, dětské atrakce ale i klid přírodních zákoutí... to vše si můžete můžete užít v Praze během slunného léta.
21. červen 2024 12:30
Letní sporty, Praha

Oslavte Světový den žiraf návštěvou zoologické zahrady

Kdy mají svátek všechny žirafy? Nejvyšší savci světa oslavují 21. června svůj mezinárodní den, do kterého se zapojuje i několik zoologických zahrad v České republice. Přijďte těmto krásným sudokopytníkům popřát k jejich svátku, který připadá na nejdelší den v roce (na jižní polokouli nejdelší noc). Jeho cílem je upozornit na klesající počty žiraf, kterých ve volné přírodě žije méně než 80 tisíc.
21. červen 2024 10:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (22.6. – 23.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Čáslavské slavnosti 2024, Královské stříbření Kutné Hory 2024, Prague Ice Cream Festival 2024 – zmrzlinový festival v Praze, Slavnost královny Johanky 2024, Po Žižkově za Žižkou – husitská hra pro celou rodinu. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
21. červen 2024 7:01
Zážitky, Praha

Na festivalu Metronome Prague 2024 se představí světové hudební hvězdy

Letošní 7. ročník festivalu Metronome Prague se koná od 20. do 22. června 2024 a obsadí zrekonstruované Výstaviště Praha se stane dějištěm premiérových koncertů velkých hvězd, speciálních narozeninových show i atraktivního nehudebního programu pod hlavičkou Metronome Fair.
21. červen 2024 6:43
Kultura, Praha

Na pražském Výstavišti ochutnáte stovky druhů zmrzliny!

Přijďte se o víkendu 22. a 23. června 2024 pobavit s rodinou nebo přáteli na Prague Ice Cream Festival – svátek všech druhů zmrzliny! Na pražském Výstavišti, kde se koná už podesáté, vás svou ledovou lahůdkou osvěží místní i světoví výrobci. Vychutnáte si zde nejrůznější druhy zmrzlin – typu gelato, točené, jogurtové, ice roll, sorbety, speciální – veganské, bio nebo nanuky... Na své si přijdou i milovníci čerstvého ovoce, alko i nealko nápojů, kávy či dobrého občerstvení.
20. červen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Praha

Na noční pozorování zvířat se vydejte do Zoo Praha

Do Zoo Praha mohou návštěvníci zavítat i po setmění a pozorovat svět zvířat prostřednictvím termokamery. Milovníkům zvířat se tak naskýtá možnost navštívit areál v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. Zážitkový program na objednávku nabízí pozorování zvířat skrze termovizní monokulární kameru a noktovizor.
15. červen 2024 15:00
Zážitky, Praha