Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě
Gurmánská turistika

#světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě

  • Vydáno3. března 2021
Nejstarší mužský klášter v Čechách, poslední dochovaný větrný mlýn v Praze i jeden z nejstarších pivovarů v Evropě: to všechno poznáte při návštěvě Břevnova, jedné z částí Prahy 6. Zdejší klášterní pivo Benedict ochutnáte přímo na místě v Klášterním šenku.

Nejstarší pivovary na světě

Dva benediktinské kláštery a nejstarší pivovary na světě: Břevnovský klášter a klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze a klášterní pivovar Weihenstephan Brauerei v německém Freisingu
Praha
Freising
Městská část Praha 6 má přes sto tisíc obyvatel a přes tisíc let dlouhou historii. Už v roce 993 tu bylo za účasti knížete Boleslava II. a pražského biskupa Vojtěcha posvěceno břevnovské opatství, tehdy zřejmě jen zřejmě provizorní stavby založené „ke cti Matky Boží, svatého Benedikta a svatých Bonifatia a Alexia“. Kdy byl klášter založen? Nevíme. S jeho stavbou se zřejmě začalo už o rok nebo dva dřív, jisté ale je, že tu od počátku sídlí mnišská komunita benediktinů. Jak napovídá zasvěcení, první obyvatelé Břevnovského kláštera pocházeli z kláštera svatých Bonifáce a Alexia na římském Aventinu, kde sv. Vojtěch sám žil jako mnich. Prvním opatem nového kláštera se pak stal Anastasius, známý také jako Astrik, pozdější opat nově založeného kláštera v uherské Pannonhalmě a později možná arcibiskup v Ostřihomi.
 

Piva, která zaženou krizi a smutek

Při oslavách milénia, tedy 1000. výročí založení kláštera v roce 1993, povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Dnes je rozhlehlý areál společně s klášterním hotelem a šenkem, pivovarem a barokní zahradou oblíbeným místem pro odpočinek, procházky v přírodě a také pro ochutnávky klášterního piva. Pokud totiž byl už roku 993 součástí nově založeného kláštera pivovar, jde o nejstarší doložené místo, kde se v českých zemích vařilo pivo. V dávné tradici nyní pokračuje Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, obnovený v roce 2011.

Břevnovském klášteře se vaří pivo značky Benedict. Ochutnat můžete jak klasickou dvanáctku 12 % a tmavý ležák 11 %, tak speciály. Slibně zní třeba doporučení, provázející tmavý speciál Russian Imperial Stout 21 %, pivo, které si oblíbila carevna Kateřina Veliká. „Podávejte k sladkým dezertům, aromatickým sýrům a v případě krize,“ radí pivovar. Imperial Lager 20 %, mohutné pivo, které si při své velké síle a hořkosti zachovalo pitelnost klasického českého ležáku, je zase vhodné ke zvěřině, smetanovým omáčkám, aromatickým sýrům a „přepadne-li vás smutek“, únavu i žízeň prý zahání Pšeničné pivo 11 % bavorského typu, příležitostně se pak vaří Pšeničný Bock 16 % s výraznou hřebíčkovou a banánovou vůní i chutí či Břevnovské Abbey 17%, které plností, nižší hořkostí a výraznými ovocnými a kořeněnými tóny ve vůni i chuti připomíná polotmavá trapistická piva.
 

Břevnovský klášter není jen pivo

Barokní tvář dali Břevnovskému klášteru Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferovi. Srdcem kláštera je bazilika sv. Markéty, jednolodní sálová stavba s prodlouženým chórem, vrcholné dílo českého baroka. Oltářní obrazy jsou dílem Petra Brandla, v podzemí se pak nachází krypta, pocházející z doby kolem roku 1040, jedna z nejhodnotnějších staveb předrománského stavitelství u nás. Baziliku, kryptu a také barokní prelaturu s Tereziánským sálem můžete vidět při prohlídkách kláštera.

Když už tu budete, nenechte si ujít procházku zahradami Břevnovského kláštera. Dělí se na volně přístupnou horní část a spodní, klauzurní; ta je přístupná jen během dne a její barokní podoba je výsledkem celkových úprav areálu během 18. století. V té době také vznikl pavilon Vojtěška, podle legendy místo setkání sv. Vojtěcha a knížete Boleslava při založení kláštera. Přístupný je pouze v rámci prohlídky s průvodcem, ale určitě stojí za vidění: raně gotická klenba kaple nad pramenem potoka Brusnice je totiž údajně posledním zbytkem starého kláštera před jeho barokní proměnou.

Raritou je rovněž nedaleká budova bývalého větrného mlýna z roku 1722 s typickým válcovým tvarem a rozsáhlý ovocný sad v severní části terasovitě uspořádané zahrady, kde rostou ovocné stromy staré i 120 let. V blízkosti kláštera se rozkládá hřbitov, přístupný z ulice U Vojtěšky. Byl založen v roce 1739 a původně sloužil jako pohřebiště řeholníků z kláštera, později byl několikrát rozšířen. Kromě opatů a dalších osobností je tu pochován například architekt Pražského hradu Karel Fiala, písničkář Karel Kryl, literární kritik Jan Lopatka, filozof Jan Patočka a další.
 

Víte, že…?

  • Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha byl podobně jako klášter téměř zničen v době husitských válek a podle klášterní kroniky došlo k výstavbě nového pivovaru až v roce 1720. Právě přerušení výroby brání tomu, aby se pivovar ucházel o titul nejstaršího pivovaru na světě.
  • Nejstarší tak je jiný klášterní – a rovněž benediktinský – Weihenstephan Brauerei v Německu. Najdete ho na místě bývalého opatství ve Weihenstephanu ve Freisingu poblíž mnichovského letiště. Prvním dokladem o vaření piva v tamním klášteře je dokument o placení desátků z „chmelových zahrad“ roku 768, teprve roku 1040 ale klášter získal oficiální povolení k vaření a prodeji přebytků piva v okolí. Na rozdíl od kláštera, rozpuštěného roku 1803, pivovar existuje dodnes.
  • Také druhý nejstarší pivovar najdete v Německu. Jde o Weltenburg Kloster Brauerei, tedy opět klášterní pivovar (a opět benediktinský). Pivo se tu začalo vařit v roce 1050.
  • Třetím nejstarším pivovarem je belgický Affligem, pivní klenot z městečka Opwijk. Pivovar Affligem úspěšně navazuje na dlouholetou tradici výroby piva, kterou mistrně ovládali mniši z tamějšího opatství již ve středověku. Jde o certifikované opatské pivo, vyráběné zřejmě od roku 1074. Mniši samotní pivo vařili až do padesátých let 20. století, nyní pivovar spadá pod známou společnost Heineken, ale historické spojení s opatstvím přetrvává.
Praha 6

Praha 6

Šestý pražský obvod vás překvapí kombinacemi starobylé a moderní architektury i pěknou přírodou. Prohlédněte si například zbrusu novou Národní technickou knihovnu či prastarý břevnovský klášter, Bílkovu vilu, funkcionalistickou Müllerovu vilu anebo hvězdicovitý letohrádek Hvězda na Bílé hoře!

Klášterní zahrada na Břevnově

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Břevnovský klášter v Praze je spojován s řádem benediktinů. V roce 2003 prošel rekonstrukcí, během níž byl přeměněn na hotel, který nese jméno jednoho ze zakladatelů kláštera, biskupa Vojtěcha (Adalberta). V sousedství hotelu v areálu kláštera je také oblíbená restaurace Klášterní šenk.

Další aktuality

50 tipů, kam jít se psem v Praze na procházku

Jaro je tady, květiny a keře začínají kvést... a také krásně vonět. Udělejte si procházku spolu se svým čtyřnohým kamarádem, který bude mít radost z nových vůní, zatímco vy se potěšíte pohledem na kvetoucí rostliny. Kam spolu s vaším pejskem v Praze vyrazit na příjemnou procházku vám poradí Kudy z nudy.
Praha | Životní styl

Na Vltavě v Praze opět fungují všechny přívozy

Od 25. 3. 2023 je opět možné využít v Praze všechny sezonní přívozy. Oblíbené lodní spoje jsou začleněny do systému Pražské integrované dopravy, takže cestujícím stačí jízdenka na MHD. K tradičně nejoblíbenějším patří přívozy v Sedlci či Podbabě, které zpestřují zejména cyklistům výlety v blízkém okolí Prahy. Za zkoušku však stojí také přívozy, které fungují v centru a spojují například Císařskou louku a Smíchov nebo Modřany a Lahovičky. Holešovicko-karlínský přívoz P7 vypluje i letos, ale v provozu bude jen do termínu otevření nové lávky HolKa, které se očekává cca v červenci 2023. Naopak od data ukončení provozu přívozu P7 bude obnoven provoz nejnovějšího pražského přívozu P4 mezi Velkou Chuchlí (Dostihová) a Hodkovičkami (Belárie). Na ostatních sezonních lodních linkách nedochází k žádným změnám oproti loňské sezoně.
Praha | Zážitky

Velikonoční trhy v centru Prahy začnou už tuto sobotu!

Centrum Prahy se opět ponoří do velikonoční atmosféry. Již tuto sobotu 25. března začnou tradiční Velikonoční trhy, které otevřou své brány na Staroměstském i Václavském náměstí a náměstí Republiky. V desítkách prodejních domků nabídnou prodejci typické velikonoční i jarní zboží a pochutiny. Centrem velikonočních oslav bude Staroměstské náměstí, kde se přímo u bohatě nazdobené břízy odehraje každý den pestrý folklórní program. Chybět nebudou oblíbené dětské tvořivé dílny. Novinkou bude zelené pivo. Návštěvníky čeká také kuriozita – největší zajíc s vajíčkem v České republice. Velikonoční trhy potrvají až do 16. dubna 2023.
Praha | Zážitky

Pražská Zoo vstoupí v sobotu už do 92. návštěvnické sezóny

V sobotu 25. března 2023 se od 11 hodin uskuteční slavnostní zahájení 92. sezony Zoo Praha. Stěžejním tématem se stane představení plánů nadcházející sezony. Zástupci zoologické zahrady seznámí veřejnost s vybranými zvířecími osobnostmi a spustí tak novou kampaň Seznamte se! Písničkář Pokáč následně zahraje v živé premiéře svůj nový „zoosong“. Vrcholem dopoledne pak budou křtiny mláděte luskouna.
Praha | Příroda

Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede v sobotu letos poprvé

Speciální vlakové soupravy přestavěné na pojízdné hřiště pro děti vyjedou letos opět v sobotu 25. března na Okoř a dále do Slaného. Cyklohráček má tři vozy – jeden pro nejmenší děti s dětským koutkem, jeden pro cyklisty a vagón plný překvapení pro větší děti. Ve vlaku se o cestující starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti připraveny dárky a půjčují jim hry, které je budou bavit. Motorový vlak nazvaný Cyklohráček uzpůsobily České dráhy tak, aby jej mohli využívat děti i cyklisté. Jízdné se nebude nijak lišit od běžného tarifu.
Praha | Letní sporty

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 25. a 26. března 2023.
Praha | Zážitky

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.
Praha | Památky

Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, orchideje a Světový den vody

Zdá se, že zima dává letos Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si první paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Vybrat si můžete z návštěvy tropických orchidejí, plaveb po Vltavě anebo návštěvu Staré čistírny odpadních vod v Bubenči.
Praha | Příroda