ÚvodAktualitySuper letní výlety a akce: sedm zřícenin, kde to žije!
Památky

Super letní výlety a akce: sedm zřícenin, kde to žije!

  • 5. srpna 2024
Vydejte se s námi na romantické zříceniny, které v letních měsících pulzují životem. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu, šermířská klání anebo dobová řemesla, nemůžete najít lepší místa. Historii budete mít na dosah, a k tomu navíc zábavu a okouzlující výhledy do okolí.

Jižní Morava: Léto na Cornštejně

Jedete na léto na Znojemsko nebo k Vranovské přehradě? Pak rozhodně navštivte zříceninu hradu Cornštejn: proslavené jsou především daleké výhledy do krásné přírody a letní programy inspirované středověkem. Program Léto na Cornštejně je nabitý nejen šermířskými souboji, ale také dalším zajímavým programem. Hned 5., 7. a 10. srpna 2024 zastihnete na hradě Královské žoldnéře. Jde o tradiční vystoupení skupin historického šermu s názvem "Rytířovo řemeslo" s divadelními a šermířskými vystoupeními, které by neměly v létě na žádném hradě chybět. V sobotu 10. srpna se dokonce odehraje pravý turnaj! Letošní novinkou na hradě, která potěší zejména rodiny s dětmi, je pátrací hra "Poklad vzteklého pána" na motivy hradní pověsti o zatopeném bítovském kostele. Je přístupná v rámci návštěvnické trasy v ceně běžného vstupného, má 5 zastavení a její součástí je i senzomotorický chodníček. Zážitkem bude určitě také výstup na  vyhlídkovou plošinu zbudovanou na zastřešení nového paláce na nádvoří, která umožňuje vidět okolí hradu z jiného úhlu.
 

Jižní Čechy: Léto na Landštejně

Románskou pevnost Landštejn s mohutnou věží a výhledem do lesů České Kanady můžete navštívit přes léto denně od 9:30 do 16:00 hodin, ovšem jestliže se na výlety chystáte s předstihem, můžete si naplánovat srpnovou návštěvu v době, kdy se na Landštejně bude něco dít. Například 10. a 11. srpna obsadí hrad Páni z Hradce. Dozvíte se něco o starých řemeslech, probíhat bude také komentované oblékání rytíře do zbroje. Šermíři ze skupiny Bravus chystají ve dnech 19. až 24. srpna humorná vystoupení na hradním nádvoří. Po deseti letech se na hrad Landštejn vrátil sokolník se svými svěřenci, které vám osobně představí. Ptáci létají denně (s výjimkou nepříznivého počasí – déšť, silný vítr, velké horko) nepravidelně mezi 13:30 a 15:30 hodin. Dále se můžete těšit 24. srpna na Hradozámeckou noc anebo 7. až 8. září na Dny evropského dědictví.
 

Střední Čechy: vzhůru na Točník!

Impozantní hrad Točník byl sídelním hradem českého a římského krále Václava IV. a společně se starším hradem Žebrákem představuje nejlépe dochované české souhradí. V sobotu dne 10. srpna otevře již po třinácté věhlasný hrad Točník své brány v rámci festivalu Oživení historie. Čeká vás bohatý celodenní program, ve kterém najdou zalíbení jak rodiny s dětmi, tak páry, jednotlivci či skupiny. Chybět nebudou šermířská, divadelní a kejklířská vystoupení, která vás budou provázet celým dnem. Budete dokonce svědky střelby z obléhacího stroje trebuchet. O další příjemné rozptýlení se postará romantický výhled z hradu na malebnou krajinu, zábava pro děti i dospělé nebo návštěva medvědů sídlících v hradním příkopu. Sobota 24. srpna bude patřit Hradozámecké noci.
 

Šumava: Rabí rozezní hudba a divadlo

Nejrozlehlejší hradní zřícenina v Čechách a unikátní památka gotického stavitelství, zasazená do malebné krajiny Pošumaví nad řekou Otavou, to je hrad Rabí, který chystá nejen na srpen velké množství zajímavých akcí. První z nich bude mimořádná prohlídka Ze sklepení až na věž hradu Rabí, která se uskuteční 17. srpna. V pátek 18. srpna zastihnete na hradě Přemysla Ruta. Během hodinového programu zazní různé písničky a příběhy o lidech, kteří se domluvili se zvířaty. Letní program ukončí 28. a 29. srpna Dny Šumavského trojhradí. Po oba dny vám průvodci nabídnou speciální prohlídky hradu (v 10.00 a 13.30), které ukáží s jakými stroji a přístroji pracovali středověcí obyvatelé hradu.
 

Vysočina: středověk, hudba a filmy na Orlíku

Orlík u HumpolceTaké zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem chystá pro letošní léto řadu akcí. V sobotu 10. srpna proběhne po setmění komentované sledování hvězdné oblohy z hradního nádvoří. Třetí srpnový víkend 15. až 18. srpna bude patřit filmovému festivalu Film a dějiny. Letošním tématem je "odboj. Těšit se můžete na večerní kino se snímky Želary, Habermannův mlýn, Bratři, Němá barikáda, Operace Silver A, Musíme si pomáhat a dva filmy budou překvapením večera (ve čtvrtek a v neděli). Vstup na představení od 20:30 nebo 18:00 hodin je zcela zdarma. Promítat se bude přímo na hradním nádvoří. V sobotu 24. srpna budou pro návštěvníky připraveny noční prohlídky v rámci Hradozámecké noci.
 

Střední Morava: léto na Helfštýně

HelfštýnPřesvědčte se, že hrad Helfštýn patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě a zdejší kastelán připravuje každoročně mix oblíbených letních akcí. V sobotu 17. srpna dojde k zahájení Kovářského fóra – tradiční akce, během které vytvoří kovářský tým před zraky návštěvníků unikátní dílo. Nejproslulejší akcí je však mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston, který letos oslaví 40. výročí svého trvání. Od 23. do 25. srpna můžete přijít obdivovat exponáty pod širým nebem, kovářské soutěže, přednášky v galerii na II. nádvoří nebo ukázky kovářské tvorby přímo v historické kovárně a III. nádvoří či na dalších deseti pracovištích. Vstup na Helfštýn zdarma bude možný v rámci Dní evropského kulturního dědictví 8. září.
 

Severní Morava a Slezsko: léto na Hukvaldech

Řadu slavností na léto nachystal také hrad Hukvaldy. Kdo má rád starobylou atmosféru z dob, kdy se nosil za pasem kord, ať přijde 10. srpna na představení plné humoru, šermu a akčních scén inspirovaných historickými událostmi v podání šermířů Adorea z Olomouce. Již pátý ročník hudebního festiválku dobové, lidové a orientální hudby proběhne 24. srpna s názvem Hukvaldský hukot 2024. V sobotu 7. září čeká na příchozí z řad rodin s dětmi pořad nazvaný Pohádkové léto – den plný pohádek a pověstí s divadelním představením, vyvolá na hradě Hukvaldy úsměv nejen u dětí, ale i u dospělých. Za příznivého počasí bude velkým zážitkem také pozorování noční oblohy, které se chystá na 21. září.
 

Další letní akce na hradech

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hvězdné nebe nad hradem Hukvaldy

21. 9.
Hvězdné nebe nad hradem Hukvaldy

Pozorování hvězdné oblohy a planetárních těles na hradním vršku je nevšedním zážitkem pro všechny romantické duše.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou Památky

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Dny Šumavského trojhradí – Stroje na středověkém Rabí

28. 9.29. 9.
Dny Šumavského trojhradí – Stroje na středověkém Rabí

V uvedené dny bude celý hradní areál průchozí samostatně (bez průvodce a komentované prohlídky).

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské Památky

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě Památky

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách Památky

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Další aktuality

28. září otevřou i nepřístupné prostory své brány veřejnosti! Kam se podíváte?

Den české státnosti připomíná událost z roku 935, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem kníže Václav. Dny otevřených dveří 28. září nabízejí možnost prohlédnout si zblízka fungování a interiéry těch institucí a zajímavých prostor, které jsou po většinu roku návštěvníkům nepřístupné.
19. září 2024 9:33
Památky

10 tipů na nejkrásnější malované stropy aneb ve stínu a na výsluní

Zvedněte hlavu a podívejte se na nad sebe! Na Kudy z nudy vás tentokrát provedeme kostely a zámky, a dokonce se podíváme i do měšťanských domů. Tam všude totiž objevíte překrásně vymalované stropy, nad nimiž budete žasnout. Obdivujte společně s námi krásu, která nám září nad hlavami mnohdy už stovky let!
16. září 2024 8:46
Památky

Kam za poznáním a klidem po nejznámějších poutních místech Česka?

Poutní místo je místo, které se, zpravidla díky určitému tradovanému zázraku, stalo cílem poutí. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou na Moravě Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček u Olomouce a Svatá Hora a Stará Boleslav v Čechách. Poutní místa mají svou atmosféru, své dějiny, jsou znamením hlubokých kořenů víry a zbožnosti našeho národa... Vydejte se i vy na svou pouť.
15. září 2024 10:58
Památky

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky