Úvod > Aktuality > Super letní výlety a akce: dvanáct zřícenin, kde to žije!

Super letní výlety a akce: dvanáct zřícenin, kde to žije!

Vydáno 3. července 2019 Památky
Vydejte se s námi na romantické zříceniny, které v letních měsících pulzují životem. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu, šermířská klání anebo dobová řemesla, nemůžete najít lepší místa. Historii budete mít na dosah, a k tomu navíc zábavu a okouzlující výhledy do okolí.

Jižní Morava: Léto na Cornštejně

Jedete na léto na Znojemsko nebo k Vranovské přehradě? Pak rozhodně navštivte zříceninu hradu Cornštejn: proslavené jsou především daleké výhledy do krásné přírody a letní programy inspirované středověkem. Program Léto na Cornštejně je od začátku července až do konce srpna nabitý rytířskými turnaji a pohádkami, uvidíte i šermíře, ukázky dobové módy a ohnivé show.
 

Jižní Čechy: Léto na Landštejně

Románskou pevnost Landštejn s mohutnou věží a výhledem do lesů České Kanady můžete navštívit třeba hned první prázdninový týden, kdy skupina historického šermu Bravus rozjede landštejnské prázdniny. Celkem čtyřikrát během léta vystoupí s veselým programem kejklíř Jonáš (9. a 12. července a 6. a 9. srpna), ve čtvrtek 11. července hrad rozezní folk, blues a irské balady, v sobotu 20. července vystoupí spolek Čtveráci a od 27. až do 30. července si třikrát denně užijete humorná vystoupení z období středověku se skupinou historického šermu Buhurt. O víkendu 24. a 25. srpna hrad obsadí Páni z Hradce a předvedou umění středověkých mistrů řemeslníků a komentované oblékání rytíře do zbroje, v sobotu 31. srpna se pak hrad rozloučí s prázdninami Hradozámeckou nocí s programem pro malé i velké. Kromě toho každý den v červenci máte jedinečnou příležitost navštívit jinak nepřístupný kostel sv. Jana Křtitele v Pomezí pod Landštejnem.
 

Střední Čechy: vzhůru na Točník!

Impozantní hrad Točník byl sídelním hradem českého a římského krále Václava IV. a společně se starším hradem Žebrákem představuje nejlépe dochované české souhradí. V pátek a sobotu 5. a 6. července přijeďte na Rytířské slavnosti krále Václava IV.: v bohatém programu vás pobaví šermíři, tanečnice, sokolníci, kati a hudebníci, nebudou chybět dětské rytířské hry, dobové tržiště a pro hladové krky „dobrá sousta a pití spousta“. Přijet můžete i na tradiční zahájení letního kulturního festivalu České hrady.cz; letos slaví patnácté narozeniny a na Točníku se zastaví 12. a 13. července. Historie ožije během letních prázdnin ještě jednou, a to v sobotu 10. srpna při vystoupení Okořské gardy.
 

Šumava: Rabí rozezní hudba a divadlo

Nejrozlehlejší hradní zřícenina v Čechách a unikátní památka gotického stavitelství, zasazená do malebné krajiny Pošumaví nad řekou Otavou, to je hrad Rabí. Letní program od úterý 2. do čtvrtka 4. července odstartují zážitkové lekce jógy, v pátek 5. července odehraje Kolár, spolek divadelních ochotníků ze Strašína, divadelní představení na motivy humoristického románu Leo Rostena Pan Kaplan má třídu rád. Celkem třikrát během léta se můžete přijet s dětmi podívat na pohádková představení: hraje se Popelka (7.7.), Kocour v botách (14.7.) a Malá mořská víla (18.8.). V sobotu 27. července Rabí zažije koncert legendární skupiny Spirituál Kvintet, od 30. července do 4. srpna a pak od 13. do 16. srpna připravil Ateliér Radost na velkém nádvoří ukázky drátování, kdy si staré řemeslo můžete sami vyzkoušet. V sobotu 17. srpna se koná koncert Anety Langerové a i v letošním roce se můžete těšit na Hradozámeckou noc a kulturní program v zšeřelém hradním areálu; koná se 31. srpna. Během letních prázdnin také můžete navštívit výstavy v konírně na velkém nádvoří a v suterénu hradního kostela Nejsvětější Trojice.
 

Vysočina: středověk, hudba a filmy na Orlíku

Také zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem chystá pro letošní léto řadu akcí. V pátek a v sobotu 5. a 6. července se chystají již XXIII. Středověké slavnosti se spoustou řemesel včetně vypalování kachlů v replice středověké keramické pece, záplavou dětských her, dílniček, divadla, šermu a zprovozněné hradní kuchyně včetně chlebové pece. V pátek a v sobotu 19. a 20. července přijeďte na muzikantské setkání Ozvěny prázdnin, folk-rockovou open-air akci spojenou s dětským programem, a od 23. do 25. srpna na filmový festival Film a dějiny, tentokrát s podtitulem Naši nebo cizí? / Židé v českých / československých dějinách. Tečkou za letošními prázdninami pak bude 31. srpna Hradozámecká noc.
 

Střední Morava: léto na Helfštýně

Přesvědčte se, že hrad Helfštýn patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Od 5. do 7. července probíhá Helfštýnská pouť, celodenní program plný řemesel a soutěží spojený s historickým tržištěm. V sobotu 27. července bude pod širým nebem na druhém hradním nádvoří hrát letní kino, ve čtvrtek 1. srpna zpříjemní prohlídku soubor zobcových fléten Vivat Flauto a 23. srpna začne největší akce na hradě, mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Výstavy exponátů pod širým nebem, kovářské soutěže, přednášky v galerii na II. nádvoří, ukázky kovářské tvorby na dvanácti pracovištích a další program poběží až do 25. srpna, už od 18. srpna ale můžete přímo v historické kovárně na III. nádvoří pozorovat kovářského mistra, vytvářejícího dílo speciálně pro hrad.
 

Severní Morava a Slezsko: léto na Hukvaldech

Řadu slavností na léto nachystal také hrad Hukvaldy. Kdo chce vidět ukázky sokolnictví, přehlídky dravých ptáků, šermířské a rytířské souboje, ten by měl přijet v sobotu 13. července na akci Dravci přilétají aneb sokolníci na hradě. O víkendu 20. a 21. července můžete být svědky obléhání nedobytné pevnosti aneb třetího ročníku legendární bitvy o hrad se spoustou šermu, historických zbraní, bitev a soubojů. O týden později v sobotu 27. července     můžete při programu Hrdinové se šermíři z Olomouce prožít legendární okamžiky hrdinů z románů, pohádek, divadel a filmů s množstvím hromadných akčních scén a kaskadérských výkonů. Sobota 10. srpna bude patřit zážitkovému festivalu Moment! s uměleckou projekcí z oblasti hudby, literatury a divadla, na sobotu 17. srpna se chystají Toulky minulostí s ukázkami dobových zbraní a zbroje i šermířskými souboji a v sobotu 24. srpna přijeďte na Strašidelný hrad Hukvaldy s noční prohlídkou, šermem a ohňovou show.
 

Další letní akce na hradech

  • Na hrad Radyně nad Starým Plzencem se vypravte v sobotu 20. července na tradiční keltské odpoledne, v neděli 18. srpna se pak koná Středověký den plný soutěží pro děti i dospělé s rytíři a dobovou hudbou.
  • Na vodním hradě LipýČeské Lípě probíhá léto jak se patří: s nočními kostýmovanými prohlídkami, letní dílnou keramiky, letním kinem, koncerty a pohádkami pro děti.
  • Na hradě StřekovÚstí nad Labem se koná 11. ročník Střekovského hudebního léta; letos uslyšíte trio leadera kapely Framus Five Michala Prokopa, nadžánrového kytaristy Luboše Andršta a neméně všestranného houslisty Jana Hrubého (12.7.), koncert Pocta Petru Skoumalovi, Olin Nejezchleba & Kybabu (26.7.), Jananas (9.8.) a slavné představení dvojice Vodňanský – Skoumal, které se hrálo v Činoherním klubu počátkem sedmdesátých let a brzy bylo zakázáno (23.8.).
  • V moři lesů uprostřed Chřibů objevíte hrad Cimburk; zdejší léto nabídne 13. a 14. července šermířský víkend, v sobotu 3. srpna se pak koná Den múz aneb tradiční tvůrčí setkání umělců a řemeslníků s výstavou uměleckých děl a historických kostýmů, batikovací dílnou a výtvarnými workshopy. S prázdninami se hrad rozloučí 31. srpna Cimburskou nocí, při níž vystoupí písničkářka Meluzína, uvidíte ohňovou show a prohlédnete si hrad s nočním osvětlením a překvapením.
  • Letošní noční hrané prohlídky na hradě Potštejně se chystají na sobotu 20. července a sobotu 3. srpna, tečkou za létem pak bude 31. srpna Hradozámecká noc.
Hrad Potštejn - vydejte se za pověstí o pokladu

Hrad Potštejn - vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Hrad Šumburk u Klášterce nad Ohří

Hrad Šumburk u Klášterce nad Ohří

Návštěva mohutných zřícenin nadchne každého turistu, který obdivuje daleké rozhledy - panoramatický rozhled po okolní velmi hezké krajině se hluboce vryje do návštěvníkovy paměti.

Hradozámecká noc 2020

Hradozámecká noc 2020

Hradozámecká noc v roce 2019 proběhne v noci ze soboty 29. na neděli 30. srpna 2020.

Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Tajuplný hrad Střekov - zřícenina umělců

Tajuplný hrad Střekov - zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Umělá zřícenina Ballymotte

Umělá zřícenina Ballymotte

Nad městečkem Nalžovské Hory byla kolem roku 1840 postavena věrná kopie irského rodového sídla hraběte Taaffe - hradu Ballymotte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem.

Zřícenina Baba v Praze 6

Zřícenina Baba v Praze 6

Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.

Zřícenina hradu Andělská Hora - oblíbené karlovarské poutní místo

Zřícenina hradu Andělská Hora - oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.

Zřícenina hradu Lichnice

Zřícenina hradu Lichnice

Na ostrohu nad Třemošnicí byl v 2. pol. 13. století vybudován hrad Lichnice. Hrad je přístupný oficiálně od května do října, ale kolem brány se dá projít po cestičce vždy a hrad tak navštívit kdykoli.

Zřícenina hradu Skály - Bischofstein

Zřícenina hradu Skály - Bischofstein

Pozůstatky hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století. Dnes zde uvidíte zbytkové části zdiva, které byly účelně vsazeno do okolních skal, zbytky studny a tesané místnosti do skal.

Zřícenina hradu Vildštejn

Zřícenina hradu Vildštejn

Místo, kde kdysi stával rozlehlý hrad oválného půdorysu obehnaný příkopem, je dnes zarostlé mladým lesem a zasypané množstvím sutě. Přesné uspořádání hradu není tedy možné určit, avšak s velkou pravděpodobností jsou pod vrstvami nánosu zachovány zbytky zdiva, čekající na archeologický průzkum.

Zřícenina hradu Vrškamýk - Hunec v Kamýku nad Vltavou

Zřícenina hradu Vrškamýk - Hunec v Kamýku nad Vltavou

Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Její okolí je vhodné k pěším i cyklo výletům. V současné době zřícenina opět ožívá v rámci projektu Vision 21.

Dívčí Kámen - romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen - romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.