Úvod > Aktuality > Super letní výlety a akce: sedm zřícenin, kde to žije!
Památky

Super letní výlety a akce: sedm zřícenin, kde to žije!

  • Vydáno29. července 2023
Vydejte se s námi na romantické zříceniny, které v letních měsících pulzují životem. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu, šermířská klání anebo dobová řemesla, nemůžete najít lepší místa. Historii budete mít na dosah, a k tomu navíc zábavu a okouzlující výhledy do okolí.

Jižní Morava: Léto na Cornštejně

Jedete na léto na Znojemsko nebo k Vranovské přehradě? Pak rozhodně navštivte zříceninu hradu Cornštejn: proslavené jsou především daleké výhledy do krásné přírody a letní programy inspirované středověkem. Program Léto na Cornštejně je nabitý nejen šermířskými souboji, ale také dalším zajímavým programem. Hned od 1. do 5. srpna 2023 zastihnete na hradě Královské žoldnéře.  Jde o tradiční vystoupení skupin historického šermu s divadelními a šermířskými vystoupeními, které by neměly v létě na žádném hradě chybět. Na začátku září se pak po 10 letech na Cornštejn opět vrací Mezinárodní noc netopýrů, tradiční noční přírodovědná aktivita pořádaná ve spolupráci se Správou NP Podyjí a Českou společností pro ochranu netopýrů. Připomeňme také loňskou novinku – vyhlídkovou plošinu nově zbudovanou na zastřešení nového paláce na nádvoří, která umožňuje vidět okolí hradu z jiného úhlu.
 

Jižní Čechy: Léto na Landštejně

Románskou pevnost Landštejn s mohutnou věží a výhledem do lesů České Kanady můžete navštívit přes léto denně od 9:30 do 16:00 hodin, ovšem jestliže se na výlety chystáte s předstihem, můžete si naplánovat srpnovou návštěvu v době, kdy se na Landštejně bude něco dít. Například 12. srpna předvede Jiří Kněžíček, zvaný "Bob" ze Stálkova rozdělávání ohně pomocí luku. O víkendu 19. a 20. srpna obsadí hrad Páni z Hradce. Dozvíte se o lovené zvěři ve středověku, o úpravě pokrmů ze zvěřiny, o používaných zbraních k lovu. V sobotu 26. srpna se hrad rozloučí s prázdninami Hradozámeckou nocí s programem pro malé i velké.
 

Střední Čechy: vzhůru na Točník!

Impozantní hrad Točník byl sídelním hradem českého a římského krále Václava IV. a společně se starším hradem Žebrákem představuje nejlépe dochované české souhradí. V sobotu dne 12. srpna otevře již po dvanácté věhlasný hrad Točník své brány v rámci festivalu Oživení historie. Čeká vás bohatý celodenní program, ve kterém najdou zalíbení jak rodiny s dětmi, tak páry, jednotlivci či skupiny. Chybět nebudou šermířská, divadelní a kejklířská vystoupení, která vás budou provázet celým dnem. O další příjemné rozptýlení se postará romantický výhled z hradu na malebnou krajinu, zábava pro děti i dospělé nebo návštěva medvědů sídlících v hradním příkopu. Sobota 26. srpna bude patřit Hradozámecké noci.
 

Šumava: Rabí rozezní hudba a divadlo

Nejrozlehlejší hradní zřícenina v Čechách a unikátní památka gotického stavitelství, zasazená do malebné krajiny Pošumaví nad řekou Otavou, to je hrad Rabí, který chystá nejen na srpen velké množství zajímavých akcí. První z nich bude mimořádná prohlídka Ze sklepení až na věž hradu Rabí, která se uskuteční 5. srpna. V pátek 18. srpna zastihnete na hradě Přemysla Ruta. Během hodinového programu zazní různé písničky a příběhy o lidech, kteří se domluvili se zvířaty. Letní program ukončí Hradozámecká noc 26. srpna od 19:00 do 22:00 hodin.
 

Vysočina: středověk, hudba a filmy na Orlíku

Orlík u HumpolceTaké zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem chystá pro letošní léto řadu akcí. V sobotu 5. srpna proběhne po setmění komentované sledování hvězdné oblohy z hradního nádvoří. Třetí srpnový víkend 17. až 20. srpna bude patřit filmovému festivalu Film a dějiny. Letošním tématem jsou "Dějiny na vodě aneb žraloci a malé ryby". Těšit se můžete na večerní kino se snímky Noe, Vzpoura na Bounty, Master & Commander: Odvrácená strana světa, Neznámá země – svět podle Heyerdahla (na festivalu uvidíte 4 díly ze seriálu (jeden trvá 18 min.), a to Sochy Velikonočního ostrova (díl 1), Expedice RA (díl 5), Začátky a první cesty (díl 7) a Expedice KON-TIKI (díl 8). Následuje film Kon-Tiki a v dalších dnech Velké dobrodružství nebo komedie Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec doníků v Čechách. Vstup na představení od 20:30 nebo 18:00 hodin je zcela zdarma. Promítat se bude přímo na hradním nádvoří. V sobotu 26. srpna budou pro návštěvníky připraveny noční prohlídky v rámci Hradozámecké noci.
 

Střední Morava: léto na Helfštýně

HelfštýnPřesvědčte se, že hrad Helfštýn patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Na letošní léto zde kastelán připravil speciální noční prohlídky s doprovodným programem. V sobotu 20. srpna dojde k zahájení Kovářského fóra – tradiční akce, během které vytvoří kovářský tým před zraky návštěvníků unikátní dílo. Nejproslulejší akcí je však mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston, který letos oslaví 40. výročí svého trvání. Od 25. do 27. srpna můžete přijít obdivovat exponáty pod širým nebem, kovářské soutěže, přednášky v galerii na II. nádvoří nebo ukázky kovářské tvorby přímo v historické kovárně a III. nádvoří či na dalších deseti pracovištích.
 

Severní Morava a Slezsko: léto na Hukvaldech

Řadu slavností na léto nachystal také hrad Hukvaldy. Kdo má rád noční atmosféru a k tomu špetku tajemna a dobrodružství, ať přijede 2. nebo 23. srpna, kdy se koná Noc na hradě Hukvaldy – a může tu i přenocovat! Sobota 12. srpna bude patřit Hukvaldskému Hukotu, který představuje večerní hudební koncert. Vystoupí skupiny dobové hudby Subulkus a Devětsil, Duo Alan Grezl a Pavol Nowak či Divadlo Klauniky Brno. Na divadelní představení s náměty pohádek se můžete těšit v sobotu 19. srpna, kdy bytosti nadpřirozena ukáží své pravé tváře. Představení plné humoru, šermu a akčních scén inspirovaných historickými událostmi v podání šermířů Adorea z Olomouce, to je Zbojnická hantýrka, které uvidíte v sobotu 2. září.
 

Další letní akce na hradech

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Další aktuality

10 tipů na nejhezčí větrné mlýny aneb ve stínu i na výsluní

Za krásnými větrnými mlýny nemusíte jezdit do Holandska, stačí se s Kudy z nudy toulat po Čechách, Moravě a Slezsku. Vypravte se s námi do mlýnů, které pamatují dávné časy a proměnily se v zajímavá muzea, i do mlýnů, které vznikly docela nedávno. Dokonce vám nabídneme místa, kde se můžete ubytovat anebo najíst!
Památky

25 tipů, kde najít starobylá oppida a hradiště

Podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území.
Památky

Objevte 17 českých památek UNESCO!

Znáte všechny památky, které jsou za Českou republiku zapsané na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO? Nejnovější přírůstek je Žatec a chmelařská krajina, které byly zapsané 18. září 2023. Předtím české dědictví UNESCO rozšířily v červenci 2021 Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe a Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. Doplnily Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem zapsané na seznam v roce 2019. Mimo nich byl již dříve na Seznamu Český Krumlov, Telč, Praha – centrum a Průhonický park, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek Litomyšl, brněnská Vila Tugendhat, Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a v Třebíči židovská čtvrť a bazilika. Další kapitolou světového dědictví jsou „památky nehmotné“ – k nim se za Česko řadí tanec slovácký verbuňk, tradice sokolnictví, masopust, jízda králů, loutkářství a modrotisk.
Památky

Žatecký chmel je na seznamu UNESCO!

Česko má na seznamu světového dědictví UNESCO už 17 památek! Nejnovějším zápisem je Žatec a krajina žateckého chmele. Ponořte se do tohoto fascinujícího světa, jehož historie a tradice sahají hluboko do středověku. Poznejte český národní poklad, bez něhož by si české pivo i mnohé světové pivní značky ani „neškrtly“. Poznejte unikátní příběh nejkvalitnějšího chmele na světě!
Památky

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.
Památky

Kam vyrazit na konci září za sportem, který voní benzínem

Konec září vybízí k pohodovým vyjížďkám na motorce, v kabrioletu či historickém veteránu… Pokud žádný z těchto dopravních prostředků nevlastníte, nevěšte hlavu. Přinášíme tipy kam vyrazit na přehlídku těchto krasavců, za rychlostí na čtyřech kolech a v případě nepříznivého počasí i tipy na zajímavá muzea.
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. na 16. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
Památky

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Baví vás architektura, design, umění a urbanismus? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, které festivaly, přehlídky a soutěže by neměly uniknout vaší pozornosti. Zároveň vám představíme známé české architekty, výherce různých přehlídek a soutěží, a podíváme se, co se podle jejich projektů staví u nás i ve světě.
Památky