Úvod > Aktuality > Super letní výlety a akce: sedm zřícenin, kde to žije!
Super letní výlety a akce: sedm zřícenin, kde to žije!
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Super letní výlety a akce: sedm zřícenin, kde to žije!

  • Vydáno27. července 2022
Vydejte se s námi na romantické zříceniny, které v letních měsících pulzují životem. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu, šermířská klání anebo dobová řemesla, nemůžete najít lepší místa. Historii budete mít na dosah, a k tomu navíc zábavu a okouzlující výhledy do okolí.

Jižní Morava: Léto na Cornštejně

Jedete na léto na Znojemsko nebo k Vranovské přehradě? Pak rozhodně navštivte zříceninu hradu Cornštejn: proslavené jsou především daleké výhledy do krásné přírody a letní programy inspirované středověkem. Program Léto na Cornštejně je nabitý nejen šermířskými souboji, ale také dalším zajímavým programem. Každý čtvrtek v 15:00 hodin můžete přijít na speciální prodloužené prohlídky s odborným výkladem průvodce, na kterých se seznámíte nejen s historií hradu, ale také s novými archeologickými nálezy. Pro rodiny s dětmi je připravena dobrodružná hra, která je vtáhne do historie Cornštejna prostřednictvím pověsti o bílé paní a cornštejnském pokladu. Významnou novinkou je vyhlídková plošina pro návštěvníky zbudovaná na zastřešení nového paláce na nádvoří, která umožňuje vidět okolí hradu z jiného úhlu.
 

Jižní Čechy: Léto na Landštejně

Románskou pevnost Landštejn s mohutnou věží a výhledem do lesů České Kanady můžete navštívit přes léto denně od 9:30 do 16:00 hodin, ovšem jestliže se na výlety chystáte s předstihem, můžete si naplánovat srpnovou návštěvu v době, kdy se na Landštejně bude něco dít. Například 10. srpna jste zváni na představení Kdekrademor divadelního spolku mladých herců Notdis na motivy Boccacciova Dekameronu. O víkendu 20. a 21. srpna obsadí hrad Páni z Hradce. Dozvíte se o lovené zvěři ve středověku, o úpravě pokrmů ze zvěřiny, o používaných zbraních k lovu. V sobotu 27. srpna se hrad rozloučí s prázdninami Hradozámeckou nocí s programem pro malé i velké.
 

Střední Čechy: vzhůru na Točník!

Impozantní hrad Točník byl sídelním hradem českého a římského krále Václava IV. a společně se starším hradem Žebrákem představuje nejlépe dochované české souhradí. Vypravit se na oba hrady lze s jednou vstupenkou, a to až do 31. října. V sobotu dne 13. srpna otevře již po jedenácté věhlasný hrad Točník své brány v rámci festivalu Oživení historie. Čeká vás bohatý celodenní program, ve kterém najdou zalíbení jak rodiny s dětmi, tak páry, jednotlivci či skupiny. Chybět nebudou šermířská, divadelní a kejklířská vystoupení, která vás budou provázet celým dnem. O další příjemné rozptýlení se postará romantický výhled z hradu na malebnou krajinu, zábava pro děti i dospělé nebo návštěva medvědů sídlících v hradním příkopu. Sobota 27. srpna bude patřit Hradozámecké noci.
 

Šumava: Rabí rozezní hudba a divadlo

Nejrozlehlejší hradní zřícenina v Čechách a unikátní památka gotického stavitelství, zasazená do malebné krajiny Pošumaví nad řekou Otavou, to je hrad Rabí. Každý víkend od 2. do 19. srpna si můžete prohlédnout šikovné ruce dráteníků, kteří zde budou předvádět svůj um. Na velkém nádvoří toto staré řemeslo uvidíte a sami si jej budete moci vyzkoušet. V jednom večeru se přenesete do několika světů nahlédnete do řady osudů. Stane se tak 5. srpna při představení hry Sen noci svatojánské v podání Tyjátru Horažďovice. V pátek 19. srpna zastihnete na hradě Přemysla Ruta. Během hodinového programu zazní různé písničky a příběhy o lidech, kteří se domluvili se zvířaty. Letní program ukončí Hradozámecká noc 27. srpna od 19:00 do 22:00 hodin.
 

Vysočina: středověk, hudba a filmy na Orlíku

Orlík u HumpolceTaké zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem chystá pro letošní léto řadu akcí. V sobotu 6. srpna proběhne po setmění komentované sledování hvězdné oblohy z hradního nádvoří. Třetí srpnový víkend 18. až 21. srpna bude patřit filmovému festivalu Film a dějiny. Těšit se můžete na večerní kino se snímky Údolí včel, Alexandr Něvský, Křižáci, Křižáček, Sedmá pečeť, Arn a Království nebeské. Vstup na představení od 20:30 nebo 18:00 hodin je zcela zdarma. Promítat se bude přímo na hradním nádvoří. V sobotu 27. srpna budou pro návštěvníky připraveny noční prohlídky v rámci Hradozámecké noci.
 

Střední Morava: léto na Helfštýně

HelfštýnPřesvědčte se, že hrad Helfštýn patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Na letošní léto zde kastelán připravil speciální noční prohlídky s doprovodným programem. V sobotu 20. srpna dojde k zahájení Kovářského fóra – tradiční akce, během které vytvoří kovářský tým před zraky návštěvníků unikátní dílo. Nejproslulejší akcí je však mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston, který letos oslaví 40. výročí svého trvání. Od 26. do 28. srpna můžete přijít obdivovat exponáty pod širým nebem, kovářské soutěže, přednášky v galerii na II. nádvoří nebo ukázky kovářské tvorby přímo v historické kovárně a III. nádvoří či na dalších deseti pracovištích.
 

Severní Morava a Slezsko: léto na Hukvaldech

Řadu slavností na léto nachystal také hrad Hukvaldy. Kdo chce vidět rytíře a mušketýry, měl by přijet 6. a 7. srpna, kdy se přímo na hradě koná víkend plný ukázek zbroje, chladných a palných zbraní, soubojů a volných potyček. Sobota 13. srpna bude patřit Hukvaldskému Hukotu, který představuje večerní hudební koncert. Vystoupí Alan Grezl a Palo Nowak, dobová hudba Subulcus, Devětsil a další. Bytosti z podsvětí, nadpřirozena a strašidla opouštění své tajné úkryty a ukazují své pravé tváře. Noční prohlídka, šermířské souboje a ohňová show proběhne 20. srpna. Představení plné humoru, šermu a akčních scén inspirovaných historickými událostmi v podání šermířů Adorea z Olomouce, to jsou Šermířské legendy, které uvidíte v sobotu 27. srpna.
 

Další letní akce na hradech

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Výstava 40 let Hefaistonu na hradě Helfštýn

30.4.
9.10.
Výstava 40 let Hefaistonu na hradě Helfštýn

Ohlédnutí za čtyřmi dekádami pořádání mezinárodních setkání uměleckých kovářů na hradě Helfštýn. Výstava nejzdařilejších exponátů, plakátů, publikací, pamětních triček a mnoho dalšího.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Zřícenina Baba v Praze 6

Zřícenina Baba v Praze 6

Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.