Úvod > Aktuality > O víkendu se pojede Šumavský skimaraton na Kvildě

O víkendu se pojede Šumavský skimaraton na Kvildě

Vydáno 18. února 2020 Zimní sporty
Šumavský skimaraton, který se letos pojede o víkendu 22. a 23. února 2020 je druhý největší lyžařský skimaraton v České republice. Je zároveň jediným českým závodem, který je dlouhodobě zařazen do prestižní evropské série Euroloppet. Svoji trasu si zde vybere úplně každý. Závody klasicky i volně, dětské závody i nezávodní vyjížďky na běžkách zdarma - Open jízdy. Letos se bude konat již 35. ročník. Pevnou součástí závodu se stal dlouhý závod volnou technikou (46 km).
Skimaraton ŠumavaLetos (2020) sice Šumava neoplývá "hlubokou" sněhovou nadílkou, ale jezdit na běžkách se dá. Nadšení běžkaři si i tak užívají zimní počasí a krásu hor. Blížící se Šumavský Skimaraton bude mít opět šanci dokázat, že má co nabídnout nejen domácím příznivcům běžek, ale také závodníkům ze zahraničí. O víkendu 22. – 23. února si proto rezervujte pro letošní 4. Stopu pro život a přijeďte si užít zimní sportovní víkend do Národního parku Šumava a nádherného okolí Kvildy. Závod je i letos zařazen do prestižní evropské série dálkových běhů Euroloppet a tomu odpovídá mezinárodní konkurence na startu hlavních závodů, medializace, vysoká kvalita značení a ošetření tratí, komfortní zázemí a nadstandardní služby pro všechny účastníky i jejich doprovod.


Sobotní "Šumavská pohoda" i bruslařská porce na 46 km

Šumavský SkimaratonV sobotu se nejdříve rozjedou soutěže minimaratonců. Dětské trasy pro děti a  mládež do 14 let měří podle věkových kategorií 1, 2, 5 a 8 km a jsou vyznačeny v bezprostředním okolí zázemí akce na Kvildě. Troufnout si na ně mohou jak zkušenější děti, tak méně pokročilí. Fandit se bude všem stejně a pro každého malého účastníka, který projede cílem, je připravená účastnická medaile. Také letos se mohou hobby běžkaři zúčastnit pohodové vyjížďky na 8 km mezi Kvildami, tzv. "Šumavská pohoda“, kterou zvládne opravdu každý. Na tuto trasu mohou vyrazit lyžaři starší 14 let.

V sobotu po poledni odstartují obě trasy závodu volnou technikou pro dospělé. Už pošesté v řadě je do programu zařazena pořádná bruslařská porce na 46 km, o 15 minut později následuje start poloviční distance na 23 km. Borci se vydají z místa startu na Kvildě nádhernými zákoutími v okolí Horské Kvildy a Zhůří.


V neděli do nedotčených míst NP Šumava

Šumavský skimaratonNeděle je tradičně vyhrazena klasice na 23 km a 45 km. Laufaři na delší trase zdolají poměrně značné převýšení 886 m. Hlavní závod na 45 km vede v první části po sobotní trase, na Filipově Huti však pokračuje dál a závodníky zavede na Lovčí skálu, Ptačí nádrž, Modravský most a na legendární Černou horu a do nedotčených míst NP Šumava.

Poloviční okruh na 23 km klasickou technikou je identický se sobotním.
 

Perfektní zázemí na Kvildě

šumavský skimaraton jídelnaZázemí závodu bude zajištěno ve vysokém standardu seriálu Stopa pro život. V zázemí akce bude postaven velký vyhřívaný stan s pevnou dřevěnou podlahou, kde je připravena prostorná jídelna a catering s výběrem teplých jídel a nápojů, příjemně vyhřívaná převlékárna, úschovna oblečení, batohů a lyží, najdete zde i prodejní stánky partnerů Stopy 2020. Samozřejmostí je kvalitní ozvučení, moderátorský doprovod v areálu a pohotové časoměrné služby.

Samozřejmě nebude chybět široká paleta jídel, ze které si vybere jak milovník guláše, tak zastánce těstovin i sladkého. Tak jako každý rok si můžete dát vynikající pivečko.
Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Filipova Huť - nejvýše položené sídlo v České republice

Filipova Huť - nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala - jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.

Ski areál Kvilda

Ski areál Kvilda

Přímo uprostřed obce Kvilda lež menší lyžařský areál, svou polohou a převýšením ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky. Jedná se o rodinný, modernizovaný, lyžařský areálek v srdci Šumavy, nedaleko známého střediska Zadov - Churáňov.

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.