Úvod > Aktuality > Starobylá vinice v Dřísech projde letos obnovou
Starobylá vinice v Drísech projde letos obnovou
"> Starobylá vinice v Drísech projde letos obnovou "> Vinice svatého Václava je pravdepodobne nejstarší ceskou vinicí "> Vinici mela podle povesti vysázet už knežna Ludmila
Gurmánská turistika

Starobylá vinice v Dřísech projde letos obnovou

  • Vydáno20. února 2014
Vinice svatého Václava nedaleko obce Dřísy je pravděpodobně nejstarší českou vinicí. V současné době se sice jedná o zanedbané místo s přestárlými a nemocnými keři, v letošním roce by zde však měla proběhnout obnova, která vrátí starý vinohrad zpět do života.
Réva vinnáVinici, kterou měla podle pověsti vysázet už kněžna Ludmila, mají v současnosti pronajatou vinaři ze Dřís a blízkého okolí. Jen polovina z hektarové plochy, která je rozdělena na deset částí, je ovšem v dobrém stavu. Někteří z nájemců vinice, která patří obci, už ale loni začali s rekultivací. Na hlavní práce by mělo dojít až v letošním roce.

Asi patnáct vinohadníků požádalo o dotaci na dosazení nových hlav révy, někteří na kompletní obnovu, odstranění náletové vegetace i na vybudování naučných vinařských stezek. Vinaři nyní čekají, jak jejich žádosti úředníci na kraji posoudí, poté by se mělo začít s revitalizací.

Vinice sv. Václava se původně táhla po stráni nad dnešními Nedomicemi až ke Všetatům. Vinice se od nepaměti nazývala "vinicí sv. Václava" a díky ideální k jihu obrácené poloze a kvalitní půdě rodila po staletí hojnost vynikajícího vína. V roce 1818 byla zrušena a postupně pustla. V roce 1905 byl proveden pokus o její obnovení, který však skončil neúspěchem. Péčí Obecního úřadu v Dřísech byla teprve v současnosti vinice znovu založena.
Svatováclavská vinice v Dřísech – nejstarší vinice v Čechách

Svatováclavská vinice v Dřísech – nejstarší vinice v Čechách

V blízkosti obce Dřísy byla dle dochovaných zpráv založena, na slunné jižní straně vrchu Cecemín, první vinice v Čechách. Hospodařilo se na ní již v samotných počátcích vlády prvních Přemyslovců a podle ledegendy na ní pracoval i sám svatý Václav.

Další aktuality