ÚvodAktualityStarobylá vinice v Dřísech projde letos obnovou
Starobylá vinice v Drísech projde letos obnovou
Gurmánská turistika

Starobylá vinice v Dřísech projde letos obnovou

  • 20. února 2014
Vinice svatého Václava nedaleko obce Dřísy je pravděpodobně nejstarší českou vinicí. V současné době se sice jedná o zanedbané místo s přestárlými a nemocnými keři, v letošním roce by zde však měla proběhnout obnova, která vrátí starý vinohrad zpět do života.
Réva vinnáVinici, kterou měla podle pověsti vysázet už kněžna Ludmila, mají v současnosti pronajatou vinaři ze Dřís a blízkého okolí. Jen polovina z hektarové plochy, která je rozdělena na deset částí, je ovšem v dobrém stavu. Někteří z nájemců vinice, která patří obci, už ale loni začali s rekultivací. Na hlavní práce by mělo dojít až v letošním roce.

Asi patnáct vinohadníků požádalo o dotaci na dosazení nových hlav révy, někteří na kompletní obnovu, odstranění náletové vegetace i na vybudování naučných vinařských stezek. Vinaři nyní čekají, jak jejich žádosti úředníci na kraji posoudí, poté by se mělo začít s revitalizací.

Vinice sv. Václava se původně táhla po stráni nad dnešními Nedomicemi až ke Všetatům. Vinice se od nepaměti nazývala "vinicí sv. Václava" a díky ideální k jihu obrácené poloze a kvalitní půdě rodila po staletí hojnost vynikajícího vína. V roce 1818 byla zrušena a postupně pustla. V roce 1905 byl proveden pokus o její obnovení, který však skončil neúspěchem. Péčí Obecního úřadu v Dřísech byla teprve v současnosti vinice znovu založena.
Svatováclavská vinice v Dřísech – nejstarší vinice v Čechách Příroda

Svatováclavská vinice v Dřísech – nejstarší vinice v Čechách

V blízkosti obce Dřísy byla dle dochovaných zpráv založena, na slunné jižní straně vrchu Cecemín, první vinice v Čechách. Hospodařilo se na ní již v samotných počátcích vlády prvních Přemyslovců a podle ledegendy na ní pracoval i sám svatý Václav.

Další aktuality

Žebrák, Točník, Šternberky a Nové Hrady: které hrady a zámky se nám pletou nejčastěji?

Také si pletete Žebrák a Točník nebo Šternberk a Český Šternberk? Ukážeme vám, že jsou ještě daleko záludnější místa, kdy se některá dokonce jmenují úplně stejně. Nevěříte? V tom případě vás čeká spousta překvapení a možná také pár cest do neznáma.
22. březen 2025 12:00
Památky, Středočeský kraj

Průhonický park láká na jarní květiny, tradiční akce i české pohádky

Tisíce jarních cibulovin, expozice v historických stavbách v parku, online mapa i pohádková trasa. Průhonický park, který letos slaví 140. výročí svého založení, láká v krásných jarních dnech k pěkné procházce. Zároveň svým příznivcům odhaluje největší akce nadcházející sezóny. Přijďte se pokochat nádherou pestrých jarních květů!
21. březen 2025 16:00
Příroda, Středočeský kraj

Hrad Krakovec je o víkendech otevřený

Hrad Krakovec, který leží na západní hranici CHKO Křivoklátsko mezi Kralovicemi a Rakovníkem, zve všechny milovníky hradní architektury k zajímavým prohlídkám každý březnový a dubnový víkend. Hrad je známý pobytem mistra Jana Husa, ale třeba i natáčením oblíbené pohádky Ať žijí duchové.
21. březen 2025 8:00
Památky, Středočeský kraj

Skanzen Přerov nad Labem vám ukáže, jak vypadalo jaro na vsi

Tradiční výstava Jaro na vsi v celém areálu skanzenu v Přerově nad Labem začíná letos 21. března. V interiérech všech sedmi chalup budou scénky ze života našich předků, znázorňující různé staré zvyky a obyčeje, vztahující se k jarnímu období a Velikonocům. Program bude pokračovat až do 30. dubna 2025.
19. březen 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj

Na výstavišti v Lysé nad Labem proběhne oblíbená výstava Zemědělec

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 19. do 23. března 2025 na výstavišti v Lysé nad Labem. Bude se zde totiž konat již 60. ročník oblíbené výstavy Zemědělec, která bude opravdu velkolepou oslavou přicházejícího jara. Největší zahrádkářská, zahradnická a zemědělská událost v Polabí nabídne široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.
19. březen 2025 8:00
Zážitky, Středočeský kraj

Zažijte hrátky se sluncem aneb Rovnodennost v katedrále v Kutné Hoře – Sedlci

V katedrále v Kutné Hoře – Sedlci můžete být svědky okamžiku, kdy si přes propast dlouhých staletí podají ruku staří mistři stavitelé s vesmírem, časem a světlem. Na portálu Kudy z nudy se navíc dozvíte, že chvíle připomínající zázrak nastává dvakrát ročně, v den jarní a podzimní rovnodennosti. Sluneční paprsek letos na jeho cestě katedrálou doprovodí skladatel a pianista Mikuláš Tichý.
16. březen 2025 15:00
Příroda, Středočeský kraj

Věda a historie není nuda: po stopách starých Markomanů na Pičhoru

Když se v čase vrátíme o dva tisíce let zpět, dostaneme se do časů na přelomu letopočtu, kdy se na území dnešní České republiky usadil kmen Markomanů. Památek na jejich pobyt se dochovalo jen málo, řada míst na své objevení teprve čeká, mnohá se nikdy nedočkají. Přesto se s Kudy z nudy zkusíme vypravit po jejich stopách!
16. březen 2025 10:22
Památky, Středočeský kraj

Několik nápadů, kam vyrazit na výlet nedaleko Prahy

Největší poklady často leží hned za rohem. Za Prahou začíná brdská krajina samoty a ticha – romantická, divoká a trochu zapomenutá příroda. K jejímu objevování vám stačí i jedno pěkné odpoledne. Jakými výlety se inspirovat? Kde začít a co nevynechat? Zveme vás například za Kájou Maříkem, na vyhlídky Babka a Pišťák nebo do sedla kola a projížďku okolo Berounky. Projít se můžete i okolo Ameriky či na vyhlídku Máj.
13. březen 2025 11:00
Příroda, Středočeský kraj