Úvod > Aktuality > Udělejte si výlet po zubrnické železnici
Udělejte si výlet po zubrnické železnici
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Udělejte si výlet po zubrnické železnici

  • Vydáno3. července 2022
Zubrnická dráha na Ústecku zve nejen do muzea, ale také na svezení Zubrnickým historickým motoráčkem po trati Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice. Železniční muzeum na nádraží v Zubrnicích je celé prázdniny otevřeno každý den 10 do 17 hodin, mimo pondělí.
ZubrniceŽelezniční muzeum Zubrnice se nachází v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti a  modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

V budově stanice můžete navštívit dobovou čekárnu, dopravní kancelář a v dřevěné části je popsána historie místní dráhy Velké Březno – Lovečkovice – Verneřice – Úštěk horní nádraží s výkresy stanic a spoustou fotografií od výstavby železnice v roce 1890 do současné doby. V další budově se můžete seznámit s historií železničních drezín s popisy od jejich vývoje od ručních po motorové ze současné doby. V expozici drezín je vystavena osobní drezína Tatra Dm6 známá z filmu Ostře sledované vlaky a Maďarská drezína z filmu Rebelové.

zubrnická lokálkaTrať z Velkého Března do Zubrnic a dále do Verneřic byla uvedena do provozu 18. srpna 1890, od 11. září 1890 byla prodloužena do Úštěku. Provoz zajišťovala Rakouská severozápadní dráha. Pravidelný provoz byl ukončen 27. května 1978 a část trati mezi Verneřicemi a Úštěkem byla odstraněna. V roce 1993 se podařilo jednorázově uspořádat několik jízd zvláštních vlaků z Velkého Března do Zubrnic. Turisté se nyní mohou svézt pravidelnou víkendovou linkou T3 z Ústí nad Labem, Střekova  přes Velké Březno do Zubrnic a zpět.

://litomericky.denik.cz/zpravy_region/zubnickou-lokalkou-budou-o-vikendu-supet-parni-vlaky-pojede-i-kultovni-autobus-20180601.html
Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

2.4.
30.10.
Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

Pravidelný víkendový provoz historickými vlaky po zubrnické železnici. Základním vozidlem je motorový vůz řady 801 (M 131.1) Hurvínek.

Železniční muzeum Zubrnice

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

Labská stezka v Českém středohoří

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.