Úvod > Aktuality > Slavnosti Kaše ožijí opět ve středověkém duchu v Horažďovicích
Slavnosti kaše, Horažďovice, Kudy z nudy
"> Slavnosti kaše, Horažďovice, Kudy z nudy "> "> Slavnosti kaše, Horažďovice, Kudy z nudy "> "> "> ">
Kultura

Slavnosti Kaše ožijí opět ve středověkém duchu v Horažďovicích

  • Vydáno24. června 2022
Poslední červnový víkend, letos 25. 6. 2022, se v Horažďovicích konají slavnosti Kaše. Proč zrovna Kaše? Protože dne 4. 7. 1307 zemřel při obléhání Horažďovic Rudolf Habsburský přezdívaný pro svou střídmost v jídle, v tehdejších dobách u panovníků opravdu nezvyklou, "král Kaše", vévoda rakouský v letech 1298 – 1306 a český král v letech 1306 – 1307.

kašeHoražďovice, jejichž majiteli byli v té době Bavorové ze Strakonic - jeden z nejpřednějších českých šlechtických rodů 13. století, se odmítly podrobit jeho královskému majestátu. Byla to tehdy situace vskutku nevídaná – jednalo se o boj mezi panovníkem a šlechtici. Zajímavostí je, že po ročním odolávání se Horažďovice vzdaly již zesnulému králi, který zemřel na úplavici.

Slavnosti Kaše doprovází bohatý kulturní program, řemeslné trhy, historické skupiny, kašovou bitvu, vyhlášení nejlepší kaše a krále kaše největšího jedlíka. Těšit se můžete také na věštkyni, středověkou hudbu nebo divadelní pohádky pro děti.

Městské opevnění v Horažďovicích

Městské opevnění v Horažďovicích

Město Horažďovice bylo obehnáno hradbami již v polovině 13. století.Vstup do města umožňovaly tři brány a jedna branka. Z hradeb se dochovala východní strana s poloválcovou věží, v severovýchodním ohybu dvojboce uzavřená bašta.

Les Prašivice – pohádkové místo v Nalžovských horách

Les Prašivice – pohádkové místo v Nalžovských horách

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840, Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte. K parku a zřícenině vede z Nalžovských Hor modrá značka, u lesa parkoviště není.

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Nedaleko města Horažďovic se na vrcholu kopce Prácheň (504 m n. m.) nalézá zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň. Dochovány jsou pouze zbytky věží, hradeb a bašt.