Úvod > Aktuality > Slavnosti 1210 let Ohře chystají v Litoměřicích
Zážitky

Slavnosti 1210 let Ohře chystají v Litoměřicích

  • Vydáno19. října 2015
Řeka Ohře a města na jejích březích letos slaví 1210 let od první písemné zmínky. Oslavy začaly na jaře svěcením pramenů v Německu a postupně se konaly po celé délce toku. Jejich vyvrcholením jsou říjnové slavnosti v Litoměřicích, kde se Ohře vlévá do Labe.
Celoroční Slavnosti 1210 let Ohře mají připomínat význam řeky v životech našich předků i v současnosti. Seriál, který začal setkáním u pramenů řeky v německé přírodní rezervaci Smrčiny u města Weissenstadt, končí v sobotu 24. října v Litoměřicích na soutoku Labe a Ohře.
 

Oslavy u vody

Protože správné říční oslavy řeky se musí konat u vody, bude místem děje areál Veslařského klubu na Střeleckém ostrově. Zábavné odpoledne pro celou rodinu začne ve 13.00 hodin, o půl hodiny později začne ukázka plavení voru po Labi a v 15.00 hodin proběhne za účasti zástupců litoměřického biskupství symbolické vlévání Ohře do Labe. Následný křest nových lodí veslařského oddílu vystřídá veslařská exhibice a poté se můžete těšit na podvečerní představení Charleyova teta v podání divadla Loudidlo. O program pro děti se postarají veselí vodníci Ohřínek a Polabáček, k dispozici bude i skákací hrad a výtvarné dílničky. Akci zpestří putovní výstava o řece Ohři i čtení z knihy Báje a pověsti řeky Ohře. Zájemci dostanou příležitost vyzkoušet si veslařský trenažér a mohou si prohlédnout i veslařský klub.

Na oslavy navíc můžete do Litoměřic přijet speciálním historickým motoráčkem Klubu železničních cestovatelů, který pojede z Lysé nad Labem přes Litoměřice do Ústí nad Labem a zpět. Ve vlakové soupravě budou zařazeny i Bixeum – muzeum historie tratí na Podřipsku a v Českém Středohoří a Bixovna – barový vůz.
 

Večerní vzpomínka na Felixe Holzmanna

Pokud si předem rezervujete lístky, můžete se zúčastnit večerního programu v litoměřickém hradu. Představení Včera, dnes a zítra aneb Nové scénky Felixe Holzmanna v podání herce Davida Šíra, který jako jediný získal autorská práva na celoživotní dílo známého komika, jsou pomyslným pokračováním úspěšné expozice, která byla v hradu instalována na začátku letošní turistické sezóny. Společně připomínají nezapomenutelného Felixe Holzmanna, který v Litoměřicích prožil velkou část života. Lístky je nutné objednat do 23. října do 17.00 hodin osobně na recepci litoměřického hradu na Tyršově náměstí anebo telefonicky na čísle +420 416 536 155.
 

Zastávky u Ohře

Vodní oslavy řeky Ohře postupně probíhaly na různých místech a ve většině měst ležících na jejích březích. Slavili ji vodáci na Karlovarsku, lidé na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani či obyvatelé Loun i Terezína, k oslavám se připojili i majitelé restaurací, které nachystali menu inspirovaná Ohří. Slavily i pivovary, například litoměřický minipivovar Labuť, který uvařil a nabízí třináctistupňový pivní speciál Egeria. Zapomenut byste neměli ani na knížku bájí a pověstí o řece Ohři, kterou sestavil kadaňský historik Petr Hlaváček. Ten našel první zmínku o řece Ohři, tehdy zvané Agara, ve středověkém análu Chronicon Moissacense, který uvádí, že vojska římského císaře Karla Velikého roku 805 překročila Krušné hory a pokračovala do vnitrozemí údolím řeky Ohře. Její původní název i německé označení Eger se dají rozluštit podle keltských slov „ag“, které znamená losos, a „ara“, což je tekoucí voda.
Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Lehká trasa bez většího převýšení v délce 110 km a vede přes regiony Chebsko, Sokolovsko, Karlovarsko a Ostrovsko. Cyklostezka Ohře navazuje na Valdštejnovu cyklostezku v Bavorsku označenou jako Wallenstein-Radweg.

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Další aktuality

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Ústecký kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl