Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem
Příroda

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.
Znáte všechny jeskyně Moravského krasu? Říkáte si, co ještě objevného může tento severní kout jižní Moravy nabídnout? Máme pro vás hádanku – jsou tu husté lesy, jsou tu skalní masivy rozmanitého složení. Jak lidská vynalézavost propojila nerostné bohatství a dostatek dřeva?

Odpověď zní: výroba železa! Místní železité rudy poskytovaly lidem obživu už v 1. polovině 1. tisíciletí př. n. l. – víme to díky objevu halšatské kovárny pod Býčí skálou. Keltové a germáni pak nechali stopy po zpracování železa kolem Blanska a Boskovické brázdy. Ve středověku už byl sever od Brna hamry a hutěmi prošpikovaný. A největší rozmach metalurgie přinesla průmyslová revoluce. Z Adamova a Blanska putují do světa litinové a železné unikáty i každodenní potřebnosti. Kolonády v Mariánských a Františkových lázních? Z Blanska! Vřídelní kolonáda v Karlových Varech? Z Blanska. Litinová kamna u prababičky? Z Adamova. A také vodní turbíny, potrubí, zámecké mřížoví, sochy…

Přijeďte náležitě prozkoumat a docenit umění železářů. Provede vás naučná stezka Cesta železa Moravským krasem. Patří do evropské sítě železných stezek a má 5 okruhů. Projdete všechna významná místa, kde se železo vyskytovalo, ať už v horninách, na cestě do hutí nebo jako hotový produkt. A protože je metalurgie s Moravským krasem spjata opravdu pevně, nástupními místy jsou vyhledávané turistické cíle, posuďte sami:
  • Blansko se vzácným dřevěným kostelíkem a zámkem, v němž prozkoumáte celé dějiny litiny.
  • Olomoučany proslavené žáruvzdornou hlínou a nalezišti nejkvalitnější železné rudy, keramikou i sklářstvím.
  • Jedovnice, dnes základna pro cyklonadšence a vodní živly, dříve důležitý obchodní uzel.
  • Křtiny s ohromujícím Santiniho chrámem, k jehož bělostným zdem se sjížděli poutníci z celého světa. A také řemeslníci, kteří se modlili za zdar své práce.
  • A konečně Adamov, kde dobývání železné rudy začalo ve velkém. Nezapomeňte se zastavit v kostele svaté Barbory – vyřezávaný Světelský oltář je právem obdivován už 500 let.

Ať se vydáte po kterékoli Cestě železa, budete bohatší o poznání nad dovedností našich předků a nadšení z krásných artefaktů, které objevíte.

Provozovatel

Správa CHKO Moravský kras

Svitavská 29
678 01 Blansko
Email:
morkras@nature.cz
WWW:
https://moravskyk...
GPS:
49,354370 16,646844
 
 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí