Úvod > Aktuality > Rozhledna Čížovka v Českém ráji se těší na první jarní turisty
Rozhledna Čížovka v Českém ráji se těší na první jarní turisty
">
Příroda

Rozhledna Čížovka v Českém ráji se těší na první jarní turisty

  • Vydáno15. dubna 2017
Nedaleko Mladé Boleslavi v obci Kněžmost v Českém ráji objevíte zbrusu novou rozhlednu Čížovku, která vás určitě okouzlí nádhernými výhledny. I když byla otevřena již v únoru, nacházela se ve zkušebním provozu. Nyní je však připravena na hlavní turistickou sezónu. Otevřena je o víkendech a svátcích od 9:30 do 16:00 hodin za příznivého počasí.
ČížovkaPo Mužském druhá nejhezčí vyhlídka v kraji... jen neznámá a nenavštěvovaná. Tak by se dala v rychlosti charakterizovat rozhledna Čížovka na opačné straně Příhrazských skal. Stavba s kovovou konstrukcí a zděnou základnou začala v roce 2012, slavnostního otevření se však dočkala až v únoru roku 2017.

Jedná se o téměř 40 metrů vysokou rozhlednu ve tvaru jehlanu, jenž nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Ocelová konstrukce je pokryta dřevěným obložením. Výhled do okolí umožňuje pět vyhlídkových plošin. Součástí jedné z nejvýše umístěných plošin jsou i dvě prosklené vyhlídkové lávky. Jako na dlani odtud uvidíte Bezděz, Ralsko nebo Mladou Boleslav.

Rozhledna Čížovka se nachází jižně od stejnojmenné obce, která je obklopena Drhlenskými rybníky. Její návštěvu můžete spojit s výletem na Drábské světničky, hrad Valečov nebo Kost.
Památník padlým na vrchu Mužský

Památník padlým na vrchu Mužský

Jihozápadní části Českého ráje dominuje čedičový vrch Mužský (463 m n. m.), který poskytuje jedinečný kruhový rozhled po kraji. Na vrchu najdete vyhlídkovou plošinu s památníkem na Prusko-rakouskou válku.

Drhlenské rybníky u Kněžmostu

Drhlenské rybníky u Kněžmostu

Nedaleko obce Kněžmost na Mladoboleslavsku si můžete projít velmi pěknou turistickou trasu Drhlenské rybníky. Jedná se o krásnou přírodní lokalitu, která je celoročně přístupná jak pro pěší turistiku, tak pro milovníky jízdy na kole.

Drábské světničky – skalní pevnost v Českém ráji zůstává zavřená (areálem je možné procházet)

Drábské světničky – skalní pevnost v Českém ráji zůstává zavřená (areálem je možné procházet)

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Rozhledna Čížovka

Rozhledna Čížovka

Téměř 40 metrů vysoká rozhledna ve tvaru jehlanu nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Stavba s kovovou konstrukcí a zděnou základnou začala v roce 2012, slavnostního otevření se dočkala však až v únoru roku 2017.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.